Kiedyś szczęka opadła po wprowadzeniu na rynek układu TDA7000. Wysokiej jakości monofoniczne radio FM na jednym scalaku bez cewek w torze p.cz. W zasadzie to tylko jedna cewka heterodyny była wymagana. Funkcjonalność świetna, osiągi super w porównaniu z ówczesną produkcją.
Idea ta wyewoluowała do bardziej rozbudowanych wersji gdzie p.cz. już 70kHz a 225kHz. Oraz do wersji znanej z chińska tandetą - radio z dwoma przyciskami.
No ale nadal to full-analog analog.
Od pewnego czasu mamy już różne nowinki jak SDR (tani tuner DVB-T na USB na chipsecie RTL2832, programik pod linuksem i mam sporo radochy....)
Ale jest pełnia cyfrowego sterowania itd. Cieżko takie "cuś" wsadzić do obudowy starego radia....
Do dzisiaj gdy sobie przegłądałem co nowego na stronie Jogiego - znalazłem:
http://www.jogis-roehrenbude.de/Transis ... eilung.htm
Moduł radia AM/FM strojonego prawie mechanicznie jak to producent scalaka nazwał - tj podajmy napięcie z helipota i tak mamy zrobione strojenie. Skala częstotliwości liniowa. Sercem jest specjalizowany układ oparty na rdzeniu DSP. Poniżej jego nota.
http://www.ddr-autoradio.de/images/Si4831-35-B30.pdf
W zasadzie to tylko jedyna wada to brak odbioru zakresu fal długich.
Fajna idea - potencjometr do strojenia a nie przyciski jak w chińskim radiu zbudowanym na podróbie Philipsowskiego klona TDA7000 czyli TDA7088T.
Jak fajny scalak to i ktoś wymyśłił ciekawą płytkę.
http://www.ddr-autoradio.de/UKW%20Umbausatz.htm
FM OIRT, FM USA, FM CCIR, FM JAPAN, pasma SW: 13m, 16m, 19m, 22m, 25m, 31m, 41m, 49m. Zakres MW - poszerzony nieco do 1710kHz (niektóre pirackie stacje....).
Osiagi niezłe jeśli na antenie ze słuchawek dla zakresu FM mamy czułość 2,2uV.
Jedyne cewki to cewka pracująca jako antena ferrytowa (niestrojona) na AM albo trafo dla anteny pętlowej AM, plus dławik dla zakresów SW.
Płytkę wyposażono we wzmacniacz stereo. Cel projektu np. wstawianie kompletnego radia do obudowy po starym radiu samochodowym..... (pomijam barbarzyńskie psucie takich odbiorników ale jak środek praktycznie nie istnieje.....).
A może nasze długie daje się odebrać dobierając inny zakres napięcia strojenia? Nie mam takiej sprytnej płytki - nie wiem.
Dwa dodatkowe dokumenty - pomiary i dodatkowe przyciski np. regulacja barwy dźwięku.
http://www.ddr-autoradio.de/images/MesswerteUBS1.pdf
http://www.ddr-autoradio.de/images/Ansc ... 20UBS1.pdf
Hmmm i gdzie tu zabawa w zestrajanie, wobulatory itp. Radio robimy pisząc program dla DSP. SoC ostatnio rządzą. Mamy malinową rewolucję a tu jak widać "cyfrowa zaraza sie rozszerza"....
Autor tejże płytki oferuje też moduły DRM (100kHz - 30MHz).
Hmmm a może uniwersalne radio - AM/CW/SSB - od 100kHz do 30MHz plus FM, pasmo lotnicze, CB. Nawet na większym chipie. Dodać jeszcze moduł DRM.....
Obsługa RDS, może wsparcie dla DAB/DAB+.....
Radio które łapie wszystko.
Rozmarzyłem się......