
W wielu miejscach dziala instalalacja... no bardzo stara z bezpiecznikami przeznaczonymi do wymiany drutu bezpiecznikowego
a jak wiadomo jest popyt to bedzie podaz , w sprzedazy nadal jest drut bezpiecznikowy w przytepnej cenie 1 funta
Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd
Instalacja elektryczna jest wykonywana na przewodach o większym przekroju co pozwala na obciążanie jej większym prądem. Przekroje przewodów odbiorników ruchomych są mniejsze, przez co ich obciążalność jest dużo mniejsza. Z tego powodu stosuje się bezpieczniki we wtyczkach.kaem pisze:Zdaje się, że sprzęt na rynek UK nadal posiada bezpieczniki we wtyczkach.
Z drutem bezpiecznikowym miałem do czynienia tylko raz. Dokładnie na studiach. W ramach laborki z urządzeń elektrycznych zdejmowaliśmy charakterystykę czasową bezpieczników topikowych, ale zamiast typowych wkładek bezpiecznikowych używaliśmy zastępczego bezpiecznika z cienkiego drutu. Drut ten był koloru srebrnego, musiał być to zatem jakiś stop. Dla każdej wartości założonego prądu zwarciowego trzeba było wykonać pięć prób. Układ wymuszania prądu był prosty: autotransformator i szeregowe dławiki. Stanowisko probiercze to układ na dwóch stycznikach (jednym ze styczników załączało się układ na sztywne zwarcie i ustawiało zakładany prąd zwarciowy). Kolega, który obsługiwał "wymianę bezpieczników" w pewnym momencie się zagapił i przy załączonym styczniku dotknął śrub mocujących drut topikowych. Trochę mu ręce odskoczyły.Wiech pisze:Jak pracowałem w wojsku to w magazynie był drut do naprawy bezpieczników i to kilku wartości.
Pobierało się go na szpulkach lub w zwojach.
Wartości prądu tych drutów były niskie - 1A, 2,5A , 6,3A do 20A.
Stosowany był do zabezpieczeń niskoprądowych obwodów telefonicznych.
Nie była to miedź ani stal.
Bardzo dobrze się lutował.
Pozdrawiam
Wiesław
W dodatku w Anglii nadal w oświetleniu ulicznym stosowane są niskoprężne lampy sodowe tzw. lampy SOX. To są lampy o praktycznie zerowym współczynniku oddawania barw. Światło takiej lampy obserwowane spektroskopem ma tylko dwa wąskie prążki w okolicach barwy pomarańczowej.janusz rafalski pisze:W Anglii w ogóle są dziwactwa w różnych dziedzinach.Nie dość,że jeżdżą po lewej stronie,to/jak donosi mój znajomy/nie ma możliwości kupna baterii kranowej z mieszalnikiem ciepła-zimna.Trzeba z rękami skakać od kranu do kranu,aby je umyć.Może to jednostkowy przypadek,ale tak było w nowym domu koło Yorku.
Nam kiedyś nauczyciel na ZPT tłumaczył, że ten piasek chłodzi topik, by zbyt szybko się nie przepalił.Marek 1974 pisze:Ten piasek ma za zadanie przyspieszyć gaszenie łuku już po przepaleniu się topika.
Chłopaki z Ługańska postanowiły ten prąd po prostu zmierzyć.Marek 1974 pisze:Trzeba pamiętać, że nawet w domowych instalacjach prądy zwarciowe osiągają wartości powyżej 100 A. Przykładowo dla zmierzonej impedancji pętli zwarciowej = 0,8 oma (np. na gniazdku sieciowym) spodziewany prąd zwarciowy osiągnie wartość: 230 / 0,8 = 287,5 A. Taki prąd przez chwilę popłynąłby, gdybyśmy skutecznie zadrutowali bezpiecznik na tym obwodzie. Tyle, że po chwili to raczej coś by się upaliło na instalacji.