Custom 50W Hi-gain head by Recon!! - dużo ostrych zdjęć

Wzmacniacze gitarowe, efekty i inne zagadnienia "okołogitarowe".

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp

Awatar użytkownika
Recon
1250...1874 posty
1250...1874 posty
Posty: 1258
Rejestracja: śr, 23 czerwca 2010, 20:52
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Custom 50W Hi-gain head by Recon!! - dużo ostrych zdjęć

Post autor: Recon »

Witam!

W tym pamiętnym dniu nareszcie chciałbym wam przedstawić moją najnowszą, największą, najdroższą i zdecydowanie najlepszą konstrukcję w świecie lampowym(moim) – Custom 50W Hi-gain head! Całość postarałem się by przypominała artykuł w którym w miarę dokładnie postaram się przybliżyć budowę wzmacniacza.

1. Założenia:

Moc: ok 50W na lampach EL34 w układzie PP,
Trzy kanały o prawie całkowicie oddzielnych łańcuszkach lampowych:
- kanał Clean: kanał czysto fenderowski(z pierwszych konstrukcji Pana Leo Fendera)
- kanał Crunch: w stylu Marshallowym, ale lekko zmieniony
- kanał Lead: hi-gain w stylu Slo, ale ostro namieszany – kopia kanału lead z preamp’a CAE 3+se,
Fx Loop projektu forum Triody,
Cyfrowe sterowanie kanałami,
Możliwość szybkiej zmiany poziomu głośności ,
Spore możliwości kształtowania barwy i duża uniwersalność,
Możliwie jak najwięcej upakować na pcb, zredukować liczbę przewodów,
Wysoka jakość i estetyka,
Wykorzystuje 9 lamp w tym aż 7 triod, dlatego muszą być ładnie widoczne bo dają dużo ciepłego światła.

2. Obudowa:

Chassis zostało wykonane przez profesjonalną firmę Vonart z Wrocławia. Cały projekt wykonałem w programie Autocad(3D + rzutnie). Materiał to blacha o grubości 1mm. Gdy chassis przyszło jakość wykonania mnie powaliła, jest idealne, pomalowane proszkowo na czarno i spełnia moje oczekiwania w 100% zdecydowanie polecam tą firmę. Niektóre otwory sam dowiercałem, gdyż nie do końca potrafiłem przewidzieć ich położenie przy projektowaniu.

Buda to standard jak u mnie – 18mm sklejka liściasta klejona, okładana dermą, wraz z narożnikami z amptone.

3. Płytki pcb:

Płytka zasilacza, biasu, fx loopa, potencjometrów i sterowania cyfrowego są zaprojektowane i wykonane metodą termo transferu , w tym płytka potencjometrów ma swój ‘polygon’, dodatkowo ścieżki zostały pocynowane metodą bezprądową(preparat kupiłem gdzieś na wolumenie). Całe serce układu – płytka preamp’a została wykonana przez firmę Merkar (polecona przez kolegę pudla)według mojego projektu, jest dwuwarstwowa, z metalizacją, cynowaniem i soldermaską dwustronną – full wypas, niestety też za kosmiczną cenę 200zł, ale warto było – to przecież wzmacniacz dla mnie.

Obrazek
By blurecon

4. Panel przedni:

Piękny panel przedni według mojego projektu w autocadzie i później corelu wykonała firma MK Graphic, razem z przesyłką wyniosło mnie to 65zł.

Obrazek
By blurecon

5. Cyfrowy system obsługi:

To jedna z moich najbardziej autorskich części i jestem z niej dosyć dumny. Zainspirowany cyfrowymi wyczynami kolegi Pudla postanowiłem sam spróbować – wszystko jest obsługiwane małymi 5v przekaźnikami o układzie gasikowym opisanym przez Pana Toma. Przekaźniki i ledki są natomiast obsługiwane z oddzielnej płytki sterowania. Mózgiem jest tu mikrokontroler Atmega8 zaprogramowany w Bascomie oraz driver przekaźników ULN2803, który jest genialnym układzikiem, zastępuje wiele elementów na płytce. Generalnie zasada jest prosta nożny przełącznik zwiera na chwilę daną nóżkę Atmegi do masy powodując zmianę jej stanu z 1 na 0, co powoduje wysyłanie sygnału do drivera itp. Całość udało mi się dosyć dobrze upchnąć i zaprojektować – jest bezawaryjne i spisuje się świetnie, z tego też powodu dla mniej ogarniętych z tematem cyfrowym użytkowników na prośbę mogę zamieścić schemat, gdyż uważam, że ten układ jest niezłą alternatywą dla zwykłych układów logicznych no i jest bardzo uniwersalny – obsługuje od 1 do 8 przekaźników. Aha, cały system zasila oddzielny transformatorek wewnątrz obudowy.

6. Zasilacz:

No, zasilacz jak zasilacz, prócz standardowego zasilania siatek i anodowego ma oddzielne źródła napięć dla grup triod o różnych funkcjach. Kondensatory bez szaleństw, najpopularniejsze. Bezpiecznik od spodu siedzi. No i trochę nowszych trendów wprowadziłem, jak np. kondensatorki na mostku 10A.

7. Końcówka mocy

Tutaj zaczyna się już kombinowanie, przeglądając stronę Pana Toma rzucił mi się w oczy schemat inwertera i pętli sprzężenia z mesy ninety, spodobała mi się duża ilość ‘przełączników’ w tym do redukcji mocy. Także głównie to ten inwerter, przechodząc do lamp, tutaj już nie zastosowałem 6l6 jak w Mesie, a el34 – po prostu byłem ciekawy Brytyjskiego akcentu. Według datasheet’a, który mozolnie analizowałem punkt pracy lamp jest dobrany na 40-45W mocy(wystarczający hałas). Bias oczywiście z oddzielnego uzwojenia, zrobiony tak by można było go ustawić oddzielnie dla obu lamp. Trafko głośnikowe(jak i sieciowe z resztą) oczywiście od kolegi z forum – Kaki za które bardzo dziękuję bo spisują się wyśmienicie.

8. Preamp:

Tu najbardziej namieszałem, wszystko tak jak pisałem jest podobnie rozwiązane co w x88r z tym, że oczywiście łańcuszki kanałów inne – od Fendera i CAE3+se, biorąc pod uwagę to jak niewielu ludzi się podjęło kopiowania tego preampa (o ile ktoś w ogóle) oraz ilość różnych schematów jestem dumny z tego, że udało się(no po paru dniach walki z kanałem Lead). Całość na przekaźnikach, w tym aż 3! na samym kanale Lead. Dodatkowo trochę zmodyfikowałem tonestack’i pod siebie i parę innych elementów, napięcia na anodach lamp są prawie takie same jak w zwykłym x88r albo w przypadku kanału lead leciutko niższe(10-20V). Kolejna sprawa – tonestacki, postanowiłem zredukować ilość kabli i w rezultacie wszystkie potencjometry są na płytce pcb, co jest bardzo wygodne i przypuszczalnie ‘małoszumowe’. Triody siedzą w podstawkach wlutowanych w płytkę, żarzenie puszczone jest także po płytce, co w sumie jest bardzo dobrym rozwiązaniem – jedyny problem dotyczył pierwszego antyparazytu który był zbyt blisko ścieżki żarzenia co powodowało dokuczliwy szum. Kondensatory firmy WIMA, rezystory 0.6W z amptone. 90% przewodów ekranowane.

Obrazek
By blurecon

Obrazek
By blurecon

9. Fx Loop

Pętla efektów to mosfetowa pętla projektu kolegów z forum Triody. Niestety ze względu na strukturę preampa nie mogłem jej wpakować tam gdzie powinna być – jest dopiero za ostatnim wspólnym stopniem wzmocnienia w preampie, co zaowocowało problemami z głośnością itp. Jednak po żmudnych próbach udało mi się dobrać odpowiedni wejściowy rezystor i kondensatorek na bypassie dlatego pętla zachowała swoją przezroczystość.

10. Podsumowanie:

Na całą konstrukcję poszło ok 1500-1700zł, sporo, ale naprawdę jestem zadowolony z rezultatów i nic lepszego w tej cenie na 100% bym nie kupił, zawodowy sprzęcior. Podoba mi się to, że bardzo dużo różnych odmiennych barw udało mi się uzyskać na nim, najbardziej uniwersalny jest kanał crunch - dużo ciepła i bardzo fajna współpraca z efektem typu delay, udało mi się uzyskać coś w stylu Toto z lat 70-80’ co mnie bardzo cieszy, a i przy AC DC dało rade. Na kanale lead także można ciekawe brzmienia ukręcić, bardziej nowoczesne i gęste, ale też śpiewne, z takim charakterystycznym ‘przysianiem’ przy tłumieniu strun. Aczkolwiek wydaje mi się, że nie dało by się na tym ugrać cięższych odmian metalu bez boostera. Kanał clean to typowy fenderek i tak właśnie brzmi, razem z przystawką texas special w pozycji neck na moim stracie daje typową ‘szklaneczkę’, natomiast( i tu moje zaskoczenie) w pozycji middle i bardziej bridge zaczyna wysterowywać sygnał i się robi fajny naturalny overdrive w sam raz do szycia łagodnego spokojnego bluesiora. Tak jak pisałem wzmacniacz miał być i jest cholernie uniwersalny. Jego złożenie i doprowadzenie do stanu pełnej używalności zajęło mi ok 2 miesiące nie licząc oczekiwania na przesyłki. Co do minusów to muszę usprawnić program, tak by zapamiętywał ustawienie Fx Loopa(on/off) dla danego kanału, tak by na scenie było wygodniej i szybciej operować nim. Do pełni szczęścia potrzebuje jeszcze jakiś osłonek na kable z transformatorów bo przechodzą przez otwory w obudowie bez nich, ale będę w Warszawie niedługo to zakupię. Niestety też w ten projekt przelałem wszystkie swoje pomysły i dlatego teraz nie mam już pojęcia jaka będzie moja następna konstrukcja, no cóż.
Oczywiście dodam próbki dźwiękowe jak tylko uda mi się je nagrać dobrze i proszę o ocenę oraz jak trzeba to o krytykę :_ Dziękuję też za pomoc w rozwiązywaniu problemów użytkownikom z forum Dioda Trioda i Elektroda :)

Galeria zdjęć:

Obrazek
By blurecon

Obrazek
By blurecon

Obrazek
By blurecon

Obrazek
By blurecon

Obrazek
By blurecon

Obrazek
By blurecon

Obrazek
By blurecon

Obrazek
By blurecon

Obrazek
By blurecon

I na koniec moje ulubione zdjęcie, wykonane techniką naświetlania:

Obrazek
By blurecon
Ostatnio zmieniony sob, 3 września 2011, 10:55 przez Recon, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam

Paweł K.
Awatar użytkownika
lukasz_t
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 933
Rejestracja: ndz, 5 kwietnia 2009, 15:45
Lokalizacja: Hrubieszów

Re: Custom 50W Hi-gain head by Recon!! - dużo ostrych zdjęć

Post autor: lukasz_t »

Kurcze jakiś wysyp wzmacniaczy teraz po wakacjach mamy- ale to dobrze. Bardzo fajny projekt, jedynie co mógłbym doradzić, to zamień lampy na końcówce na RFT, albo Tesla. Zapytam jeszcze, co to za trafa Kaki - chodzi mi, czy to jakieś kopię?
Awatar użytkownika
Wicker
1250...1874 posty
1250...1874 posty
Posty: 1325
Rejestracja: pn, 31 grudnia 2007, 14:29

Re: Custom 50W Hi-gain head by Recon!! - dużo ostrych zdjęć

Post autor: Wicker »

Super konstrukcja :D
Korzystasz z przełączników bright ? Bo ja zamontowałem w ostatniej konstrukcji i w ogóle nie korzystam, kondensator jest 100n.
pozdrawiam,
Paweł
o-----c

Re: Custom 50W Hi-gain head by Recon!! - dużo ostrych zdjęć

Post autor: o-----c »

Wszystko to ładnie wygląda. Panel przedni całkiem, całkiem. Brawo!
Oczywista uwaga dotyczy "techniki" oklejania. Tu - porażka. Tym bardziej mnie to dziwi, że bezproblemowo da się okleić nieomal doskonale. Widziałem np. takie oklejenie amatorskiego pieca "dermą".
BTW prawdopodobnie jest dysonans pomiędzy krzywizną (promieniem) narożników a krawędzią skrzynki - skutek zastosowania nieodpowiedniego frezu? Warto zmienić śrubki mocujące narożniki - raczej na czarne, "krzyżykowe" albo torx. B. ładne śrubki bywają w Norauto (jeśli masz w pobliżu).
Załączniki
7.jpg
Awatar użytkownika
KaKa
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Posty: 2337
Rejestracja: śr, 22 listopada 2006, 14:45
Lokalizacja: Poznań

Re: Custom 50W Hi-gain head by Recon!! - dużo ostrych zdjęć

Post autor: KaKa »

lukasz_t pisze:Zapytam jeszcze, co to za trafa Kaki - chodzi mi, czy to jakieś kopię?
O ile pamiętam, TG takie:
viewtopic.php?f=40&t=16957
a TS był szyty na miarę.

Konstrukcja zawodowa :)
http://www.pajacyk.pl/index.php
--
Wszelkie pytania o proszę kierować na kacper@selenoid.pl
--
Pozdrawiam, Kacper
Awatar użytkownika
Recon
1250...1874 posty
1250...1874 posty
Posty: 1258
Rejestracja: śr, 23 czerwca 2010, 20:52
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Custom 50W Hi-gain head by Recon!! - dużo ostrych zdjęć

Post autor: Recon »

Wicker pisze: Korzystasz z przełączników bright ? Bo ja zamontowałem w ostatniej konstrukcji i w ogóle nie korzystam, kondensator jest 100n.
Tylko na clean słychać wpływ, na crunch też trochę, ale na lead nic :mrgreen:
Canio pisze: Oczywista uwaga dotyczy "techniki" oklejania. Tu - porażka. Tym bardziej mnie to dziwi, że bezproblemowo da się okleić nieomal doskonale. Widziałem np. takie oklejenie amatorskiego pieca "dermą".
BTW prawdopodobnie jest dysonans pomiędzy krzywizną (promieniem) narożników a krawędzią skrzynki - skutek zastosowania nieodpowiedniego frezu? Warto zmienić śrubki mocujące narożniki - raczej na czarne, "krzyżykowe" albo torx. B. ładne śrubki bywają w Norauto (jeśli masz w pobliżu).
No przyznaje, że narożniki nie są moją mocną stroną, ale chyba to też od dermy zależy - bo moja była z tych grubszych i strasznie się darła po rozcięciu i wystawało bardzo dużo różnych frędzli itp, nie dało się idealnie spasować do siebie, dlatego zdecydowałem się na podwijanie, tragicznie nie jest, zwłaszcza, że tylko te narożniki bolą, a co do foty to wydaje mi się, że tutaj derma była 'uplastyczniana' za pomocą opalarki(bo to dobra technika), ale mogę się mylić.


Dziękuję za pochwały :oops:
Pozdrawiam

Paweł K.
Awatar użytkownika
Thereminator
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 7359
Rejestracja: sob, 2 kwietnia 2005, 21:42
Lokalizacja: Nizina Wschodnioeuropejska

Re: Custom 50W Hi-gain head by Recon!! - dużo ostrych zdjęć

Post autor: Thereminator »

Dlaczego wydzielona na panelu sekcja z gałkami Master nosi nazwę "Zasilacz"?
W teorii nie ma różnicy między praktyką a teorią. W praktyce jest.
Awatar użytkownika
Recon
1250...1874 posty
1250...1874 posty
Posty: 1258
Rejestracja: śr, 23 czerwca 2010, 20:52
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Custom 50W Hi-gain head by Recon!! - dużo ostrych zdjęć

Post autor: Recon »

Też się nad tym zastanawiałem, bo to można dwojako zrozumieć - jeśli tłumaczyć dosłownie to będzie powiedzmy zaopatrzenie w moc, a więc tak jakby końcówka mocy - coś co dostarczy moc i bardzo mi to pasowało. Z drugiej strony wiem, że power supply to zasilacz :mrgreen: ale mimo wszystko tak mi jakoś w głowie się utarło i zbytnio nie przeszkadza :)
Pozdrawiam

Paweł K.
Awatar użytkownika
Thereminator
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 7359
Rejestracja: sob, 2 kwietnia 2005, 21:42
Lokalizacja: Nizina Wschodnioeuropejska

Re: Custom 50W Hi-gain head by Recon!! - dużo ostrych zdjęć

Post autor: Thereminator »

Pomaluj jeszcze dla poprawienia estetyki nieobite dermą wnętrze skrzyni na czarno.
Wyszedł ci bardzo fajny wzmacniacz o ciekawej konstrukcji.
W teorii nie ma różnicy między praktyką a teorią. W praktyce jest.
Zibi
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Posty: 3451
Rejestracja: śr, 23 marca 2005, 18:28
Lokalizacja: Białystok

Re: Custom 50W Hi-gain head by Recon!! - dużo ostrych zdjęć

Post autor: Zibi »

Zmieniłbym sposób oklejania: najpierw spód bez wchodzenia na ścianki boczne, potem boki i góra z niewielkimi zakładkami na dole, które można przykryć narożnikami. Ewentualnie w odwrotnej kolejności, byle nie robić rzucających się w oczy łączeń z przodu.
Załączniki
BottomTolexAndFeet2.jpg
Awatar użytkownika
Recon
1250...1874 posty
1250...1874 posty
Posty: 1258
Rejestracja: śr, 23 czerwca 2010, 20:52
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Custom 50W Hi-gain head by Recon!! - dużo ostrych zdjęć

Post autor: Recon »

Ja to jak będę miał czas zaparcie i pieniądze to po prostu zedrę dermę kupię tolex i zrobię jak przykazało na heada :)
Pozdrawiam

Paweł K.
Zibi
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Posty: 3451
Rejestracja: śr, 23 marca 2005, 18:28
Lokalizacja: Białystok

Re: Custom 50W Hi-gain head by Recon!! - dużo ostrych zdjęć

Post autor: Zibi »

Trzeba też pamiętać o przycinaniu okleiny w narożach, bo "robi się jej zbyt dużo": http://www.youtube.com/watch?v=SllsXjt14Iw
Awatar użytkownika
Hetman
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 160
Rejestracja: śr, 15 kwietnia 2009, 08:03
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Custom 50W Hi-gain head by Recon!! - dużo ostrych zdjęć

Post autor: Hetman »

Nie drażnią Cię te wystające śruby mocujące transformatory? Dlaczego nie zamontowałeś gumowych przelotek do przewodów? Proponuję stosować śruby z płaskim łbem, stożkowe dziwnie tu wyglądają. Zmieniłbym jeszcze narożniki na te z "haczykami".
Awatar użytkownika
kciuq
1250...1874 posty
1250...1874 posty
Posty: 1253
Rejestracja: śr, 14 kwietnia 2010, 17:20
Lokalizacja: Styx/Wrocław/Sobótka/i inne

Re: Custom 50W Hi-gain head by Recon!! - dużo ostrych zdjęć

Post autor: kciuq »

Pięknie, ja mam pytanie o chassis ile kosztowało i jakie ma wymiary.
"...chcesz się czegoś nauczyć - czytaj. Nie chcesz - giń, przepadnij..." - Amen.
Przygoda ...TAK!!!...przygody chcę!!
Kontakt GG: 1046344
usher17
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 136
Rejestracja: sob, 29 stycznia 2011, 16:58

Re: Custom 50W Hi-gain head by Recon!! - dużo ostrych zdjęć

Post autor: usher17 »

Znowu kolejna ciekawa konstrukcja!! :)

Z tą ilością triod to nieźle zaszalałeś, trzy kanały to się robi na 2-3 lampach. :wink:

Albo mi się zdaję, albo PCB przedwmacniacza jest dwustronne?
ODPOWIEDZ