Przedwzmacniacz ecl86 EE 6.2000

Przed wypowiedzią bardzo proszę o zapoznanie się z regulaminem tego działu.

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp

adigrzelczak
50...74 posty
50...74 posty
Posty: 52
Rejestracja: ndz, 9 kwietnia 2006, 17:35
Lokalizacja: Wrocław

Przedwzmacniacz ecl86 EE 6.2000

Post autor: adigrzelczak »

Złożyłem ten przedwzmacniacz ale mam z nim problem. Wzbudza sie. Gra przez pewien czas po czym włącza mi sie zabezpieczenie głośników we wzmacniaczu. Jak miezyłem na wyjsciu pojawia sie napięcie stałe dochodzące do 1V (ciągle sie wacha) nie mam pojecia co moze byc przyczyną.
Załączniki
preamp_val.JPG
Awatar użytkownika
Romekd
moderator
Posty: 6927
Rejestracja: pt, 11 kwietnia 2003, 23:47
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: Romekd »

Witam.
Jeżeli pojawiające się na wyjściu napięcie jest zawsze dodatnie to przyczyną mogłaby być upływność któregoś z kondensatorów C7, C8, lub C5. Gdy natomiast na wyjściu pojawia się wolnozmienna składowa (nieregularna, o przypadkowej i chaotycznie zmieniającej się wartości), której biegunowość ulega również zmianom (jest raz dodatnia, raz ujemna), to przyczyną takiego stanu może być niestabilność parametrów któregoś z elementów przedwzmacniacza (któregoś z rezystorów, lub nawet lampy). Czy zjawisko występuje tylko w jednym z kanałów stereofonicznych (zakładam że wzmacniacz ma dwa kanały)?
Stan kondensatorów C7 i C8 można sprawdzić w bardzo prosty sposób. W tym celu należy nagrzać układ aż do wystąpienia wspomnianej usterki, po czym szybko go wyłączyć, i po wyjęciu lampy ECL86 z podstawki ponownie włączyć. Jeżeli na wyjściu nie pojawi się niepożądana składowa to kondensatory C7 i C8 można wykluczyć jako przyczynę usterki.
Gdyby układ faktycznie się wzbudzał to przebieg na jego wyjściu byłby regularny, a chwilowa wartość była raz dodatnia, raz ujemna względem masy układu.

Pozdrawiam,
Romek
α β Σ Φ  Ω  μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ − ∞ α β γ ρ . . . .
adigrzelczak
50...74 posty
50...74 posty
Posty: 52
Rejestracja: ndz, 9 kwietnia 2006, 17:35
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: adigrzelczak »

Dziekuje bardzo za odpowiedz. Połączyłem tylko odczep ktory sie znajduje w srodku podstawki lampy do masy i napiecie waha sie max od 0-100mV wiec wartość jest wystarczająca:)Teraz bede wygrzewał lampki:D
ODPOWIEDZ