Rezystor jak ze zdjęcia, ktoś wie jaką może mieć moc? Stawiam 0,5W ale pewności nie mam. Wielkość standardowego 0,25W.

Pozdrawiam,
A.
Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd
Jest nowy, ale nóżki są nieco krzywe, kupiłem kiedyś pozostałości poprodukcyjne po zakładach RTV i tam były takie rezystory jak i wiele innych podobnych, też niestety mocy bliżej nie znanych. Spotykałem podobne rezystory w TV CRT, obstawiam takie zastosowanie.
Też tak robię, bo mam trochę takich rezystorów nowych a moc jest bliżej nie znana...faktus pisze: ↑sob, 15 października 2022, 14:35 Witam.
Ja w takim wypadku standardowo przyjmuję max. 0,5W i nie stosuje w miejscach, gdzie wymagane jest zastosowanie oporników o pewnej a nie tylko szacowanej mocy. Jest to najlepsza metoda na uniknięcie problemów z nieznanymi rezystorami o takich gabarytach.
Pozdrawiam.
Mam 1W takie właśnie ceramiczne o identycznym rozmiarze. Ale do tego ze zdjęcia i podobnych pewności nie mam, 0,5W myślę, że wytrzyma, czy więcej trudno powiedzieć.Romekd pisze: ↑sob, 15 października 2022, 14:39 Czołem.
Tego typu rezystor może mieć maksymalną moc rozpraszana na poziomie 1 W. Lakierowane o tej samej wielkości mają moc dopuszczalną 0,25 lub 0,6 W, a pokryte powłoką "ceramiczną" (np. cementową) mogą mieć moc właśnie 1 W, choć spotykam takie same z wyglądu, których dopuszczalna moc strat wynosiła jedynie 0,6 W.
Pozdrawiam
Romek
Rezystory PR02 są dużo większe. Zresztą wielkość jeszcze o niczym nie świadczy, gdyż są rezystory "niskotemperaturowe" o mniejszej mocy i "wysokotemperaturowe" o mocy dużo większej niż sugerowałyby to wymiary rezystora. Poniżej kilka rezystorów o różnych mocach. Pierwszy od lewej ma 0,08 W, drugi ma 0,4 W, trzeci 0,6W, czwarty 1 W, a kolejne trzy (z których pierwszy to Vishay PR-02, a ostatni to MŁT2) mają dopuszczalną moc strat na poziomie 2 W.LuC pisze: ↑sob, 15 października 2022, 20:25 A to nie jest czasem Vishay PR02 seria?
https://www.rapidonline.com/vishay-pr02 ... tors-65204
Mam PR02 u siebie, również PR03 i może PR01 gdzieś jest, ale nie wiem czy na pewno, robię właśnie "inwentaryzację" zapasów rezystorów i innych elementów, trochę roboty z tym jest.LuC pisze: ↑sob, 15 października 2022, 20:25 A to nie jest czasem Vishay PR02 seria?
https://www.rapidonline.com/vishay-pr02 ... tors-65204
Romekd pisze: ↑sob, 15 października 2022, 21:01Rezystory PR02 są dużo większe. Zresztą wielkość jeszcze o niczym nie świadczy, gdyż są rezystory "niskotemperaturowe" o mniejszej mocy i "wysokotemperaturowe" o mocy dużo większej niż sugerowałyby to wymiary rezystora. Poniżej kilka rezystorów o różnych mocach. Pierwszy od lewej ma 0,08 W, drugi ma 0,4 W, trzeci 0,6W, czwarty 1 W, a kolejne trzy (z których pierwszy to Vishay PR-02, a ostatni to MŁT2) mają dopuszczalną moc strat na poziomie 2 W.LuC pisze: ↑sob, 15 października 2022, 20:25 A to nie jest czasem Vishay PR02 seria?
https://www.rapidonline.com/vishay-pr02 ... tors-65204
Kiedyś dysponowałem rezystorami o gabarytach jak ten pierwszy od lewej (0.08 W) i miały one dopuszczalną moc strat 1 W. Miały długie cienki doprowadzenia, a grzały się przy tym jednym wacie okropnie...
Pozdrawiam
Romek
Niestety jak niestety, oczywiscie jesli rozpatrywac w kontekscie reprodukcji nagrania to pewnie tak, choc to tez jest kwestia subiektywna - w koncu we wzmacniaczach lampowych chodzi o przyjemnie podbarwione brzmienie a nie o nieskazitelna reprodukcje i wysrubowane parametry. Z mojego - stricte gitarowego/nagraniowego punktu widzenia - jest jeszcze "gorzej"Romekd pisze: ↑sob, 15 października 2022, 21:51 Tak, sprawdzałem oba typy i niestety były one źródłem dodatkowych zniekształceń THD. Rezystory węglowe-kompozytowe potrafiły mieć dużo większe zniekształcenia niż rezystory warstwowe. Nie testowałem rezystorów kompozytowych niskoszumowych, których przeznaczeniem (w zamierzchłej przeszłości) były wzmacniacze audio. Może kiedyś wymontuje ze wzmacniacza Pioneer i spróbuję pomierzyć.
Pozdrawiam
Romek