Sprzeg "katodowy" ?

Przed wypowiedzią bardzo proszę o zapoznanie się z regulaminem tego działu.

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp

Adrian
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 221
Rejestracja: ndz, 2 kwietnia 2006, 20:28

Sprzeg "katodowy" ?

Post autor: Adrian »

Oswieccie mnie, prosze, bo z trudem przychodzi mi myslenie.

Otoz jest sobie schemat w ksiazce "Elektroniczne przyrzady pomiarowe" pana Łapińskiego ( ;) ), na stronie 277. Przedstawia on multiwibrator z formowaniem impulsow w "lepsze" prostokaty.

Idac od lewej strony schematu - mam klasyczny multiwibrator, ale jego wyjscie jest polaczone ze stopniem "formujacym" w taki sposob (czerwona elipsa):

Obrazek

Jak mozna zauwazyc, obie lampy - czesc multiwibratora i formujaca maja identyczne oporniki anodowe i wspolny (regulowany) opornik katodowy. Lampa "formujaca" jest na "automatycznym minusie".

Siatka ekranowa (dobrze mowie ? w kolejnosci po sterujacej, jest 3.) lampy multiwibratora jest polaczona z katoda, natomiast siatka ekranujaca (3. ?) lampy "formujacej" - z masą (czyli jest na nizszym potencjale).

Dalej, z anody lampy "formujacej" odbiera sie juz impulsy sterujace pentoda wyjsciowa.

Komentarz jest taki: Opornik katodowy Rk sprzega lampe L2 multiwibratora z lampa wzmacniajaca L3. Ksztalt impulsow w tym punkcie jeszcze nie jest prostokatny. W celu uformowania impulsow w prawidlowe prostokaty, ustawia sie opornik Rk na taka wartosc, przy ktorej napiecie zatkania jest nieco mniejsze od najmniejszego napiecia Um w impulsie.

Powiedzcie mi prosze, a) jak dziala ten opornik katodowy - jak on sprzega obie lampy ? b) czy zamiast pentod 6P9 (w ukladzie wszystkie sa takie) bede mogl dac triody PCC88 (ktore sila rzeczy nie maja siatki ekranujacej, czy tez 3) i jako lampe formujaca EL81 ?

Jak sie domyslam siatka ekranujaca lampy formujacej nie bez powodu jest na nizszym potencjale, niz siatka lampy multiwibratora ? Czy tez po prostu ma byc na potencjale katody danej lampy, a ze dana lampa ma taki uklad pracy, to juz inna sprawa ?

Obrazek
Alek

Post autor: Alek »

Ano sprzęga, bo napięcie sterujące lampą L3 pochodzi z odłożenia się na oporniku katodowym napiecia sygnału z lampy L2. Innymi słowy- napięcie siatka-katoda lampy L3 jest napięciem na rezystorze katodowym.
Awatar użytkownika
Vault_Dweller
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2837
Rejestracja: wt, 1 lipca 2003, 23:26
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Vault_Dweller »

Po pierwsze nie siatka ekranująca, tylko hamująca. Powinna być połączona z katodą, ale może też być na niższym potencjale. A co do sprzężenia to zauważ, że "prawa" lampa pracuje w układzie wzmacniacza ze wspólną siatką- sterowanie przez katodę, wyjście z anody, siatka pierwsza na masie. Wyjście charakteryzuje się stosunkowo wysoką impedancją, więc wymagany jest wtórnik.
Studenckie Radio ŻAK 88,8MHz- alternatywa w eterze przez całą dobę!
Adrian
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 221
Rejestracja: ndz, 2 kwietnia 2006, 20:28

Post autor: Adrian »

No tak, tranzystorowe uklady OC, OB i OE sie klaniaja... A tutaj wspolna siatka, katoda... Musze nauczyc moj mozg "widziec" te uklady tak, jak widze je w przypadku tranzystorow :)

Juz wszystko jasne, popatrzylem na to inaczej.

A zatem te pentody (w multiwibratorze) pracuja jako triody,czyli mam odpowiedz ma moje drugie pytanie.

Jak zwykle - dziekuje - jak zwykle - niezawodnym Kolegom !
Awatar użytkownika
tszczesn
moderator
Posty: 11225
Rejestracja: wt, 12 sierpnia 2003, 09:14
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Re: Sprzeg "katodowy" ?

Post autor: tszczesn »

Adrian pisze: Powiedzcie mi prosze, a) jak dziala ten opornik katodowy - jak on sprzega obie lampy ? b) czy zamiast pentod 6P9 (w ukladzie wszystkie sa takie) bede mogl dac triody PCC88 (ktore sila rzeczy nie maja siatki ekranujacej, czy tez 3) i jako lampe formujaca EL81 ?
Dodam jeszcze, że na oporniku katodowym jest napięcie w miarę prostokątne - bo odpowiada ono prądowi lampy multiwibratora, który ma taki kształt. Napięcie na anodzie lampy multiwibratora jest bardziej trójkątne, ze względu na obecność elementów RC. Ten dodatkowy stopień to coś w rodzaju wzmacniacza-ogranicznika w układzie ze wspólną siatką.
Adrian
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 221
Rejestracja: ndz, 2 kwietnia 2006, 20:28

Post autor: Adrian »

hahaaaaa, jakie to piekne !

Korzystajac z okazji, ze przed powrotem z pracy (19) wypilem mocna kawe i nie chcialo mi sie spac, zrobilem ten multiwibrator. Na pajaku, tylko punkty wspolne zasilania na kostce ceramicznej. Zamiast pentod, uzylem duotriod. W multiwibratorze jest pcc88, a w stopniu formujacym - ecc83 (nie mialem pary, ale to przeciez wszystko jedno w takim ukladzie). Pilnowalem tylko, zeby nie przekroczyc 5mA, oporniki standardowe po 47k, w siatkach po 100k, kondensatory, jakie mialem pod reka, 22n, potencjometr 100k i opornik "sprzegajacy" k47. Napiecie 103V stabilizowane sg3s.

Najpierw multiwibrator. Przebieg na anodzie "prawej" triody wygladal tak, jak na zalaczonym obrazku. Moze mi sie uda wrzucic zdjecia w najblizszym czasie, ale na razie - moja tworczosc 8)

Obrazek

Pobawilem sie ukladem, poregulowalem potencjometrem, pozmienialem pojemnosci, wsadzilem nawet podwojny agregat od radia.

Przyszedl nastepnie czas, zeby troche zapanowac nad ukladem. Czyli zastosowac wzory ;) Pol godziny czasu i powstal w Excelu arkusz, w ktorym mozna obliczyc czestotliwosc generatora, wspolczynnik wypelnienia, a takze zobaczyc, jak bedzie wygladal przebieg.

Obrazek
Obrazek

Tym razem wlutowalem kondensatory zblizone do tego, co sobie wyliczylem w arkuszu. Wlaczam Podpinam oscyloskop, czestosciomierz, chwila prawdy - i zgadza sie :D Co prawda zamiast np. 150Hz dostawalem np. 136Hz, ale dobieralem elementy pi razy drzwi.

Nastepnie obejrzalem sobie przebieg na oporniku sprzegajacym:
Obrazek

No, to nadszedl czas na stopien formujacy. Podpialem pod zarzenie ecc83, wpialem ja w uklad - i az zaniemowilem. Niemal idealny prostokat na anodzie!

Pojawily sie tylko niewielkie oscylacje przy zboczu narastajacym - jak to pokazuje obrazek. Moze to wplyw jakiejs indukcyjnosci pasozytniczej... Celowo tez nie narysowalem poziomych poziomow (:)), tylko takie lekko pochylone

Obrazek

Jestem bardzo zadowolny z tego ukladu. Moja generator WN 400W zbliza sie coraz bardziej ;) Niedlugo zdjecia z makiety (tzn montazu probnego na plycie pazdziezowej) ukladu sterowania i zasilaczy.

PS: nie ma ktos na zbyciu SG3s ??? Takiej, w ktorej jest jeszcze troche zycia... (moja obecna az razi w oczy przy 20mA)

Serdeczne podziekowania dla kolegi OTLamp za oscyloskop 2 kanalowy !
ODPOWIEDZ