Laminat CEM

Jeśli informacja nie pasuje do żadnego działu, a musisz się nią podzielić - zrób to tutaj.

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd

elektro_nowy
375...499 postów
375...499 postów
Posty: 450
Rejestracja: ndz, 30 grudnia 2007, 10:39

Laminat CEM

Post autor: elektro_nowy »

Ostatnio można się spotkać z nowym rodzajem laminatu na płytki drukowane, tzw. CEM1, http://allegro.pl/laminat-cem1-1-6mm-35 ... 23552.html Biały taki, z daleka wygląda jak płytki łazienkowe. Jak ten nowy laminat poddaje się obróbce? Czy jest bardziej miękki od najbardziej rozpowszechnionego szklano-epoksydowego? Szczerze mówiąc niezbyt lubię FR4, strasznie tępi wiertła, niektóre, gorszej jakości wręcz roztapia. Miałem kilka kawałkow starodawnego laminatu papierowo fenolowego, takiego, na którym robione były wszystkie stare radyjka Eltry czy Diory i poza jedyną wadą jaką było odparzanie scieżek w przypadku przegrzania lutownicą był super. Żadnych kłopotów z wiertłami. Nawet zapach przy piłowaniu miał miły. :)
Awatar użytkownika
szalony
moderator
Posty: 1863
Rejestracja: wt, 14 sierpnia 2007, 14:15
Lokalizacja: Kraków/Zielona Góra

Re: Laminat CEM

Post autor: szalony »

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic221228.html

Jak podeślesz kawałek laminatu to mogę ci za piwo pomierzyć własności mechaniczne (HRA, Vickers, rozciąganie, itd.) Była kiedyś w necie tabelka w pdf z własnościami laminatów (są one unormowane) ale nie działa link... Na pewno FR4 będzie twardszy od CEM, ma także mniejszy współczynnik rozszerzalności cieplnej.
Senza mai stancià nè mai rifiatà
Cumbattenti d'onore di Santa Libertà
Parechji sò spariti à o fior' di l'età
Surghjent'è acque linde di lu fium'unità
Kazimierz
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 722
Rejestracja: śr, 25 czerwca 2003, 22:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Laminat CEM

Post autor: Kazimierz »

Ja kupuję od tego dostawcy i nie miałem dotychczas kłopotu ani z nim ani z laminatem, który jest mechanicznie wytrzymały a jednocześnie miękki. Łatwo się go tnie - ja używam ręcznej wyrzynarki zamocowanej w imadle i wierci otwory. Wiertła nie muszą być nawet nowe i nie tępią się tak szybko jak na laminatach epoks. Trawienie i lutowanie nawet kilkukrotne też bez problemu. Być może koledzy zajmujący się wcz coś dorzucą, w każdym razie do 20MHz (sprawdzone) bez problemów.
pozdrawiam
elektro_nowy
375...499 postów
375...499 postów
Posty: 450
Rejestracja: ndz, 30 grudnia 2007, 10:39

Re: Laminat CEM

Post autor: elektro_nowy »

szalony pisze:Jak podeślesz kawałek laminatu to mogę ci za piwo pomierzyć własności mechaniczne (HRA, Vickers, rozciąganie, itd.).
A dziękuję, nie zamierzam go specjalnie katować w zastosowaniach ekstremalnych. :P Interesuje mnie tylko czy jest łatwiejszy w obróbce od tej zarazy FR4.
pabloid
50...74 posty
50...74 posty
Posty: 60
Rejestracja: pt, 26 marca 2010, 22:07

Re: Laminat CEM

Post autor: pabloid »

Akurat allegro mi się nie uruchamia teraz, ale jeśli ten laminat to to co ja kiedyś miałem, to było białe, kruche i miedż odparzała się tak samo jak w starych laminatach fenolowo- papierowych, czyli w połowie czasu potrzebnego na wykonanie lutowania:). (No troszkę oczywiście przesadziłem:)) W obróbce zaś bardzo łatwy. Nie ma jednak mowy o ekperymentownia na płytce z wartościami elementów bo pady lutownicze odparzają się. Powiem tak- nigdy więcej u mnie on jako materiał do pcb nie znajdzie zastosowania:) A odnośnie laminatów FR to na twarde materiały są twarde narzędzia- taka moja rada. Spróbuj wierteł ze stali SK10V lub chociaż SK5V- nie do zdarcia:)
ODPOWIEDZ