Póżniejsze wyjaśnienia co do treści artykułu mi trochę rozjaśniły w głowie.
No tak:
Rezystory R8 (i R8a) lutujesz jednym końcem do płytki (w zaznaczonym miejscu, a na drugi koniec rezystorów podajesz napięcie anodowe.
Opis przy zworze jest może trochę niefortunnie sformuowany.
Po usunięciu zwory, w miejsca, w których była mocowana wlutowujesz przewody od końców uzwojeń pierwotnych transformatorów głośnikowych, a początki lutujesz do przewodów z napięciem anodowym.
Jeśli chodzi o kondensatory blokujące R12 to ja bym je dał w miejsca C8 i C7 a zamiast R13 dał zworę. Acha i jeszcze zwora w miejsce R11, lub też jeden koniec R12 do katody a drugi do masy w miejscu wlutowania R11.
Pozdrawiam
PS: Przepraszam za zmyłkę, ale nie wszyscy znają ten artkuł.
Ostatnio zmieniony pn, 8 października 2007, 08:22 przez Pyra, łącznie zmieniany 1 raz.
Niestety nie.
Ale po zapoznaniu się ze schematem OTLa, którego wcześniej nie widziałem i kiedy dowiedziałem się, że to przeróbka, ... Po prostu tak bym zrobił...
Pozdrawiam
PS: Już RomekD kiedyś wyjaśniał, że tu Panów nie ma, na forum wszyscy równi....
no fakt, już je mam wlutowane, przedchwilą to zrobiłem, także juz mniej więcej wiem o co chodzi, wielkie dzięki za pomoc, i tak teraz niezłoże układu bo nie mam C10 (w moim kochanym mieście nie ma nigdzie) i 30pF do pętli TG musiałem zamawiać i dopiero w środę bedą, a no i mam złe lapmy czkeam aż ktoś się wymieni
Zbudowałem sobie ten wzmacniacz wg palnów zamieszczonych w EdW i pięknie to gra. Nie ma brumu, w głośnikach czysto. Testowałem go na generatorze i oscyloskopie i wyniki były dobre. A co do słynnego już R8 to nie ma musu lutować go jednym końcem do płytki. Może być gdzieś "po drodze". Jakby były jeszcze jakieś pytania to mogę podzielić się doświadczeniem
o jak dobrze. Bedzie komu za przeprowzeniem zawracać głowe Ja buduje swój pierwszy wzmacniacz i napewno się przyda trochę rad ale jak narazie czekam aż ktoś mi zaoferuje lampy ELC86.
PS. Pod jakie głosniki podpiąłeś ten wzmacniacz, (jaka moc, śrdenica itp) ?
Podpiąłem go pod stare polskie kolumny ZG10 C (szerokopasmowe). Najpierw zbuduj wzmacniacz a potem myśl o kolumnach. O plastikowych wynalazkach od mini-wierzy, czy od komputera zapomnij od razu.
Jaka moc Zbuduj i przetestuj, a potem Ci powiem jaką to ma moc.
Z elementami już wykapowałeś jak mają być po przeróbce? Pisałeś, że nie masz 30pF. To potestuj różne wartości z zakresu 10 - 100pF i oceń na ucho. Mało profesjonalne... chyba, że masz oscyloskop generator?
Pytałeś mnie na pw o masę. No to spójrz na rysunek zasilacza w artykule i tak samo rozlokuj elementy w swoim projekcie. W środku biegnie wspólna gruba żyła, która jest masą. Od tej "żyły" (gruby drut lub gruba ścieżka na płytce - w zależności od opcji) odchodzą na boki kondensatory. I to cała filozofia. Do tej żyły podpiąłem wszystkie masy układu. Na końcu artykułu jest fotka od strony elementów. Tam wszystko widać. Nawet gruby przewód, który idzie do płytki z elementami.
Masz oscyloskop? To super. Nawet bez generatora może być przydatny. Tylko sprawdź ile V wytrzymuje na wejściu. W razie czego stosuj sondy. Możesz nim na zwartym do masy wejściu badać sygnał i stopień odfiltrowania napięcia. Im bardziej proste masz przebiegi tym lepiej.
elementów nie moge rozmieścić tak ja w artykule bo nie mam dwu poziomowej obudowy ale rozmieszcze tak ze z lewej TS a na srodku obudowy na przeciwko siebie TG (prostopadle do TS) moze tak być ?
Nie ma idealnego przepisu. Najpierw zrób wszystko "w pająku" i zobacz przy jakim ustawieniu i odległościach jest najlepiej. Generalnie TG i TS powinny być ustawione prostopadle do siebie.