EF80 i nie tylko

Teoria lamp elektronowych, techniki próżniowe, zagadnienia konstrukcyjne. Nic dodać, nic ująć. Wszystko o lampach.

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp

Awatar użytkownika
Vault_Dweller
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2837
Rejestracja: wt, 1 lipca 2003, 23:26
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

EF80 i nie tylko

Post autor: Vault_Dweller »

Mam trzy pytania:

1) Co można by było zrobić na pentodach EF80? Czy nadają się one tak dobrze do zastosowań elektroakustycznych jak EF86, czy też są to typowe pentody w.cz.? Jak u nich wygląda sprawa z szumami i mikrofonowaniem?

2) Czy lampę ECF82 da się zastąpić ruską lampą 6F1P lub 6F12P? ECFka w oscyloskopie mi się już zużyła (widać po lustrze naprzeciw całej części pentodowej że bidula emisję straciła :))]

3) Skąd po niskich cenach- najlepiej do 2zł- zdobyć podstawki magnowal (jak do np. 6P45S, PL504) montowane na chassis (a nie na płytkę drukowaną)? Szukałem na schaberplatzu i facet nie miał (ale dość dawno temu byłem)
Studenckie Radio ŻAK 88,8MHz- alternatywa w eterze przez całą dobę!
Awatar użytkownika
tszczesn
moderator
Posty: 11225
Rejestracja: wt, 12 sierpnia 2003, 09:14
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Re: EF80 i nie tylko

Post autor: tszczesn »

Vault_Dweller pisze: 2) Czy lampę ECF82 da się zastąpić ruską lampą 6F1P lub 6F12P? ECFka w oscyloskopie mi się już zużyła (widać po lustrze naprzeciw całej części pentodowej że bidula emisję straciła :))]
6Ф1П to zamiennik lampy ECF82, więc jak najbradziej.
Alek

Post autor: Alek »

EF80 nie ma tak korzystnych parametrów szumowych jak EF86. Ma spore nachylenie charakterystyki i małą wartość Cas. Stosowano ją raczej w torze w.cz i p.cz. Należy jednak powiedzieć, że stosowano ją niekiedy w radiach jako napięciowy wzmacniacz m.cz.
Awatar użytkownika
adamst_
500...624 posty
500...624 posty
Posty: 548
Rejestracja: ndz, 14 grudnia 2003, 13:39
Lokalizacja: Lubin

Post autor: adamst_ »

Obecnie w skrzynce po zrujnowanym radiu mam wzmacniacz do komputera. Jest to typowy układ "radiowy" (skopiowany z książki "Z radiem i telewizją za pan brat") i jako przedwzmacniacz pracuje właśnie EF80. Wszystko pięknie, ale przynajmniej mój egzemplarz trochę mikrofonuje - ma częstotliwość rezonansową ok 2KHz i objawia się to delikatnym popiskiwaniem przy drganiach mechanicznych (np. od transformatora sieciowego), a raz przy większym wzmocnieniu miałem normalne sprzężenie akustyczne!!! Ale podejrzewam, że lampa może być walnięta (obluzowane elektrody czy cos takiego). Pozdrawiam! Adam.

PS. Czy nie wydaje się Wam, że 45PLN za ECC88 (czy nawet E88CC) to złodziejstwo? Ja swoją ECC88 Tesli kupiłem za całe 2zł....
Awatar użytkownika
tszczesn
moderator
Posty: 11225
Rejestracja: wt, 12 sierpnia 2003, 09:14
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Post autor: tszczesn »

adamst_ pisze:PS. Czy nie wydaje się Wam, że 45PLN za ECC88 (czy nawet E88CC) to złodziejstwo? Ja swoją ECC88 Tesli kupiłem za całe 2zł....
Wg. mojej bazy średnia cena za E88CC z Ebaya USA to 87$, z Ebaya niemieckiego to 12E, a z Allegro to 18zł.
Awatar użytkownika
adam.o
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 180
Rejestracja: czw, 8 kwietnia 2004, 11:34
Lokalizacja: Świdnica

Post autor: adam.o »

(widać po lustrze naprzeciw całej części pentodowej że bidula emisję straciła )
A czy to nie jest normalne? Wszystkie PCF82 z Polamu jakie mam tak mają, natomiast te z tesli są "czyste". Podejrzewam, że producent celowo napylał ten nalot, ale nie wiem po co.
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
marekb
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 932
Rejestracja: pt, 2 kwietnia 2004, 13:03
Lokalizacja: Krosno

pcf82

Post autor: marekb »

Wydaje mi się, że lampy pcf82 produkcji POlamu miały dość kiepskie parametry, w telewizorzch była to lampa najczęściej wymieniana
Alek

Post autor: Alek »

Słyszałem już wiele teorii jakie to podobno lampy polamu były słabe. Nie znakduje to jednak najczęściej pokrycia w rzeczywistości.

hmm. czyżby pod tym nickiem ukrywał się sam Marek Belka :?: :)
_idu

Post autor: _idu »

EF80 - bardzo uniwersalna lampa. Praktycznie wszystko da sie na niej zrobic. Co jak dawniej slunne RV12P2000 ;)

A tak na powaznie -
Widzialem w necie jak jeden z hobbystow opisywal zrobiony radioodbiornik superheterodynowy AM z wykorzystaniem lamp jednego typu - wlasnie EF80. Poczawszy od wzmacniacza w.cz, mieszacza, heterodyne, wzmacnicza p.cz, przedwazmacniacza m.cz. i stopnia mocy m.cz zbudowanego na dwoch EF80 polaczonych rownolegle.

Te lampy stosowano jako wzmacniacz w.cz. w glowicach UKF napasmo 100MHz, z not katalogowych wynika ze mialy tez sluzyc jako wzmacniacze sygnalow wizyjnych. Dobre parametry pozwalaja konstuowac z jej uzyciem wzmacniacza szerokopomasmowe.

Moze pracowac z dosc niskimi napieciami anody i siatki ekranujacej. Do okolow 5mA moze byc zrodlem pradowym.

A na koniec warto wspomniec o innych podobnych lampach:
EF85 - regulacyjna, dla wzmacniaczy w.cz. i m.cz. - poczatkowo badzo poularna lampa w radiodobiornikach. Duze nachylenie ale w stopniu p.cz. wyczuwa sie mniejsze wzmocnienie na zakresach FM niz w przypadku EF89. Za to doskonala jako wzmacniacz w.cz. dla zakresow AM.

EF89 - mniejsze nachylenie niz EF85 a tym bardzije EF80, wieksze szumy niz EF85 czy EF80. W ukladach m.cz. bardzo "preferuje" srednie tony :(. Wedlug mmie to raczej wcielenie dawniejszych pentod. Dobrze sie sprawuje w torach p.cz. gdzie mamy cewki o nienajlepszej dobroci.

EF184 - podobna do EF80 ale zniacznie wieksze nachylenie. Skonstruowano z mysla o odbiornikach TV. Ta lamp pozwalala zaoszczednic jedna banke w torzez p.cz. telewizora.
EF183 - wersja regulacyjna EF184. Czasem daje sie nia zastapic lampe EF89 w radioodbiorniku. Wzrasta znacznie czulosc, ale uwaga w niektorych radiach dochodzi do wzbudzenia sie gdy przewody anteny UKF sa zbyt blisko odbiornika (a praktycznie wtedy gdy wnetrze skrzynki ma wylozenie folia pelniaca role anteny UKF).

EF183 mozna probowac stosowac w radiu zamiast EF89. Bez zmian wartosci opornikow. mozna probowac zwiekszac opornik polaryzujacy siatke ekranujaca aby zmmnijeszyc wzmocnienie. Ale z praktyki poeim ze i tak ma wieksze wzmocnienie od EF89.

Natomiast EF80 zamiast EF89 sprawdza sie tlyko na zakresie UKF. Na zakresach AM mamy silnie znieksztalcony odbior silnych stacji. Owszem czulosc tez sporo wieksza. Nalezaloby oslabic zakres regulacji ARW przy zamianie tym typem lampy EF89.

Ponadto ladnie wygladajaca lampa - ta naszej produkcji z siatkowym jasnosrebrzystym ekranem. Kiedys napoczatku ekran byl formowany z blach czernionych jak anody, potem tylko lekko przyciemnianych ale o blyszczacej powierzhcni , pozniej zrezygnowano z przyciemniania ekranu az wreszcze zastosowano siatkowy ekran.


A PCF82 inne tego typu.... PCF82 - 6AU8 w wersji 6 volt. Dobra do zastosowan audio - kiedys uzywano w sponiach mocy jako lampe sterujaca. Ponadto dobrze praduje w glowicach UKF'u jako mnieszacz i iscylator. Stosoano ja pozniej jako generator dla ukladu odchylania poziomego. Wtedy tez wyprodukowano wariant o symbolu PCF802.
Te lampy byly w modelach odibornikow telewizyjnych typu Libra, Saturn, Neptun 424, 426, 624, 626 dosc mocno wyzylowane. Stad ich awaryjnosc. Ponadto w tych telewizorach dosc wredny byl uklad zasilania zarzenia. dodam ze podobna przypadlosc mial pierwszy calkowicie polprzewodnikowy telewizor z zasilaniem szregowym Neptun 625 ( i pozniejsze podobne typy) - tu zawsze sie uszkadzal stalilizator rownolegly pradu wyrownujacy pobor pradu przez scalony wzmacniacz mocy..Po drogie sam uklad tego oscylatora mogl byc mocno czuly na niewielki spadek emisji katody lub zmiane jej parametrow podczas eksloatacji.

Jako ciekawostke podam ze byl produkowany telewizor, gdzie wrocono nieco do lamp i tylko dwoch PL504 i PY88 - reszta na ukladach scalonych :). Z racji mniejszej awaryjnosci niz polprzewodnikow w ukladzie koncowych odchylania poziomego zdecydowano sie na taki krok.
Awatar użytkownika
Vault_Dweller
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2837
Rejestracja: wt, 1 lipca 2003, 23:26
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Vault_Dweller »

A czy wiedzieliście, że produkowane są nowe modele Rubinów? Z tym że nie są na lampach tylko na całkiem nowoczesnych scalakach :)

A PY88 i PL504 to jednak dobre lampy są... Ja mam zasilacz stołu mikserskiego na PL36, SG-1P, ECL86 i EY88.
Studenckie Radio ŻAK 88,8MHz- alternatywa w eterze przez całą dobę!
Alek

Post autor: Alek »

Studi, chcę zwrócić uwagę, że EF89 jest pentodą regulacyjną a EF80 nie.
Awatar użytkownika
Vault_Dweller
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2837
Rejestracja: wt, 1 lipca 2003, 23:26
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Vault_Dweller »

A tak BTW to jak można wykorzystywać pentody regulacyjne w kompresorach i limiterach dynamiki sygnału audio?
Studenckie Radio ŻAK 88,8MHz- alternatywa w eterze przez całą dobę!
Jasiu

Post autor: Jasiu »

Czołem.
Vault_Dweller pisze:A tak BTW to jak można wykorzystywać pentody regulacyjne w kompresorach i limiterach dynamiki sygnału audio?
Z pentodami regulacyjnymi ciężko, bo wprowadzają bardzo duże zniekształcenia nawet przy małych sygnałach. Chyba, że zastosujesz ją do wzmacniacza gitarowego. Bawiłem się nimi troszkę w tej roli i może się podobać. To co Studi napisał o EF89 to gruba przesada - do odtwarzania "gotowego" dźwięku ta lampa nie nadaje się zupełnie.

Możesz spróbować zbudować wzmacniacz różnicowy (powinien mieć dużo mniejsze zniekształcenia).

Trochę "łagodniejszą" regulację, a przez to i mniejsze zniekształcenia mają regulacyjne triody. Polacy takich nie robili, ale Ty masz przecież ruską 6N5P :-)

Pozdrawiam,
Jasiu
Alek

Post autor: Alek »

:arrow: Jasiu- nie demonizuj pentod regulacyjnych. Co to jest dla Ciebie niewielki sygnał?
Był kiedyś taki szpulowy magnetofon ZK125 i ZK145 z automatyką zapisu (użyto pentody regulacyjnej) i jakoś to jednak hulało. Sklecałem swego czasu kompresor dynamiki na EF89 i muszę powiedzieć, że zniekształcenia są rzędu 0,6%. Prawdą natomiast jest, że na lampę podaję napięcie o amplitudzie kilkudziesięciu mV.
Jasiu

Post autor: Jasiu »

Czołem.
Alek pisze::arrow: Jasiu- nie demonizuj pentod regulacyjnych. Co to jest dla Ciebie niewielki sygnał?
Z gitary i mikrofonu dynamicznego, czyli właśnie do kilkudziesięciu mV. Próbowałem doświadczelnie znaleźć taki punkt pracy EF93 by otrzymać aakceptowalne zniekształcenia i nie bardzo mi się udało - choć muszę przyznać, że nie starałem się zbyt długo i nie próbowałem przeanailzować charakterystyk.
Alek pisze: Był kiedyś taki szpulowy magnetofon ZK125 i ZK145 z automatyką zapisu (użyto pentody regulacyjnej) i jakoś to jednak hulało.
W jakim punkcie pracy? Masz gdzieś schemat? Ja miałem ZK140 - bez automatyki :-)
Alek pisze: Sklecałem swego czasu kompresor dynamiki na EF89 i muszę powiedzieć, że zniekształcenia są rzędu 0,6%. Prawdą natomiast jest, że na lampę podaję napięcie o amplitudzie kilkudziesięciu mV.
EF93 i EF89 nie różnią się specjalnie... Widzę, że muszę jeszcze wrócić do sprawy.

Pozdrawiam,
Jasiu
ODPOWIEDZ