Witam.
ufoglonojad pisze:To chyba jakaś prowokacja. Jeżeli testy nic nie wykarzą, to będzie tylko pretekst, że aparatura nie wykrywa tego, co słyszy ucho. I tak w koło macieju.
staszeks pisze:proponuję ,przed rozpoczęciem testu opublikować przyjętą procedure testu.Pozwoli to ,później (mam taką nadzieję) uniknąć tego
co sugeruje kolega.
Od razu uprzedzę, że testy mają jedynie wykazać, czy istnieje jakikolwiek wpływ silikonowych pierścieni na poziom mikrofonowania lamp, czyli na tłumienie drgań o częstotliwościach leżących w pasmie akustycznym oraz częstotliwościach harmonicznych leżących w paśmie do 100kHz. Nie mam najmniejszego zamiaru słuchać tych pierścieni. Testowana lampa w ogóle nie będzie podłączana do wzmacniacza z głośnikami. Tak więc testy te nie powinny wywołać dyskusji o szybkich basach, cofniętej średnicy, czy aksamitnych sopranach, bo to nie to Forum

Procedura testu, która przyszła mi do głowy (traktuje ja jako wstępną i jeśli ktoś z szanownych Kolegów ma lepszą, to bardzo proszę o propozycje) wyglądać będzie następująco:
Zamierzam wykonać prosty układ wzmacniacza pracującego w konfiguracji WK na jakiejś znanej z wysokiego poziomu mikrofonowania lampie (w pierwszej chwili pomyślałem o EF80 i 6N2P w wersji cywilnej), którą zamierzam umieścić na metalowym chassis, do którego, dla podniesienia masy całej konstrukcji, przykręcony zostanie ciężki transformator (symulacja warunków występujących w typowym wzmacniaczu lampowym). Wejście wzmacniacza pozostawię niepodłączone (ewentualnie zablokuję kondensatorem do masy), a wyjście włączę do czułego wzmacniacza wykonanego na półprzewodnikach (wzmacniaczach operacyjnych), zapewniającego odpowiednie wzmocnienie sygnału dla karty muzycznej E-MU1616m. W karcie tej zastosowane zostały jedne z najnowocześniejszych przetworników ADC. Umożliwiają one badanie poziomów sygnałów leżących w paśmie do 96kHz z bardzo dużą precyzją i dynamiką równą 120dB.
Konstrukcję z lampą zamierzam ustawić przed głośnikiem zasilanym ze wzmacniacza dużej mocy, sterowanego sygnałem otrzymywanym z generatora funkcyjnego.
Po uzyskaniu i odpowiednim wzmocnieniu sygnału z lampy, możliwe będzie (tak przynajmniej zakładam) sprawdzenie, jak założenie pierścieni na lampę wpływa na poziom amplitudy sygnału powstałego wskutek mikrofonowania lampy. Co Koledzy sądzicie o takiej procedurze?
Pozdrawiam,
Romek
α β Σ Φ Ω μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ − ∞ α β γ ρ . . . .