Tu trochę teorii. https://www2u.biglobe.ne.jp/~hu_amp/amput3e.htm
Kiedyś tam nieco postępująć na ślepo zrobiłem sobie wzmanciacz z lampami ECL86 i EF80 jako przetworik napięcie - prąd. Pierwsze spotrzeżenie - to działa. Drugie = o dziwo dobrze się spawują, szczególnie z basem takie kiepskie trafa głośnikowe jak TG2,5. Uzyskalem moc wyjściową okolo 2.2W dla (napięcie anodowego pentody wyjściowej okolo 200V i Ra okolo 5k) czyli więcej niż dla pentody wyjściowej w lampie ECL86 w połączeniu triodowym (zgodnie z kartami katalogowymi). Układ ma więc potencjał gdyż oferuje zalety triody jak niską rezystancję wewnętrzną jako źródła sygnału a co jest istotne dla pracy tansformatora głośnikowgo a jednoczeście oferuje większą moc wyjciową od klasycznego połączenia triodowego pentody.
Czas na jakąś optymalizację układu.
Najpierw spróbujmy zrgubnie zasymulować ten układ: I obejrzmy wynik tej symulacji: No mamy coś co przypomina triodowe chakraterysyki, takie nieco na sterydach. Czas więc na jakąć weryfikację. Mam takie ustrojstwo jak uTracer 6. Posłużyłem się nim do pozyskania charakterystyk tego układu. Najpierw układ poddany pomiarom (ten po lewej, po prawej docelowy układ): W sumie to zdejmowałem charakterystyki I(Va, Vg) dla ustalonych Vs i Vh. Vk to był dodatkowa przetwornica DC/DC, niezbędna.
Pominę cały elaborat z szukaniem optymalnych wartości Vk, Vs, RgC. Poniżej wynikowe chatakterystki dla optymalnych wedle mojego uznania tychże wartości: Tu dodam, że wyższe napięcie zasilania jest niekorzystne bowiem Va powinno wtedy być wyraźnie niższe od Vs. Te 250V czyli 205V dla samej lampy ECL86 jest meij więcej optymalną wartością.
No i mamy niejako potwierdzenie tego co pokazała uproszczona symulacja. Ta nieliniowość czyli zagęszczanie się charakterystyk im niższe napięcie siatki sterującej EF80 (czyli na odwyrtkę niż w triodzie) to w sumie efekt nieliniowości tejże pentody jako przetwornika napięcię - prąd. Jeszcze jedna uwaga - hiperbolę mocy, tę namalowaną trzeba przesunąć w prawo o te 45V bowiem rzeczywiste napięcie anodowe pentody wyściowej jest niższe o tę wartość.
Czas na jakieś wyliczenia. Dopasowuję się do dostępnych od ręki transformatorów głośnkowych. Są 5.2k : 4R i 5.2k : 8R. Wartość Ra około 5k jest trochę za mała. No trafo takie pod ECL86 czyli Ra okolo 7k - 8k byłoby chyba najlepsze. Zdecydowałem się więc na Ra = 10.4k (czyli trafo dla EL84 dla 4 omowego wyjścia z podłączonym głośnikiem 8 omowym): Odczytane punkty "skrajne": 555V, 8mA oraz 90mA, 54mA. Moc wyjściowa 2.6W. Nieźle.
Czas na policzenie układu. Tu przyda się chaakterystyka niskonapięciowe pentody EF80: Wyniki obliczeń:
Kod: Zaznacz cały
E(C)L86
RsL = 82R
UaL = 200V
UsL = 200V
UgL = -7.1V
IaL = 38mA
IsL = 9mA
RkL = 1k
EC(L)86
RaC = 82R
UaC = 212V
UgC = -1,45
IaC = 1mA
RkC = 10k
EF80:
RsF = 15k
UaF = 37,5V
UsF = 40,5V
UgF = -0.63V
IaF = 0,8mA
IsF = 0,3mA
RkF = 570R