Mając w domu kilka źródeł sygnału (TV, PC, CD) i jeden wzmacniacz (w tym przypadku V-5) dosyć kłopotliwa jest zmiana źródła dźwięku - czyli wypinanie i wpinanie kabli sygnałowych. Kilka razy przymierzałem się do realizacji przełącznika sygnałów z wykorzystaniem różnego rodzaju przełączników dostępnych w handlu. Stworzyłem kilka rozwiązań bazujących na przełącznikach tzw. "hebelkowych", niestety pojawiał się przydźwięk (związany prawdopodobnie z ich konstrukcją), który próbowałem z różnym skutkiem eliminować (np. ekranując połączenia lub same przełączniki). Problem przestał istnieć dopiero w momencie zmiany typu przełącznika - zastosowałem mianowicie (za kilka złotych na Allegro) radziecki przełącznik trzy-pozycyjny i cztero-sekcyjny.
Sam przełącznik wymagał przeróbki gdyż oryginalnie był on w wersji "konnej" czyli przełączanie (mimo dużego pokrętła) wymagało przyłożenia dużych sił. W przełączniku wystarczy zamienić sprężynkę na bardziej "miękką". Bardzo ważne jest powtórne złożenie poszczególnych elementów przełącznika a przede wszystkim dwóch pierścieni, które decydują o początku i końcu zakresu obrotowego oraz o ilości pozycji przełączania. Jeśli ktoś nie ma umiejętności "powrotu do stanu początkowego rozbieranego urządzenia" to proponuję nie modyfikować przełącznika. Na kilku załączonych obrazkach przedstawiłem cały proces wytworzenia w/w przełącznika. Na forum Triody jestem początkujący i nie wiem nawet czy umieściłem ten wątek we właściwym dziale. Będę wdzięczny za ocenę tego co napisałem a jednocześnie skonstruowałem.
keszybz
Przełącznik źródła sygnału
Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp
- Thereminator
- 6250...9374 posty
- Posty: 7357
- Rejestracja: sob, 2 kwietnia 2005, 21:42
- Lokalizacja: Nizina Wschodnioeuropejska
Re: Przełącznik źródła sygnału
Bardziej to pasuje do DIY na Elektrodzie.
W teorii nie ma różnicy między praktyką a teorią. W praktyce jest.
Re: Przełącznik źródła sygnału
A ja, tu, z tego miejsca, oceniam Twoją "akcję' bardzo pozytywnie.keszybz pisze:Mając w domu kilka źródeł sygnału (TV, PC, CD) i jeden wzmacniacz (w tym przypadku V-5) dosyć kłopotliwa jest zmiana źródła dźwięku - czyli wypinanie i wpinanie kabli sygnałowych. Kilka razy przymierzałem się do realizacji przełącznika sygnałów z wykorzystaniem różnego rodzaju przełączników dostępnych w handlu. Stworzyłem kilka rozwiązań bazujących na przełącznikach tzw. "hebelkowych", niestety pojawiał się przydźwięk (związany prawdopodobnie z ich konstrukcją), który próbowałem z różnym skutkiem eliminować (np. ekranując połączenia lub same przełączniki). Problem przestał istnieć dopiero w momencie zmiany typu przełącznika - zastosowałem mianowicie (za kilka złotych na Allegro) radziecki przełącznik trzy-pozycyjny i cztero-sekcyjny.
Będę wdzięczny za ocenę tego co napisałem a jednocześnie skonstruowałem.
keszybz
Mam też kilka takich przełączników.Były/są stosowane w radiostacjach wojskowych R140
i R137. Oj chyba mnie do nich przekonałeś. Będą prztykały jeszcze 40 lat.
A nie, jak współczesne, z kraju "niekwitnącej wiśni".
A malkontenci, krytykanci, złośliwcy byli, są i będą.
Pozdrawiam
andy
Re: Przełącznik źródła sygnału
Bardzo dobrze.Zastosowałeś doskonały przełącznik.
Pozdrawiam T
Pozdrawiam T