
Jest to produkt (zachodnio)niemiecki - na mierniku widnieje naklejka (nie tabliczka znamionowa) głosząca "FAG Werk Erlangen", zaś na sondach naklejki "Eberline Instruments Gmbh, Erlangen". Miernik znajduje się w obudowie blaszanej w kolorze typowo "wojskowym" - umieszczanej w sporo większej walizce do której można zapakować inne przyrządy. Walizka jest solidna ,uszczelniana. Klapę można zapiąć gumowymi paskami w pozycji zamkniętej lub otwartej. Miernik po wyjęciu z walizki stanowi zupełnie nieporęczną blaszaną puszkę. Walizka jest ewidentnie dedykowana do konkretnego przyrządu. Ogólny widok miernika wraz z kompletem oprzyrządowania przedstawia fig.1 :

Duże czarne pokrętło w prawej skali miernika służy do jego włączenia, i jednocześnie zmiany zakresów. Przy mierniku wyłączonym skala ustawia się w pozycji "AUS", a następnie bębnowa skala obraca się w miarę włączania kolejnych zakresów, w kolejności: AUS, 1000rad/h, 50rad/h, 5 rad/h, 500mrad/h, 50mrad/h, 5mrad/h. Na najniższych zakresach pojawia się też skala w zliczeniach/minutę. Mniejsze pokrętło widoczne w lewym dolnym rogu radiometru służy do ustalania progu ostrzeżenia. Po jego przekroczeniu zapala się czerwona lampka, i odzywa się głośny pisk z głośnika wbudowanego w miernik (poza tym głośnik nie wydaje innych dźwięków). Najniższy próg wynosi 2mrad/h (20uGy/h), i można go przekroczyć przykładając do sondy stary kompas, o czym później. Na płycie czołowej miernika widoczne też są: gniazda przyłączeniowe (od lewej: słuchawka, zewn. baterie, sonda) zasłaniane ochronnymi klapkami, przycisk chwilowego podświetlenia/kontroli stanu baterii. Po prawej od miernika widoczna jest sonda zewnętrzna oraz uchwyt. Sonda posiada przełączaną mosiężną osłonę, absorbującą promienie beta. Może więc mierzyć moc dawki promieniowania gamma, lub moc dawki beta+gamma. Sondę przyłącza się za pomocą masywnego kabla ze szwajcarskimi wtykami widocznego nad miernikiem, który niestety nie zawsze kontaktuje za pierwszym razem. Po lewo od miernika widzimy dwie puszki, które poprzez klapę w walizce można umieścić wewnątrz miernika. Większa stanowi pojemnik na baterie R20, mniejsza to sonda gamma. Zarówno tę sondę jak i baterie można umieścić wewnątrz, lub przyłączyć kablami (kabelek do baterii jest widoczny na górze zdjęcia). Przykład umieszczenia pojemnika z bateriami pokazuje fig.2 :

Niestety od razu po włożeniu baterii rozlega się cichy pisk przetwornicy WN co świadczy, iż baterie są ciągle zużywane. Aby sprawdzić działanie miernika należy przyłączyć słuchawkę, sondę, i ustawić go na najmniejszy zakres. Po chwili rozlega się nieregularne (co kilkanaście-kilkadziesiąt sekund) pykanie spowodowane rejestracją promieniowania tła, któremu towarzyszą widoczne impulsy pokazywane przez wskazówkę. Jednak interesujący wynik uzyskuje się dopiero po otwarciu sondy na pozycję beta+gamma:

A następnie przyłożeniu doń polskiego kompasu, którego niektóre elementy tarczy i strzałka wskazówki świeciły w ciemności. Przy odpowiednim ustawieniu osiąga się pokazany niżej wynik:

W pozycji "gamma" rejestruje się około 400zliczeń/minutę.
Pozdrawiam!
