brater pisze: ↑pn, 6 grudnia 2021, 18:56 Witam serdecznie !
Tomku - mam prośbę o wyjaśnienie czym spowodowana była ta awaryjność ECL 86 , złą aplikacja czy też innym problemem natury fizycznej , ponieważ ta sprawa bardzo mnie interesuje a wiem że takie doświadczenie jakie Ty posiadasz to wielkie dobro .
Najpewniej pomylono aplikacje lamp ECL86 i PCL86. Zastosowano Ua=Ug2 jak dla lampy ECL86 (250V lub niewiele mniejsze) ale Rk jak dla PCL86 przy Ua=Ug2=230V (130 omów). W efekcie moc admisyjna anody została przekroczona, delikatna siatka sterująca umieszczona bardzo blisko katody (dla uzyskania większego nachylenia niż oferuje toporna lampa ECL82) ulegała deformacji wskutek dodatkowego przyrostu temperatury i następowało zwarcie. Tak przynajmniej twierdził na łamach RiK p. Józef Babij, polecając zarazem znacznie zwiększyć rezystor katodowy. Być może dotyczyło to tylko niektórych egzemplarzy tego radia (a także identycznego układowo Promyka Lux) bowiem na oficjalnym schemacie ( https://trioda.com/fonar/audio/schematy ... allada.htm ) wszytko wydaje się być w porządku. Może w części egzemplarzy montowano zastępcze transformatory sieciowe dostarczające zbyt wysokiego napięcia? Nie miałem tego odbiornika, ale na podstawie użytkowania lamp ECL86 choćby w przedstawionym wzmacniaczu mogę stwierdzić że nieprzeciążona lampa ECL86 awaryjna nie jest.
Ja o tym dawno temu pisałem. Chodziło mi że ma on pomysłową, pomocniczą pętlę USZ: kondendator odsprzęgający stopień napięciowy (C64 na schemacie https://www.oldradio.pl/foto_schematy/0 ... chemat.gif ) dołączony jest nie jak zwykle do masy ale do uzwojenia wtórnego TG, skąd czerpane jest także napięcie dla głównej pętli USZ doprowadzane do katody triody. W tej pomocniczej pętli mniejsze jest przesunięcie fazy (za sprawą objęcia nim jednego tylko stopnia) dzięki czemu można zwiększyć całkowitą skuteczność USZ bez niebezpieczeństwa samowzbudzenia. Podobny patent zastosowano zresztą w kilku innych krajowych odbiornikach z lampą ECL86, np. Relax 2. Nie znaczy to że wzmacniacza z Klawesyna nie można by dalej ulepszyć, np. stosując kompensację tętnień w transformatorze głośnikowej, jednak w żadnymJeszcze jedno jeżeli mogę skorzystać - gdzieś raz na jakimś forum audio wyczytałem , że najlepiej dopracowanym wzmacniaczem na lampie ECL 86 klasy A jest układ z odbiornika "Klawesyn" - czy to prawda ??
Dzięki. Wrzutka była tym bardziej offtopiczna (w drugiej części) że w gitarowcach takich jakich dotyczy temat żadnego ogólnego USZ z zasady się nie stosuje.Pozdrawiam oraz przepraszam za "wrzutkę "