
ten TVM to bardzo dobry głośnik. natomiast STX, hmm... obudowa raczej tania nie była, może warto zamontować w niej głośnik dorównujący jej klasą?
nie uważasz, że ten ogromny pierścień zaburzy rozpraszanie wysokich tonów?
Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp
Odświeżam temat bo nurtuje mnie pytanie jak się ma ta metoda obliczania przekładni transformatora do jego pasma przenoszenia. Jak miarodajne będą takie pomiary dla transformatora którego pasmo poznoszenia jest powiedzmy 110-15000Hz, czyli powyżej 50Hz.Pyra pisze:Najpierw pomiar:
Jak już wspomniałem, najbardziej zbliżone do rzeczywistych wyniki osiągniesz podłączają uzwojenie pierwotne do prądu przemiennego 50Hz (sieć) ale dla ochrony, lepiej stosować niższe napięcia niż 220V, powiedzmy 110V. Do uzwojenia wtórnego dołączasz opornik odpowiadający obciążeniu jakie chcesz zastosować (4, 6, 8om). Trudno jest co prawda dostać rezystor 8 om (w szeregu jest 8,2), ale można połączyć równolegla dwa 16omowe. Pamiętaj o mocy na nich wydzielanej, dobrze jest zastosować co najmniej 10 Watowe, i ograniczyć do minimum czas pomiaru.
Mając już taki układ (trafo, opornik i zasialanie) podłączas zasilanie do trafa (pierwotne uzwojenie) przez amperomierz, a woltomierz podłączasz do zacisków uzwojenia pierwotnego, badanego trafa.
Masz już napięcie występujące na zaciskach, oraz prąd uzwojenia pierwotnego. Podstawiasz do wzoru R=U / I (możesz podstawić prąd w mA a otrzymasz kiloomy).
No i masz już Ra transformatora![]()