Eroica 3202. Transformator i schemat

Radioodbiorniki lampowe i wszystko co jest z nimi związane.

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp

Preskaler
50...74 posty
50...74 posty
Posty: 60
Rejestracja: śr, 16 czerwca 2004, 13:01
Lokalizacja: Krosno

Re: Eroica 3202. Transformator i schemat

Post autor: Preskaler »

Gratulacje! Jakiś sukces jest już osiągnięty i oby tak dalej szło. Pewnie i ja wezmę sięga swoją "Eroicę" bo w zimie powinno być trochę więcej luzu. Ja pozostawiam niezmienione głowice a jedynie dokładam do starego radia przystawkę w postaci "FM audio BT USB Speaker'a" wpiętego w gniazdo gramofonowe, który pozwala mi nie tylko korzystać z FM ale i innych źródeł audio.
Ja to robię tak:
Obrazek

Kupuję taki moduł i pakuję go do jakiejś obudowy.

Obrazek Obrazek
Do tego dodaję zasilacz "wtyczkowy" i kabelki zakończone odpowiednim wtykiem wpiętym w gniazdo "Adapter" ("Gramofon"). Wciskam klawisz "Adapter"i pilotem mogę sterować tym urządzeniem a oprócz tego mogę też odtwarzać muzykę z pendrive, telefonu, karty pamięci itp. Takie rozwiązanie absolutnie nie zmienia konstrukcji oryginalnego odbiornika bo jest to zewnętrzna przystawka mało widoczna (można ją łatwo ukryć). Jeśli ktoś mniej leniwy jak ja stwierdzi, że to ma zbyt niską czułość czy coś innego go nie będzie zadowalać to nic nie stoi na przeszkodzie aby skonstruował podobną przystawkę na nowoczesnych elementach o znacznie lepszych parametrach.
"Preskaler"
Stbod
15...19 postów
15...19 postów
Posty: 16
Rejestracja: wt, 5 lipca 2022, 10:31

Re: Eroica 3202. Transformator i schemat

Post autor: Stbod »

Skoro przedmówca pochwalił się Beethovenem - to pozwolę sobie pokazać polskiego konkurenta.
Na pierwszym zdjęciu jeszcze w bagażniku. Jak widać mam specyficzne upodobania motoryzacyjne (jeśli ktoś rozpozna samochód :mrgreen: ). Miałem tamtego dnia "nosa" by wziąć coś z dużym bagażnikiem.
Na drugim - przykład pokazujący stan po przywiezieniu.
Na kolejnym - zgodnie z prośbą wskazaną w tym temacie zamieszczam zdjęcie z transformatorami głośnikowymi. Skręcone przewody czarne i żółte prowadzą do głośników.
I na ostatnim - efekt końcowy. Z konwerterem MJM nawet nieźle odbiera na UKF, choć dopiero na antenie zewnętrznej (starej pokojowej radzieckiej) "łapię" stacje, które mnie interesują.

Nie wiem, czy dla kogoś będzie to interesujące - ale ogólnie o tym odbiorniku jest mało informacji, więc kilka spostrzeżeń:
- strojenie dla UKF oraz fal długich, średnich i krótkich odbywa się tą samą gałką. Włączenie UKF zasprzęgla gałkę z linkami sterującymi głowicą UKF,
- przełączenie na wejście gramofonowe wyłącza magiczne oko,
- ogólnie mam chyba egzemplarz "z poniedziałku" albo z "piątku", bo np. jeden z kondensatorów nie był przylutowany do łączówki, a jego wyprowadzenie było tylko na niej zawinięte. W innym miejscu zastosowano dwa kondensatory 0,2 uF połączone równolegle - i jeden też nie był przylutowany.

Jeszcze mam przy nim trochę pracy, nie działa np. magiczne oko. I pytanie - do czego jest przycisk "AF"?
Załączniki
IMG_20241019_160117_1.jpg
IMG_20241019_160145.jpg
IMG_20241111_204437.jpg
IMG_20241119_124336.jpg
spgrzenek
5...9 postów
5...9 postów
Posty: 7
Rejestracja: sob, 13 listopada 2010, 07:32

Re: Eroica 3202. Transformator i schemat

Post autor: spgrzenek »

Witam
Radia nie znałem ale pojazd to na 99% Wartburg kombi.Też rarytas.Przynajmniej w moich okolicach.
cirrostrato
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 6255
Rejestracja: sob, 5 listopada 2005, 15:51
Lokalizacja: Warszawa

Re: Eroica 3202. Transformator i schemat

Post autor: cirrostrato »

Już miałem takiego kupić za 16 mln(to były czasy) ale nagle podskoczył na 25 baniek a zapytany importer w temacie stwierdził z bananem na ustach ,,bo za dobrze schodzą''....ale to już był Wartburg z czterosuwem, ja miałem starszego, dwusuw na mieszankę benzyna/olej, miło wspominam, sedan ale Rubin 714 właził do bagażnika i klapa dała się swobodnie zamknąć.
Preskaler
50...74 posty
50...74 posty
Posty: 60
Rejestracja: śr, 16 czerwca 2004, 13:01
Lokalizacja: Krosno

Re: Eroica 3202. Transformator i schemat

Post autor: Preskaler »

Stbod pisze: wt, 19 listopada 2024, 17:06 ...I pytanie - do czego jest przycisk "AF"?
Jak sama nazwa wskazuje klawisz "AF" - służy do rozłączania gniazda antenowego z obwodami wejściowymi (Dł i Śr.) i przełączania na antenę ferrytową.
Opinie o tym odbiorniku nie są najlepsze. Pomijając jego dyskusyjne rozwiązanie stopnia mocy (na lampach PL81) a skończywszy na kiepskawej czułości (gorszej jak w OR "Tatry" czy "Bolero"). Oczywiście i głośnik wysokotonowy nie był zbyt dobrym rozwiązaniem ze względu tak na parametry akustyczne jak i żywotność. Odbiornik też w całości był raczej zawodny. Niemniej jednak to kawał maszyny i jako takiego warto mieć w swoich zbiorach, tymbarskiej, że był produkowany w niedużej serii.
Cytat z "oldradio.pl"
Najbardziej luksusowy i przy tym najcięższy radioodbiornik produkcji ZRK. Była to odpowiedź krajowego przemysłu radiotechnicznego na NRD-owskiego Bethovena i Stradivari. Układ ma 8 obwodów w torze AM i 11 obwodów w torze FM. Charakterystycznymi cechami odbiornika są m.in.: zastosowanie wzmacniacza w.cz., obrotowa podwójna antena ferrytowa, 5-klawiszowy przełącznik barwy dźwięku (orkiestra, solo, jazz, mowa, pasmo) niezależny od płynnej regulacji tonów niskich i wysokich. Moc wyjściowa wynosi 5W, przy poborze mocy około 75W. Wzmacniacz m.cz. zbudowany jest na dwóch lampach PL81, bez transformatora głośnikowego, z głośnikiem niskotonowym włączonym z pominięciem transformatora. Początkowo w roli głośnika niskotonowego montowano importowanego Philipsa o mocy 10W, możliwe jest również występowanie egzemplarzy z krajowym głośnikiem GD 31-21/5z o impedancji cewki 800Ω. Ponadto są dwa głośniki średnio-wysokotonowe GD 18-13/2 na bocznych ściankach, połączone przez transformator głośnikowy. Odbiornik montowany był w dużych skrzynkach drewnianych i ważył ok 24 kg.
Jakość odbioru za pomocą Eroica była krytykowana zarówno przez słuchaczy jak i przez specjalistów. Wskazywana była zaniżona czułość oraz małe pasmo przenoszenia wzmacniacza m.cz., niepozwalające na pełne wykorzystanie jakości dźwięku na zakresie UKF. Wkrótce nastąpiła modernizacja; nietypowy wzmacniacz na dwóch lampach PL został zastąpiony wzmacniaczem przeciwsobnym na dwóch EL84.
Nazwa radia nawiązuje do III symfonii Ludwiga van Beethovena. Słowo „eroica” zostało zaczerpnięte z włoskiego podtytułu: sinfonia eroica – symfonia bohaterska. Spotykane są informacje, że ten odbiornik zapowiadany był jako "Milenium".
"Preskaler"
Stbod
15...19 postów
15...19 postów
Posty: 16
Rejestracja: wt, 5 lipca 2022, 10:31

Re: Eroica 3202. Transformator i schemat

Post autor: Stbod »

Po kilku poprawkach radio całkiem nieźle odbiera na UKF, porównywalnie do posiadanego przeze mnie Relaxa II czy Samby. Na długich i średnich jest gorzej - ale jakoś to przeboleję :wink: . Głowicy nie ruszam - pozostawiam konwerter.
Dzięki jednemu z forumowiczów udało mi się nabyć sprawny głośnik GD 26-18/3, usunąłem też przyczynę niesprawności magicznego oka. Uszkodzony był tylko rezystor w podstawce tej lampy.
Teoretycznie odbiornik powinien posiadać lampę EM80 - ale u mnie jest to EM81. Trudno powiedzieć, czy jest to inwencja poprzedniego właściciela - czy może taką lampę zastosowano pierwotnie (byłby to wtedy "wsad dewizowy", bo EM81 to Philips). Niemniej pozytywnym zaskoczeniem jest to, że magiczne oko świeci całkiem nieźle i nie jest jeszcze zupełnie zużyte.
Czy odbiornik ten zasługuje na nienajlepszą opinię? Trudno mi to ocenić, bo jestem zapewne mało obiektywny - jestem na etapie "radości z nowej zabawki" i mam jakąś satysfakcję, że został odratowany. Przy słuchaniu Programu II Polskiego Radia czy RMF Classic na razie mi odpowiada :D
Stbod
15...19 postów
15...19 postów
Posty: 16
Rejestracja: wt, 5 lipca 2022, 10:31

Re: Eroica 3202. Transformator i schemat

Post autor: Stbod »

Witam ponownie. Czy któryś ze szczęśliwych :wink: posiadaczy radia Eroica - w obojętnie której wersji - mógłby potwierdzić mi ustawienia pokrętła od wyboru napięcia wejściowego? Pomocna jest tu tylna ścianka - ale ja nie mam oryginalnej.
Na dostępnym w sieci schemacie wersji 3201 (ja mam 3202) można się dopatrzyć strzałki sugerującej, że ustawiona wartość to ta widoczna od góry. Ale rysunek jest podłej jakości. Lepszy schemat jest na radiomuseum.org, ale... jest tam tylko połowa rysunku, oczywiście bez tej z wyborem napięć.

Problem polega na tym, że mam za wysokie napięcie żarzenia - i to sporo, bo przekracza 7V. Spada ono do akceptowalnego poziomu dopiero po podłączeniu radia do regulatora napięcia (Zatra RN 300/1. Bez obciążenia na wyjściu ma ok. 216V).
Może trochę wstyd się przyznać, ale skupiłem się wcześniej na napięciu anodowym z uwagi na zły stan mostków selenowych i nie wpadłem na to, że pewne problemy pojawiające się z radiem po dłużej pracy to efekt za wysokiego napięcia żarzenia.
Mogłoby się wydać, że problem jest prosty - mam za wysokie napięcie w gniazdku. Ale nie przekracza ono 227 - 228V. I jestem tego pewien - bo to nie tylko chwilowy pomiar napięcia. Korzystam z UPS-a zabezpieczającego kocioł c.o. i rutynowo od lat zerkam na wartość napięcia.

Jakoś trudno mi uwierzyć, że Eroica jest tak mało tolerancyjna pod tym względem napięcia zasilającego. Transformator nie wygląda na "grzebany". Przez chwilę przyszło mi do głowy, że może mam ustawione napięcie wejściowe na 200V (radio ma tu trzy zakresy: 220, 125 i 200V). Ale nie chcę ryzykować uszkodzenia transformatora.
Olkus
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2850
Rejestracja: śr, 12 maja 2021, 10:57
Lokalizacja: Kraków/Węglówka
Kontakt:

Re: Eroica 3202. Transformator i schemat

Post autor: Olkus »

Można w zarzeniu dołożyć rezystor i obniżyć tym samym napięcie żarzenia.

Pozdrawiam,
A.
Kupię lampy: 35Z4GT, 12K8GT,
Awatar użytkownika
OTLamp
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 1131
Rejestracja: śr, 7 października 2020, 21:02

Re: Eroica 3202. Transformator i schemat

Post autor: OTLamp »

Stbod pisze: sob, 14 grudnia 2024, 11:20 Przez chwilę przyszło mi do głowy, że może mam ustawione napięcie wejściowe na 200V (radio ma tu trzy zakresy: 220, 125 i 200V). Ale nie chcę ryzykować uszkodzenia transformatora.
Ogólnie rzecz biorąc, w takich sytuacjach można wstępnie problem wybadać omomierzem. Zmierzyć oporność na wtyczce sieciowej w aktualnej pozycji przełącznika napięć, a następnie wypróbować wszystkie możliwe kombinacje ustawień tego przełącznika, by sprawdzić, czy nie uda się uzyskać wyższej oporności. Oczywiście pozostałe styki w obwodzie (wyłącznika itp.) muszą być bez zarzutu.
Stbod
15...19 postów
15...19 postów
Posty: 16
Rejestracja: wt, 5 lipca 2022, 10:31

Re: Eroica 3202. Transformator i schemat

Post autor: Stbod »

OTLamp pisze: sob, 14 grudnia 2024, 15:30 Ogólnie rzecz biorąc, w takich sytuacjach można wstępnie problem wybadać omomierzem.
Ot człowiek czasem nie wpadnie na niby oczywisty pomysł. Dziękuję - ustawienie napięcia zasilania jest właściwe, czyli 220V.
Pozostaje dodanie rezystora, bo nie chcę ingerować w uzwojenie transformatora. Zastanawia mnie jednak przyczyna zawyżonego napięcia.
Awatar użytkownika
Szrot majster
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Posty: 2236
Rejestracja: śr, 12 listopada 2003, 15:57
Lokalizacja: Dolna Grupa(wioska)

Re: Eroica 3202. Transformator i schemat

Post autor: Szrot majster »

Stbod pisze: sob, 14 grudnia 2024, 11:20 Witam ponownie. Czy któryś ze szczęśliwych :wink: posiadaczy radia Eroica - w obojętnie której wersji - mógłby potwierdzić mi ustawienia pokrętła od wyboru napięcia wejściowego? Pomocna jest tu tylna ścianka - ale ja nie mam oryginalnej.
Na dostępnym w sieci schemacie wersji 3201 (ja mam 3202) można się dopatrzyć strzałki sugerującej, że ustawiona wartość to ta widoczna od góry. Ale rysunek jest podłej jakości. Lepszy schemat jest na radiomuseum.org, ale... jest tam tylko połowa rysunku, oczywiście bez tej z wyborem napięć.

Problem polega na tym, że mam za wysokie napięcie żarzenia - i to sporo, bo przekracza 7V. Spada ono do akceptowalnego poziomu dopiero po podłączeniu radia do regulatora napięcia (Zatra RN 300/1. Bez obciążenia na wyjściu ma ok. 216V).
Może trochę wstyd się przyznać, ale skupiłem się wcześniej na napięciu anodowym z uwagi na zły stan mostków selenowych i nie wpadłem na to, że pewne problemy pojawiające się z radiem po dłużej pracy to efekt za wysokiego napięcia żarzenia.
Mogłoby się wydać, że problem jest prosty - mam za wysokie napięcie w gniazdku. Ale nie przekracza ono 227 - 228V. I jestem tego pewien - bo to nie tylko chwilowy pomiar napięcia. Korzystam z UPS-a zabezpieczającego kocioł c.o. i rutynowo od lat zerkam na wartość napięcia.

Jakoś trudno mi uwierzyć, że Eroica jest tak mało tolerancyjna pod tym względem napięcia zasilającego. Transformator nie wygląda na "grzebany". Przez chwilę przyszło mi do głowy, że może mam ustawione napięcie wejściowe na 200V (radio ma tu trzy zakresy: 220, 125 i 200V). Ale nie chcę ryzykować uszkodzenia transformatora.
Witam!
A jam mam dwie instalacje PV, 6 i 10kW, mam 230V tylko nocą, w pochmurne i zimne dni czasem jest 220V z powodu przeciążenia sieci.
Ale niech tylko słoneczko przyświeci i BACH!, już mam 253V :evil:
W kwestii żarzenia w tym radiu, to zmierz ile prądu pobierają włókna lamp i policz rezystor, by napięcie przy 227-245V nie wychodziło poza 6,2-6,7V, jako rezystor szeregowy w żarzeniu możesz dać kawałek spirali grzejnej od piecyka elektrycznego, tzw. "słoneczka" czy starej kuchenki elektrycznej/piecyka do ciasta.
Drutu oporowego nie zlutujesz ale weź drut miedziany 2,5-4mm2, rozklep końce młotkiem, zrób nacięcie i zaklep z drutem oporowym.
Oczywiście dajesz to na żarzeniu :!:
Analogicznie rezystor 150R 5-10W na wejściu na prostownik :!:
Albo poszukaj w śmieciach transformatora 230/17-20V, na przykład od zasilacza kasy fiskalnej(ja miałem 24V DC od SHARP z ojca sklepu- trafo jałowo daje około 20V), Uzwojenie pierwotne do sieci a uzwojenie wtórne dajesz w przeciwfazie , by napięcie spadło o te 20V, tylko zmierz, bo spalisz trafo radia jak będziesz miał 270V w słoneczny dzień :!:
Mały transformator upchasz w obudowie radia.
Stbod
15...19 postów
15...19 postów
Posty: 16
Rejestracja: wt, 5 lipca 2022, 10:31

Re: Eroica 3202. Transformator i schemat

Post autor: Stbod »

Szrot majster pisze: sob, 14 grudnia 2024, 17:15 W kwestii żarzenia w tym radiu, to zmierz ile prądu pobierają włókna lamp i policz rezystor, by napięcie przy 227-245V nie wychodziło poza 6,2-6,7V,
Dziękuję za rady. Już policzone. Na szczęście w odległości koło 10 minut pieszo mam nieźle zaopatrzony sklep elektroniczny, więc zastosuję rezystor.
Co do napięcia - miałem pewne obawy, gdy sąsiad zafundował sobie fotowoltaikę, ale nie przypominam sobie, by przekroczyło 230V.
Awatar użytkownika
Szrot majster
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Posty: 2236
Rejestracja: śr, 12 listopada 2003, 15:57
Lokalizacja: Dolna Grupa(wioska)

Re: Eroica 3202. Transformator i schemat

Post autor: Szrot majster »

Witam!
Daj też 150R na anodowym, jak sporo zawyżone, w kwestii PV, to będzie tego coraz więcej, u mnie LED-y E27 wywalam workami, wszystko się psuje i to potrafi zdechnąć kilka LED-ów w pół roku :evil:
A UPS-y jak do kotłów gazowych to mam aż dwa.....normalnie z tego pędzę komputery, sprzęt RTV, oświetlenie jarzeniowe i przyrządy pomiarowe, mam nagłe zaniki napięcia(typowe dla Pomorza Gdańskiego- mój las sąsiaduje z Borami Tucholskimi), jak mi raz Windows 10 się wysypał i musiałem robić przywracanie systemu(to był 2021 rok), to kupiłem pierwszy UPS i akumulator 120Ah, we wrześniu 2022 kupiłem drugi i akumulator 100Ah, jak jest burza, to wypinam wtyczki z sieci mam spokój, bo internet mam FTTH(Orange via Fiberhost, mam własny router), po światłowodzie burza nie wejdzie jak to było na VDSL2.
ZATRA RN300 posiadam, mam też stabilizator ferrorezonansowy UKRAINA-2, ale nie mam pomysłu na niego na ten moment.
RN300 to prymitywny AVR oparty o autotransformator, jak mu odwali, to może podać na przykład 270V :!:
Jest to już sprzęt 40 letni i bym zalecał recaping :!:
ODPOWIEDZ