Niekoniecznie, przecież nikt nie wymaga udziału wykrwawionych w boju Traxmana i Tomka Gumnego, akcję zakupu elementów może poprowadzić ktokolwiek. Jakby co to ja piszę się na elementy SMD (oprócz scalaków).
Dzisiaj zakupiłem EP i widzę że będzie tylko kit w wersji A ( zna ktoś cenę tej płytki ?? ). Dodatkowym utrudnieniem w zbieraniu części jest to że większość biernych to SMD - nie obierzcie tylko tego jak krytykę projektu, ale ja mam prawie wszystko przewlekane .
Z powyższego powodu mam pytanie czy nie było by dobrze zrobić listy społecznej na wersje "B", tak by w AVT zakupić płytkę a na forum resztę elementów (tylko trzeba zdecydować czy takie rzeczy jak np trafo, radiator,obudowa mają wchodzić czy nie) ?
Pozdrawiam
A u mnie nie można dostać tego EP. Nawet nie wiedzą czy już był czy jeszcze go nie było... nawet w empiku nie otrzymałem tej informacji...
http://sklep.avt.pl/photo/_pdf/AVT5229.pdf
AVT5229 Miernik lamp elektronowych (1) EP 04.2010 - nie pytajcie dlaczego pod linkiem jest dostępny pełny artykuł zupełnie za darmo
I pewnie kosc z wieksza pamiecia, ale to chyba nie powinien byc problem.
Pozdr,
-Tomek Drabas
________ "One should not pursue goals that are easily achieved. One must develop an instinct for what one can just barely achieve through one's greatest efforts."
—Albert Einstein tomdrabas.com
A ja bym wolał większy zakres Ua
Skoro opis sprzętu jest dostępny to sprawa jest otwarta - czekamy na "WSAD" alternatywny, płytka strawi ATMEGA32 więc można od razu na niego kodować, do tego jest jeszcze E2PROM 512K do wykorzystania więc......
0:00:00 -> START
0:00:01 -> A JA CZEKAM I SIĘ NIECIERPLIWIĘ
0:00:02 -> NIECIERPLIWIĘ SIĘ BARDZIEJ...
Nie wiem czy nie będzie sensowniejszym odgrzebanie charakterografu i wykorzystanie w pełni jego możliwości...
Ale pisanie wsadu od początku raczej mija się z celem. Można by trochę zmienić tylko istniejący. Do charaktreografu wystarczy by miernik dział jako zasilacz sterowany po RS (wiem z opisu że umie działać jako zasilacz sterowany z LCD) i umiał się komunikować na zasadzie polecenie-odpowiedź: SET UA=200V OK SET S1=-10V OK GET IA 0.010 (10mA) SET S1=-9V OK GET IA 0.011
itd.
Program prosty w VisualBasic lub Delphi do komunikacji, tylko z wykresem gorzej bo odrazu wydruk by się przydał i takie tam. Dlatego mógłby plik generować który by się wczytywało makrem do Excela, lub makro w excelu by uruchamiało komunikacje. Ja to kiedyś robiłem coś podobnego i po prostu generowało plik tekstowy który wczytałem do excela i tam już normalnie na piechotę wykres zrobiłem.
I tu pytanie do Traxman czy zgodził by się taką lekką poprawkę do softu zrobić ?? A może soft juz to ma. Bo nie wiem zarazie nic o komunikacji po RS miernika. Czy gdzieś na forum w tym wątku jest specyfikacja komunikacji po RS ??
PS. Zrobię ten miernik na zasadzie modułów ( CPU, Zasilacz Ua, Zasilacz S2- prawie identyczny jest jak Ua, Zasiacz S1, Zasilacz Ż) na uniewrsalkach z przelewanymi elementami. Mam zamiar później poprawić Zasialcz Ua by dawał większe U ( i tu uśmiech do traxmana czy poprawi stałą/e w programie by dobrze dział z innym dzielnikiem do Ua - tak aby te lampy co w pamięci zostały zaprogramowane można bylo by mierzyć i poprawnie wskazywał na LCD )
PS2. Chyba najpierw ustalamy napięcie ujemne na S1 a dopiero później włączamy Ua, bo odwrotnie mogło by być ciekawie
W mierniku komunikacja jest w jedną stronę, po ESC, wysyła zrzut ekranu, więc przeróbka na charakterograf jednak wymaga przepisania oprogramowania, chociażby ze względu na brak miejsca w ATmega16.
Można by było soft faktycznie inaczej;-) W mierniku tylko coś jak API, sterujące miernikiem z wystawioną funkcjonalnością po RS. Cała logika już na PC;-) Tylko wówczas po co gałka, przycisk i LCD;-) Zalety - odpadają m.in. limity pamięci i na PC jednak pisze się wygodniej;-) Wady - konieczność odpalenia komputera żeby użyć miernika, można całość wsadzić w obudowę bez interfejsów na świat - ew. LCD mogło by zostać w celach informacyjnych