lamerskie pytanie

Masz nietypowy problem 'lampowy'? Spróbuj tutaj.

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd

Awatar użytkownika
eS
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 1069
Rejestracja: pn, 22 maja 2006, 22:09
Lokalizacja: Krk

lamerskie pytanie

Post autor: eS »

co stałoby się gdyby do zasilania jakiegoś lampowca użyć poprostu prądu wyprostowanego bezpośrednio z sieci? szukałem w necie informacji odnośnie amperażu prądu z sieci, ale znalazłem rzeczy, które niejednoznacznie traktowały temat...
zdaję sobie sprawę, że pytanie jest durne, ale proszę, żeby ktoś się zlitował nad głupolem i napisał parę słow jakby to wyglądało z np. radiem, albo wzmacniaczem (o ile dobrze wiem to w pionierach nie było TS).
naszła mnie taka myśl przy przeglądaniu schematów preampów (głównie jeśli chodzi o hotbox'a) o małych rozmiarach, gdzie trafo było dziwnie małe...
Awatar użytkownika
popiol17
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 866
Rejestracja: ndz, 9 stycznia 2005, 16:27
Lokalizacja: Kraków

Post autor: popiol17 »

Wydajność prądowa z gniazda raczej nie jest problemem, ale zasadniczo zasilanie bezpośrednio z sieci:

WYBIJ SOBIE RAZ NA ZAWSZE Z GłOWY

Teoretycznie można, ale wtedy możesz mieć masę układu na potencjale sieci, czyli na np. na metalowej obudowie będziesz miał 230V, względnie na masie kabla od gitary, wtyczne. Oczywiście mógłbyś podłączyć masę zasilanego układu z zerem w gniazdu, ale wystarczy obrócić wtyczkę i już mamy śliczne porażenie....

Transformator zapewnia ci izolację galwaniczną zasilania.

Uch głowa mnie boli, niewyspany jestem i napewno jeszcze ktoś do bardziej przystępnie wyjaśni :D

A trafo w hotboxie jest małe bo i wiele do roboty nie ma - 2xECC83 chyba - to kilka watów na żarzenie i kilka miliamperów wysokiego napięcia do anod.....

Pozdrawiam serdecznie!
Awatar użytkownika
brys
1250...1874 posty
1250...1874 posty
Posty: 1298
Rejestracja: śr, 10 sierpnia 2005, 23:51
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: brys »

Nie bez powodu Pionier nie ma gniazda adapterowego, a taki Mazur już tak. Układ w zasadzie ten sam, tylko zasilacz inny.
Oczywiście można zastosować kondensatory dla izolacji, ale osobiście bał bym się takiego urządzenia... Wystarczy mi komputer (dotknięcie nogą kaloryfera pod biurkiem, a ręką komputera - sama radość po prostu).
amator
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 625
Rejestracja: czw, 1 grudnia 2005, 23:52

Re: lamerskie pytanie

Post autor: amator »

eS pisze:co stałoby się gdyby do zasilania jakiegoś lampowca użyć poprostu prądu wyprostowanego bezpośrednio z sieci?
Bardzo często stosowane to było w lampowych konstrukcjach KF. Najczęściej wówczas, kiedy chodziło o uzyskiwanie mocy rzędu 2kW and up :)
szukałem w necie informacji odnośnie amperażu prądu z sieci, ale znalazłem rzeczy, które niejednoznacznie traktowały temat...
Eee... ogranicznikiem poboru prądu jest bezpiecznik główny i... wytrzymałość instalacji.
zdaję sobie sprawę, że pytanie jest durne, ale proszę, żeby ktoś się zlitował nad głupolem i napisał parę słow jakby to wyglądało z np. radiem, albo wzmacniaczem (o ile dobrze wiem to w pionierach nie było TS).
Nie tylko. Praktycznie wszystkie lampowe OTV pozbawione są tej przyjemności.

Generalnie... Temat był już wałkowany na Triodzie, wobec czego polecam jednak poszukać. Korzyści praktycznie żadnych, kłopotów może być co niemiara.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
futrzaczek2
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 1066
Rejestracja: ndz, 5 marca 2006, 19:30
Lokalizacja: Warszawa (czasowo...)

Post autor: futrzaczek2 »

O zakłóceniach wnoszonych zasilaniem beztransformatorowym to ja nawet nie wspomnę :roll:
Jeżeli chcesz pogadać, zapraszam na GG pod numerem 7021498 :)
Awatar użytkownika
eS
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 1069
Rejestracja: pn, 22 maja 2006, 22:09
Lokalizacja: Krk

Post autor: eS »

dobra, dziękuję wszystkim za rozwianie moich wątpliwości :wink:

pozdrawiam!
Awatar użytkownika
marekb
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 932
Rejestracja: pt, 2 kwietnia 2004, 13:03
Lokalizacja: Krosno

Post autor: marekb »

Jakby co, to w dziale "Artykuły" Fonar-u jest tytuł "Wzmacniacz 7-watowy o zasilaniu uniwersalnym", można obejrzeć jak jest zbudowany
_idu

Post autor: _idu »

Zasilanie bezposrednie. Co ciekawe bylo rozniez powszechne w telewizorach calkowiecie stranzystorowanych zbudowanych z duza liczba ukladow scalonych. Np. Neptun 625. Co ciekawe konstrukcja tego telwizora jest licencja zakupion a nazachodzie Europy.

Podstawowy problem zasilania bezposredniego to brak izol;acji galwaniacznej od przewodow sieci. Kiedys uwazano ze przewedy sieciowe to przewod fazowy i przewod zerowy - ktory mial miec wedlug zalozen zawze potencjal ziemi. To ostanie nie jest zgodne z prawda i stad pojawilyu sie wymogi istanalcji trojprzewodowych a obecnie zlozonych z wiekszej liczby przewodow.

Obecnie wymaga sie ochrony przeciwporazeniowej a ta zaklada ze uklad ABSOLUTNIE elektryczny nie moze miec polaczenie z ziemia. Mozna jedynie laczyc metalowa obudowe z zemia ale ona nie moze miec polaczenia galwanicznego z zadnym z przewodow sieci energetycznej.
Dotyczy to tez filtrow przewizakloceniowych - gdzie poprzez pojemnosci sa odprowadzane zaklocenia do obudowy. Jesli suma tych pojemnosci bedzie zbyt duza uniemozliwi to zastosowanie "roznicowki" jako zabezpieczenie przeciwporazeniowego.

Druga kwestia to zaklocenia. Nie jest prawda ze sa mniejsze gdy zastosujemy transformator. Czemu? otoz winna jest pojemnosc pomiedzy uzwojeniami. Przypomne ze w odbiornikach wysokiej klasy stosowano ekranowanie pomiedzy pierwotnym a wtrornymi uzwojeniami tranfa sieciowego. Bylo to skuteczne rozwiazanie. W praktyce sprawdzone przeze mnie - odbiornik z trafem z ekranem, trafo i Pionierek. Te dwa ostatnie mialy ten sam poziom zaklocen pochodzacych do sieci.

Kolejny problem to laczenie urzadzen zasilanych bezposrednio. Wiadomo nie mozna na ktorko polaczyc przewodu fazowego z przewodem zerowym. Problem w zasadzie niestotny gdy zasilany z tego samego obwodu i polaczenie nie jest rozlaczane.

Separacja wejsc. Gniazda antenowe - no propblem. Graofonowe w radio tez no propblem albo kondesatory albo drogie trafo separujace. Gniazda wyjsciowe - glownie sluchawki i wyjscie do magnetofonu - trafa separujace. Zestawy glosnikowe - konieczne jest zabezpieczeni przed dotykiem.

A teraz cos co moze zaszokowac. Kablowki i telewizory. Otoz po podlaczeniu kabla antenowego od kablowki do TV cale jego odizolowane chassis znajduje sie na dosc wysokim potencjale wzgledem potencjalu ziemi. Obecnie na zachodzie europy wymaga sie aby przewod antenowy (nawet anteny zewnetrznj czy np. podlaczeni do konwertera anteny satelitarnej byl uziemiony a obwod wejsciowy zapewnial separacje galwanicza od przewodow sieci.

Wracajac do kablowek - nawet gniazda z transformatorem w.cz. nie separuja galwanicznie - maja jedynie separowac obwody w.cz. i zapeniac dobre dopasowanie i male wsteczne przenikanie zaklocen z TV do sieci kablowej. Masy wejsciowa i wyjsciowa sa polaczone ze soba

A to ze Pionier nie mial gniazdek adaptera nie wynika z zasilania uniwersalnego. Po prostu byl to tani odbiornik a gniazdo adapterowe bylo trakowane jako wtyposazenie luksusowe. Mazur byl wersja o podwyzszonym standardzie i tam montowano gniazdo adapterowe.

Inne wymogi - to np,. polacznei routerow i komputerow w sieci LAN. Otoz wszystkie urzadzenia korzystajace z Ethernetu musza byc zasilane z tego samego obwodu sieci energetycznej w innym przypadku moze nastapic uszkodzenie kart sieciowych i portow sieciowych urzadzen aktywnych.
ODPOWIEDZ