Chciałbym dzisiaj Państwu przedstawić projekt zwrotnicy do zestawu głośnikowego w obudowie ZEUS. Taki zestaw można sobie wykonać tanim kosztem we własnym zakresie. Charakteryzuje się on wyrównaną charakterystyką poziomu ciśnienia akustycznego w funkcji częstotliwości, wyrównaną charakterystyką opóźnienia grupowego w funkcji częstotliwości oraz wyrównaną charakterystyką modułu impedancji w funkcji częstotliwości poza obszarem rezonansów głośnika niskotonowego w obudowie basrefleks, co jest szczególnie korzystne z punktu widzenia użytkowników wzmacniaczy lampowych. Zwrotnica ta stanowi modyfikację fabrycznego układu, który został uzupełniony o dwa obwody kompensacyjne Zobla celem wyrównania charakterystyki modułu impedancji w funkcji częstotliwości. Zastosowano także inne niż w oryginale głośniki niskotonowe.
Aby wykonać taki zestaw będziemy potrzebować następujących elementów:
1) Dwie obudowy od zestawu ZEUS wraz z przyłączami, gniazdami maskownic, maskownicami i rurami basrefleks, wykonane z płyty MDF o grubości 18 mm (można zamówić w Tonsilu).
2) Cztery głośniki GDN 30/80/2 w wykonaniu ośmioomowym.
3) Dwa głośniki GDWT 12-19/150 w wykonaniu ośmioomowym.
4) Watolina do wytłumienia.
5) Elementy zwrotnicy.
6) Nakrętki pazurkowe.
Obudowy można zamówić w taki sposób aby nie trzeba było ich przerabiać. W ostatnim czasie zmienił się wymiar produkowanych współcześnie nakrętek pazurkowych z fi 5,5 mm na fi 6,0 mm i można zlecić aby wszystkie otwory montażowe wykonano na CNC wiertłem fi 6,0 mm. Można też wybrać rodzaj okleiny. W tym konkretnym zestawie ścianka frontowa i tylna oklejona jest okleiną w kolorze "czarna morka" natomiast ścianki boczne oklejone są okleiną w kolorze "orzech".
Połączenia pomiędzy głośnikami a zwrotnicą realizujemy dwużyłowymi przewodami miedzianymi o następujących przekrojach:
- 2,5 mm^2 - tor niskotonowy
- 1,0 mm^2 - tor wysokotonowy
Połączenie pomiędzy zwrotnicą a przyłączem - 2,5 mm^2.
Wygląd zewnętrzny gotowego zestawu.
Wyniki pomiarów:
1) Charakterystyka poziomu ciśnienia akustycznego w funkcji częstotliwości (obydwa głośniki podłączone we fazie):
2) Charakterystyka poziomu ciśnienia akustycznego w funkcji częstotliwości (GDWT podłączony w przeciwfazie):
3) Charakterystyka modułu impedancji w funkcji częstotliwości:
Projekt tej zwrotnicy nie został akurat zamieszczony w mojej najnowszej książce pt. "Wprowadzenie do projektowania układów zwrotnic zestawów głośnikowych. Poradnik praktyczny", ale można w niej znaleźć dużo przydatnych informacji z zakresu budowy i zasady działania zwrotnic RLC a także zapoznać się z innymi projektami podobnych układów:
https://www.youtube.com/watch?v=BOeuOzC1GBU
https://www.youtube.com/watch?v=PiIsqFnYZGQ
https://www.youtube.com/watch?v=Gw5Ggn8SnNc
Wywiady z autorem:
https://www.youtube.com/watch?v=9HaiOeq7LMI
https://wrzesnia.info.pl/pl/11_wiadomos ... onsil.html
Serdecznie zapraszam do lektury

Z poważaniem
Tomasz Łysek