Misiek13 pisze: ↑pt, 27 października 2023, 20:59Jednak w ich przypadku należy pamiętać, że ich pojemność może ulec zmianie.
Te pojemności chyba w ogóle warto dobrać we własnym zakresie, bo mogą zależeć od rozmieszczenia elementów i ułożenia przewodów w konkretnym wzmacniaczu. Tylko trzeba mieć oscyloskop, choćby najprostszy.
Na szczęście mam oscyloskop, mam też generator przebiegów. Jak już poskręcam to razem, to będę testował.
W oryginalnym projekcie zalecano tranzystor P6NK60ZFP który zakupiłem. Ma on korpus w całości z plastiku (TO-220FP). Jak bym chciał rozpraszać większe moce, muszę wymienić na taki który ma zwykłą TO-220. Jaki współczynnik K/W musi mieć radiator żeby rozproszyć ~5W mocy i nie ugotować tranzystora?
BloodHar pisze: ↑pt, 27 października 2023, 22:59
W oryginalnym projekcie zalecano tranzystor P6NK60ZFP który zakupiłem. Ma on korpus w całości z plastiku (TO-220FP). Jak bym chciał rozpraszać większe moce, muszę wymienić na taki który ma zwykłą TO-220. Jaki współczynnik K/W musi mieć radiator żeby rozproszyć ~5W mocy i nie ugotować tranzystora?
Tranzystora tak łatwo nie ugotujesz. Nie wiem jaki długi radiator zastosowałeś, ale znalazłem coś takiego: https://www.tme.eu/pl/details/hs-142-50 ... stonecold/
Tam jest podana wartość rezystancji cieplnej tego radiatora o długości 5cm i wynosi 5K/W. Problem w tym, że nie wiadomo w jakich warunkach ta wartość została określona - temperatura, moc, ułożenie radiatora i ten parametr w tym momencie nic nie znaczy.
Teoretycznie 5K/W jest ok - przyrost temperatury radiatora przy 5W wyniesie 25K - rewelacja.
W tym projekcie z AVT jest jeden problem - radiator jest blisko kondensatorów i jest od spodu płytki - większego radiatora nie umieścisz w tym miejscu. Przepływ powietrza wokół niego będzie słaby i kondensatory będą się bardzo ładnie podgrzewały co nie wpłynie korzystnie na ich trwałość. Dodatkowo słaby przepływ powietrza spowoduje, że nie będziesz wiedział jaką rezystancję cieplną ma radiator w tym miejscu.
BloodHar pisze: ↑pt, 27 października 2023, 22:04
Ja kupiłem chassis ze stali. Takie w stylu wzmacniaczy gitarowych. Są w sprzedaży takie same, tylko Alu. Mówicie że lepiej wybrać chassis niemagnetyczne?
Stosowałem niemagnetyczne ze względów praktycznych.Sam je projektowałem i dawałem do wycięcia na laserze. Stal nierdzewna łatwo się obrabia - cięcie na laserze, gięcie na prasie krawędziowej i nie trzeba jej malować.
BloodHar pisze: ↑pt, 27 października 2023, 22:04
Zapytam jeszcze o jeden szczegół. Uzwojenie wtórne żarzenia lamp mam 3,15-0-3,15. Czy punkt wspólny po prostu podłączyć do masy, czy zrobić to przez jakiś rezystor? Czy może wpiąć punkt wspólny na rezystor od biasu, na potencjał ~13V, bo takie rozwiązanie też widziałem w niektórych projektach?
W tym wypadku wystarczy podłączyć do masy. EF86 jest dosyć odporna na zakłócenia. Podłączenie "środka" żarzenia stosuje się przy wzmacniaczach o większej czułości - gramofonowych lub mikrofonowych.
BloodHar pisze: ↑pt, 27 października 2023, 11:08
Ok. To tak zrobię. Tylko wtedy nie będę w stanie zamontować CE4A na PCB. Wyprowadzę go na obudowę, i jak najkrótszymi przewodami (15-20mm) przylutuję do PCB. Będzie on wtedy bardzo blisko transformatora zasilającego. To toroidalny transformator: https://sklep.lampyelektronowe.pl/?735, ... udio-sizei
Dam wtedy z 200uF, ale będzie pracował od 3-5 cm od transformatora zasilającego. Czy samo to nie wprowadzi zakłóceń?
Jeżeli masz już ten transformator to naprawdę polecam symulację tego układu - LTSpice jest za darmo i jest naprawdę łatwy w użyciu. Na Forum był też watek dotyczący tego programu.
Zacznij od zasilacza - uzwojeniem wtórnym transformatora sieciowego jest źródło napięcia 50Hz o napięciu szczytowym takim jak napięcie wtórne na biegu jałowym razy pierwiastek z 2, rezystancja źródła to rezystancja uzwojenia wtórnego + rezystancja uzwojenia pierwotnego przeliczona na stronę wtórną, diody dowolne z biblioteki programu - są tam jakieś 1A /600V, kondensatory takie jak w układzie. Obciążenie zasilacza to rezystor 1,2-1,5k. Będziesz wiedział jakie napięcie da zasilacz, jaki jest prąd skuteczny płynący przez uzwojenie wtórne - tu może być niemiła niespodzianka.
Kupiłem ten sam model który Ty linkujesz, tylko krótszy bo ma 38mm wysokości. Spróbuję opanować LTSpice. Ale chyb jestem bardziej manualny, niż softwarowy.
Jeszcze mi przyszedł taki głupi pomysł do głowy. Dostałem lampy jak w załączniku za free. Z rosyjskojęzycznej instrukcji wyczytałem że to lampa stabilizująca napięcie. Nawet jest tam informacja o prądzie 0,3A. Tylko nie mam schematu w jakim powinna pracować taka lampa. Mój trafo ma jeszcze rezerwę na obwodzie żarzenia.. Ale nie wiem czy taki pomysł ma sens?
BloodHar pisze: ↑sob, 28 października 2023, 09:49Dostałem lampy jak w załączniku za free. Z rosyjskojęzycznej instrukcji wyczytałem że to lampa stabilizująca napięcie.
Nie czytam za dobrze po rosyjsku, ale wydaje mi się, że to lampa na bardzo wysokie napięcie. Wygląd też to sugeruje.
Napięcia anody są w kilowoltach, a prąd anody raczej w mikroamperach. Więc niestety...
Olkus pisze: ↑sob, 28 października 2023, 10:36
Te lampy to 6VS1 i wygląda na to, że faktycznie są na dość wysokie napięcie z tego co znalazłem w internecie, ale niestety danych jest mało.
Pozdrawiam,
A.
Jednak te istotne są podane. Jest to faktycznie lampa wysokonapięciowa o konstrukcji podobnej do wyrzutni elektronowej monochromatycznej lampy kineskopowej. Niestety typowy prąd anodowy tej lampy to 350 μA, czyli bardzo mały, przez co zupełnie nie nadaje się ona do stabilizatora napięcia anodowego we wzmacniaczu lampowym audio
Bardzo dziękuję za wyjaśnienie parametrów tej lampy. Ja sobie wkręcałem że ona ma na anodowym 350mA, i że ją puszczę na mniejszym napięciu Ale teraz sprawa jasna. Duże dzięki.
Misiek13 pisze: ↑sob, 28 października 2023, 08:52
Podłączenie "środka" żarzenia stosuje się przy wzmacniaczach o większej czułości - gramofonowych lub mikrofonowych.
Nikt nie zauważył, że połknąłem kawałek zdania. Powinno być:
Podłączenie "środka" żarzenia do niewielkiego napięcia dodatniego stosuje się przy wzmacniaczach o większej czułości - gramofonowych lub mikrofonowych.
Niekoniecznie. Blokowanie pasożytniczej diody ż-k stosuje się niezależnie od symetryzacji, a oba sposoby równocześnie stosowało się wtedy, gdy reszta nie dawała zadowalających rezultatów.
Ola Boga pisze: ↑pt, 27 października 2023, 11:29
Na schemacie widzę filtr z tranzystorem, który działa bardzo skutecznie, więc moim zdaniem nie ma sensu zwiększać pojemności w zasilaczu.
W zasilaczu nie, ale dla przebiegu wzmacnianego {zwłaszcza basów} to już może być problem /Xc/ i tranzystor może jedynie pogorszyć.
Napięcie wyjściowe przy zmiennym obciążeniu oraz prąd obciążenia
Marek7HBV pisze: ↑ndz, 29 października 2023, 14:34
Ola Boga pisze: ↑pt, 27 października 2023, 11:29
Na schemacie widzę filtr z tranzystorem, który działa bardzo skutecznie, więc moim zdaniem nie ma sensu zwiększać pojemności w zasilaczu.
W zasilaczu nie, ale dla przebiegu wzmacnianego {zwłaszcza basów} to już może być problem /Xc/ i tranzystor może jedynie pogorszyć.
Symulacja może tą wątpliwość rozwiać.
schemat w LTSpice
Przyjąłem pewne uproszczenia:
- tranzystor w filtrze jest tranzystorem o podobnych parametrach z biblioteki LTSpice,
- parametrów transformatora nie znam i przyjąłem amplitudę napięcia 360V i rezystancję uzwojeń 30Ω
- zastosowałem rezystor redukcyjny R1=82Ω
- obciążeniem jest rezystor R2=1100Ω z podłączonym szeregowo żródłem prostokąta +/-100V
Wynik jest następujący:
Napięcie wyjściowe przy zmiennym obciążeniu oraz prąd obciążenia
Symulatory to fajna rzecz. Załóżmy że słuchamy kawałek z basem na pierwszym planie, a bas lubi moc i na dodatek w nagraniach stereo jest równomiernie rozłożony na oba kanały. To może oznaczać że pobór prądu z zasilacza {kondensatorów} osiągnie nawet ponad 350 mA {o tyle będzie się zmieniał} i na dodatek popłynie przez indukcyjność transformatorów wyściowych. Jak to wpłynie na kształt prądu?