Witam mam problem z określeniem wartości rezystorów: anodowego i katodowego dla lampy ef22 przy napięciu zasilania 350 V, wyszły mi takie wartości Ra=50kom=350V/7mA i Rk=500 om=3.5/7mA.
a tak to wyznaczyłem graficznie. Niby obliczeniowo wydaje mi się dobrze, ale w praktyce nie chce działać
z napięcia anodowego poprzez opornik 2,2 kom. Nie działa to znaczy, układ wygląda tak, że EF22 jest w przedwzmacniaczu a lampa końcowa to EBL21, transformator głośnikowy sprawny, dźwięk który słychać w głośniku brzmi jakby brakowało wzmocnienia w stopniu wstępnym i nie był w stanie wysterować końcówki mocy.
Czołem.
Nie podoba mi się wartość rezystora polaryzującego siatkę s2 (2,2 kΩ). Jak dla mnie wartość ta jest zdecydowanie za niska, co powoduje, że napięcie sitaki drugiej jest bardzo wysokie i bliskie napięciu zasilania (zdecydowanie wyższe od napięcia na anodzie; o ile dobrze zrozumiałem napięcie zasilania wynosi 350 V). W takiej sytuacji lampa może działać nieprawidłowo. Przydatny byłby schemat z naniesionymi wartościami napięć (zmierzonymi), o czym wspomniał już Kol. Einherjer...
Z lampą EF22 nieźle namieszano. Mając NOS-a wyprodukowanego przez Telam lub Polam nie wiadomo było do końca czy ma się selektodę z długą charakterystyką, czy może zwykłą pentodę z charakterystyką krótką. Odpowiedź na to pytanie dostarczał dopiero pomiar parametrów lampy. Na ten temat toczyły się na "Triodzie" co najmniej dwie dyskusje:
Na szczęście oba typy lamp można stosować zamiennie w stopniach wzmocnienia m.cz., choć tylko jeden z nich nadaje się do stopni o regulowanym wzmocnieniu (przy "okazji" ta lampa wprowadza też nieco większe zniekształcenia nieliniowe). Co do rezystorów w obwodzie siatki drugiej i anody, noty katalogowe producentów zalecają dla tych lamp wartości - 100...220 kΩ w obwodzie anody oraz 400 kΩ...1 MΩ w obwodzie siatki ekranującej s2 (w obwodzie s2 rezystor powinien mieć mniej więcej cztery razy większą wartość od rezystora zastosowanego w obwodzie anody).
Rezystory o zbliżonych wartościach możemy znaleźć na schematach wielu odbiorników, w których ta lampa pracowała w torze m.cz.:
Zbyt wysokie napięcie na siatce drugiej (zbyt niska wartość rezystora w jej obwodzie; on jednak ma duże znaczenie) powoduje zwiększenie oddziaływania pola elektrycznego tej elektrody na ładunek przestrzenny zgromadzony wokół katody, zmniejszając w ten sposób wpływ napięcia siatki pierwszej na wartość prądu anodowego (jakby siatka s1 traciła "czułość"). Podobne zjawisko dało się zauważyć gdy zwiększyło się nadmiernie wartość napięcia siatki przyspieszającej w kineskopach telewizorów (CRT) - obraz stawał się jasny, ale mdły i pojawiały się na nim linie powrotów...