Pare "błachych" pytań

Radioodbiorniki lampowe i wszystko co jest z nimi związane.

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp

Awatar użytkownika
...:::SQL:::...
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 748
Rejestracja: ndz, 18 września 2005, 19:47
Lokalizacja: Gdynia

Pare "błachych" pytań

Post autor: ...:::SQL:::... »

Nazbierało mi sie drobnych pytań i daję je w jednym temacie żeby nie zaśmiecać forum .
Jaka jest dobroć cewki powietrznej :?:
Jaki jest kąt strat cewki powietrznej :?:
Jaka jest zastępcza rezystancja strat cewki powietrznej :?:
Jaka jest zastępcza przenikalność rdzenia mosiężnego :?:
Jaka jest dobroć cewki z rdzeniem mosiężnym :?:
Jaki jest kąt strat cewki z rdzeniem mosiężnymj :?:
Jaka jest zastępcza rezystancja strat cewki z rdzeniem mosiężnym :?:
Co się lepiej nadaje jako wzmacniacz UKF trioda czy pentoda :?:
Po co dodatkowy rezystor i kondensator w obwodzie siatki skoro niby można podłanczać obwody LC bezpośrednio :?:
Jak wliczać pojemność siatki do obwodów rezonansowych :?:
Jak wliczać pojemność siatka 1 siatka 2 :?:
Jak neutralizować pojemności wejściowe :?:
Jak zmieniają się charakterystyki pentod (np.EF183) gdy mamy zasilanie powiedzmy 80V (zamiast 170V) :?:
Niby błache pytania ale jakoś nie udało m się znaleść odpowiedzi/wzorów .
Z góry dziękuję za odpowiedź :D

Pozdrawiam :D
Buduj(ę/emy) zegarek przekaźnikowy Obrazek
Obrazek
Brencik

Post autor: Brencik »

tu znajdziesz odpowiedzi na wiekszosc twoich pytan: http://ag.bocznica.org/
super stronka, wszsytko w tej tematyce i inncyh tez. polecam. szczegolnie poczatkujacym, takim jak ty.
Awatar użytkownika
...:::SQL:::...
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 748
Rejestracja: ndz, 18 września 2005, 19:47
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: ...:::SQL:::... »

To że rdzeń mosiężny podnosi częstotliwość to wiem ale o ile :?: Jak wpłya na tangęsa kąta strat :?: Niby błache pytanie a czy ktos ma tablice wzory :?: Muszę wszystko przeliczać bo jak zbuduję użądzenie nie mam niczego żeby sprawdzić czy obwód drga na 50 czy 150MHz :?:

Pozdrawiam :D
Ostatnio zmieniony śr, 23 listopada 2005, 16:41 przez ...:::SQL:::..., łącznie zmieniany 1 raz.
Buduj(ę/emy) zegarek przekaźnikowy Obrazek
Obrazek
Piroman1024
500...624 posty
500...624 posty
Posty: 611
Rejestracja: czw, 15 lipca 2004, 06:03
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: Piroman1024 »

:arrow: SQL
Na większość z Twoich pytań nie da się odpowiedzieć jednoznacznie.
Na większość parametrów o które pytasz wpływa częstotliwość.
A co do lamp np.to pytanie z EF183 to jeżeli nigdzie nie znajdziesz jej charakterystyki dla tego napięcia to musisz zbudować układ i sam ją sobie narysować i wyciągnąć odpowiednie wnioski.
W zasadzie to wiele pytań które zadajesz należałoby sprawdzić doświadczalnie ,zaś by uzyskać odpowiedź na resztę znajdziesz odpowiedź w książkach - polecam książkę autora Robert L.Shrader pt.'Radiotechnika - Wykład Elementarny'.
Wbrew pozorom nie są tam opisane same podstawy ale wszystko w bardzo przystępnej formie.
"Mathematics is the language of nature"
_idu

Post autor: _idu »

A po co Tobie takie dokładne charakterystyki EF183?

W karcie katalogowej masz podane charakterystyki np. prądu siatki drugie od napięcia na siAtce sterujacej (dla napięća anody w przedziale 170-230V). Dodatkowo masz druga charakterystyke prądu anodowego od napięcia na siatce sterującej. Masz jezcze naniesione krzywe jednakowe wartości nachylenia Sa. To jest podane dla napięcia na drugiej siatce równym 170V.

A teraz własna inwencja. Prąd anody przy dość dużych napięciach ujemnych na siatce sterującej jest praktycznie niezależny od napięcia anodowego. Przy mniejszych napięciach ujemnych siatki sterujaćej wykazuje słabą zależność.

Zmiana natężenia prądu siatki drugiej w zależnosci od napięcia na anodzie jest też do pominięcia.

Wiec po prostu robisz sobie przyblizenie. Z drugiego wykresu dobierasz punk pracy na Ua = 80V taki aby nachylenie było takie jak potrzebujesz. Masz odczytane Ug1. Z pierwszego wykresu odczytuje Ig2. Masz Ia, Ig2, Ua, Ug2 i Ug1. To są wartości orientacyjne. Teraz sumujesz sobie Ia i Ig2. Z prawa oma wyznaczysz Rk taki aby mieć odczytaną wartośc Ug1. To jest przybliżenie ale układ zadziała w zasadzie tak jak sobie życzysz - a pewnie chcesz zrobić wzmacniacz p.cz.

A teraz pewien hint. Otóz pojemność siatka katoda silnie zależy od natężenia prądu anodowego. Ale jak w katodzie umieścimy niewielki rezystor bez kondesatora podłączonego do niego równolegle - to powstałe sprzężenie zwrotne kompensuje zmiany pojemności. Dla EF80 jest to około 33-39 omów a dla EF183 jest to 22 omy.

Czyli jak Tobie wyjdzie np. Rk = 200 omów to dwójnik RC robisz z opornika 180 omów i kondesatora 3n3 (dla 10,7MHz). A opornik o wartości 22 omy wstawiasz pomiedzy katodę a tenże dwójnik połaczony drugim końcem do masy.

Takie trudne? W tkaim ukłądzie i tak punkt pracy sam sie automatycznie dobierze. A nachylenie będzie mniej wiećej podobne do tego jakei sobie założyłęś. A tak naprawdę róznica spowodowana błędem obliczeń będzie na poziomie rozrzutu parametrów pomiędzy różnymi egzemplarzami lamp.

Dziwi mnie tlyko te 80V. Dla wzmacniacz w.cz, p.cz. lepiej wykorzystać w pełni wzmocnienie lampy. Masz w karcie katalogowej przykład dla Ua=170V. Nie ma podanego prądu siatki drugiej ale odczytasz z jednego z wykresów.

Chyba że robisz ogranicznik - ale wtedy należy użyć lampy o krótkiej charakterystyce jak np. EF80.

Zawsze można poszukać w w schematach urządzeń np. telewizorach. Wierz mi że raczej nie odbiegano bez powodu od typowych punktów pracy podawanych w katalogach.
[/url]
Awatar użytkownika
...:::SQL:::...
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 748
Rejestracja: ndz, 18 września 2005, 19:47
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: ...:::SQL:::... »

Dokładnie robie odbiornik z bezpośrednim wzmocnieniem na UKF na trzech lampach w.cz. . Potem demodulator kondensatorowy (bo liniowy przebieg zdemodulowany i zero problemów z dostrojeniem) . 80V wzieło się z tego że taki mam zasilacz a w ostatecznej wersji ma być użyte trafo TS40/52 a ograniczenie amplitudy też by się przydało . Przybliżone parametry cewek powietrznych/mosiężnych są mi potrzebne żeby obliczyć rezystancję rezonansową i żebym się nie miną z częstotliwością o 200% . Co do pojemności wejściowej to wiem już jak wliczyć w obwód rezonansowy . Sądzę że ten dodatkowy rezystor i kondensator zmniejszają pojemność lampy ale jednocześnie powoduje tłumienie . Mam pomysł żeby doprowadzić sygnał do lampy przez indukcyjność i dostroić ją do pojemności lampy w celu zrobienia filtru dolnoprzepustowego słabo stłumionego (wartość napięcia będzie podbita przez rezonans filtru) . Jak sądzę coś się nie będzie zgadzać i utknę z niedziałającym układem i nie będę wiedział co nie działa bo nie mam nic do sprawdzenia . Moje maksymalne możliwości pomiaru częstotliwości to ok. 20MHz (tyle chodzą ttl-ki) a na specjalistyczny układ mnie nie stać (jak pytałem się w sklepie dowiedziałem się że mają jakiś śmieszny układzik za 75zł a układów ttl w wersji -s -f -af -as nie mają) . A propo cewek powietrznych chcę wiedzieć czy dobroć Q mieści się w 1 , 10 , 100 :?: Przy czym wiem już że długość cewki musi być półtorej raza większa od średnicy żeby mieć maksymalną dobroć . Taki układzik w technice tranzystorowej był o wiele prostszy dlatego że : Można użyć wiele warikapów . Można użyć UL1111 zamiast pięciu lamp . Obwody rezonansowe nie muszą miec tak dużej dobroci i rezystancji rezonansu . W celu sprzężenia z tranzystorem obwodu wystarczy jeden zwój na cewce . Aktualnie myślę nawet żeby zrobic babci na gwiazdkę podróbe radia retro z TDA7000 i będzie po problemie (chociaż oszukiwać babunię to fuuuj) . Jutro obliczam warunki pracy 6N2P/6N1P lub ECC82/84/85/88 a pojutrze zabiore się za cewkę w doprowadzeniu do siatki .

Pozdrawiam :D
Buduj(ę/emy) zegarek przekaźnikowy Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
...:::SQL:::...
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 748
Rejestracja: ndz, 18 września 2005, 19:47
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: ...:::SQL:::... »

Cewka w doprowadzeniu sprawzona i raczej nie wypali przy moich możliwościach pomiarowych . Za to triody mogą zadziałać i już zrobiłem sobie schemacik głowicy UKF na 6N2P/ECC82 gdzie jedna wzmacnia sygnał a druga robi jako mieszacz samodrgający . Zabieram siąza montaż . Jeszcze jedno pytanko jakie są pojemności wejściowe ECH84 :?:

Pozdrawiam :D
Buduj(ę/emy) zegarek przekaźnikowy Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ