disaster pisze: ↑pt, 7 lutego 2020, 16:57
płytka Z2 wygląda na z innej parafii - jaki byłby sens montować na niej fabrycznie C232 i potem go nie podłączać?
Na przykład dlatego że chwilowo zabrakło płytek przygotowanych dla Topaza, za to uchował się zapas płytek dla Zefira czy równoważnego sprzętu. Albo uznano że koszt paru nadmiarowych elementów wielki nie jest, za to mogą być pomocne do celów serwisowych, w szczególności w razie niesprawności płytki Z-3
Mój błąd - częstotliwość pływa w zakresie 1MHz
Jeszcze lepiej: jak w zakresie 1MHz może pływać częstotliwość sygnału wynosząca średnio 15kHz z hakiem? Oprzytomnij!
Napisz proszę jak dla debila co robi ta płytka Z3?
Wg Janusza Łokucia, Technika naprawy odbiorników TV, wyd. II, str. 63 pełni ona funkcję stabilizacji szerokości obrazu (połówka ECC82 z warystorem w katodzie), stabilizacji wysokości obrazu (bez lampy, z warystorem R305 i diodą D301),układu zwiększającego stromość impulsów synchronizacji pionowej celem poprawy międzyliniowości w porównaniu z rozwiązaniem konwencjonalnym np. z Lazuryta (obie sekcje PCF82), wyciszania warkotu podczas rozgrzewania się odbiornika (sekcja ECC82 w połączeniu diodowym; w odbiorniku Fiord wykorzystano w tym samym celu jedną z diod EBF89, która w pozostałych odbiornikach pierwszej generacji marnuje się zwarta to masy). Tyle wystarczy?
Tomek Janiszewski pisze: ↑pt, 7 lutego 2020, 10:01
A prąd pobierany przez stopień końcowy linii - mierzyłeś?
Nie mierzyłem - czego powinienem się tam spodziewać?
Jakichś 200mA, może mniej, może trochę więcej. Warto mieć w zasilaniu stopnia końcowego linii dodatkowy bezpiecznik zwłoczny, tak dobrany aby nie przepalał się podczas normalnej pracy oraz rozgrzewania się odbiornika. Przyda się do pomiaru prądu (wystarczy go wyjąć i wpiąć się z miernikiem), i zabezpieczy lampę PL36 na wypadek awarii generatora linii lub lampy ECC82 na płytce Z-3.
Z liniowością akurat nie ma problemu. Rzucając obraz siatki z generatora, po ustabilizowaniu płynięcia na boki (pozostaje jedynie drgania) i po maksymalnym zwolnieniu płynięcia góra-dół, cała geometria obrazu może być wyregulowana prawidłowo.
Więc sprawdź czy nie popełniłeś jakiegoś
czeskiego błędu przy pomiarze napięcia na siatce pierwszej tetrody PCL85. Np. woltomierz cyfrowy mógł zostać przesterowany przez krótkie ale silne impulsy występujący na siatce, i to co pokazuje ma niewiele wspólnego z oczekiwaną wartością średnią jaką pokazałby miernik klasyczny (zakładając oczywiście że jego oporność będzie odpowiednio duża). Mam jak wiadomo telewizor bez płytki Z-3 ale z rezystorem 560 omów w katodzie tej lampy. Właśnie zmierzyłem napięcie na nim: +22,8V. I mniej więcej takiego napięcia należy spodziewać się na siatce pierwszej przy prawidłowo pracującej płytce Z-3, oczywiście ujemnego. Zarazem wiadomo już że prąd katodowy PCL85 powinien nieznacznie przekraczać 40mA. Prąd anodowy będzie o jakieś 10-20% mniejszy.
Hmmm Wychodzi na to, że 0V. Co ciekawe TSLK ma przejście zarówno po jednej jak i po drugiej stronie - muszę się temu przyjrzeć.
A rezystor R207? A ścieżki? A kondensator R204 - może ma zwarcie?