Cześć
Wiele rozwiązań preampów jakie tu i w necie się prezentuje z oryginału przeznaczone są dla różnych mocy, różnych lamp wyjściowych itd. Z natury nie będzie to pasować do innej końcówki mocy niż w oryginalnym projekcie. Np. do wysterowania SE na małej lampce typu el84 czy 6V6 potrzeba jest niespełna ~5V napięcia by osiągnąć pełną moc.
I teraz pytanie. Kiedy te 5 V powinno się pojawić na siatce lampy wyjściowej, albo inaczej kiedy moc maksymalna powinna zostać osiągnięta. Np dla czystego preampu fenderowskiego. Czy wtedy gdy potencjometr Volume i Gain sa ma maksa, czy może oba na 50%, a może korektor na 50%, czy może jeszcze inaczej ? Jest jakaś ustalona zasada na to jak i na pomiary oscyloskopem ? W tej chwili zapodaję 300mV RMS 440Hz lub 1000 Hz sinusa na wejście i mam pełną moc przy ledwo rozkręconych gałeczkach Vol i Gain.
Drugie pytanie. Gdyby się okazało, że muszę napięcie idące na końcówkę trochę zrzucić to jak w tym wypadku najlepiej to zrobić ? Czy potencjometry Vol lub/i Gain redukuje się wtedy powiedzmy z 1M na 500K czy lepiej jakiś dzielnik na wyjściu preampu za Volumem, a może jeszcze inaczej np obniżenie wzmocnienia ? Jak to robicie ? Szczególnie liczę na podpowiedzi kolegów którzy się bawią z oscyloskopem.
Pzdr.
Dopasowanie napięcia do wysterowania końcówki
Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp
Re: Dopasowanie napięcia do wysterowania końcówki
Witam.Tak od końca.Napięcie wyjściowe dopasowuje się dzielnikiem rezystorowymi{
może być PR} umieszczonym na wyjściu przedwzmacniacza-gdy jest to wtórnik katodowy dzielimy jego rezystor katodowy w odpowiednich proporcjach.Orginalnych potencjometrów nie tykamy!Maksymalna moc końcówki{bez jej przesterowania}powinna być uzyskiwana przy ustawieniu obu potencjometrów na 50 procent.Sygnał 300 mV RMS praktycznie z samej gitary nie występuje-do pomiarów można przyjąć 30 mV RMS{rozpiętości poziomów zależą od przetwornika,odległości i masy strun,amplitudy drgań i rezystancji wejściowej oraz częstotliwości} jako wartość typową{średnią}

- AZ12
- 3125...6249 postów
- Posty: 5423
- Rejestracja: ndz, 6 kwietnia 2008, 15:41
- Lokalizacja: 83-130 Pelplin
Re: Dopasowanie napięcia do wysterowania końcówki
Witam
Napięcie przemienne siatki sterującej jest podawane w karcie katalogowej danego typu lampy. Zależy ono głównie od nachylenia charakterystyki.
Napięcie przemienne siatki sterującej jest podawane w karcie katalogowej danego typu lampy. Zależy ono głównie od nachylenia charakterystyki.
Ratujmy stare tranzystory!
Re: Dopasowanie napięcia do wysterowania końcówki
A jest sens dawać dzielnik skoro przed dzielnikiem mamy dzielnik w postacji potencjometru ? W przypadku gdy Volume jest przed ostatnim stopniem to raczej nie ma dyskusji, ale chyba takie topologie nie są częste.Marek7HBV pisze: ↑wt, 5 listopada 2019, 11:09 Witam.Tak od końca.Napięcie wyjściowe dopasowuje się dzielnikiem rezystorowymi{może być PR} umieszczonym na wyjściu przedwzmacniacza-gdy jest to wtórnik katodowy dzielimy jego rezystor katodowy w odpowiednich proporcjach.Orginalnych potencjometrów nie tykamy!
A co z potkami korektora ? No bo będzie różnica dla sygnału 440Hz jak skręcę czy rozkręcę gałę LOW lub MIDD.Maksymalna moc końcówki{bez jej przesterowania}powinna być uzyskiwana przy ustawieniu obu potencjometrów na 50 procent.
Hmm wdawało mi się ze 30 to trochę mało. Pobadałem jakiś czas temu analizatorem widmowym kilka przystawek i z jednej struny w RMS'ie dochodziło do 1V dla 1harmonicznej.Sygnał 300 mV RMS praktycznie z samej gitary nie występuje-do pomiarów można przyjąć 30 mV RMS{rozpiętości poziomów zależą od przetwornika,odległości i masy strun,amplitudy drgań i rezystancji wejściowej oraz częstotliwości} jako wartość typową{średnią}
OK, a jakby temat wyglądał dla preampu przesterowanego mocno z jakiegoś hi gaina ? Czy to będzie ta sama zasada ? Tu już zniekształcenia idą od samego początku więc skąd mam wiedzieć na oscyloskopie czy to już dobre napięcie, czy nie. Czy obniżyć, czy nie ? Mam się wtedy sugerować tym co napisał kolega AZ i po prostu zmierzyć na 50% ustawionych gałkach czy mam w RMS'ie napięcie na siatce z manuala lampy ?
Kurde, że też jeszcze nikt nie nagrał jakiegoś filmiku jak to wszystko obadać

Re: Dopasowanie napięcia do wysterowania końcówki
Jest zbyt wiele danych by to jakimś filmikiem załatwićkoles pisze: ↑wt, 5 listopada 2019, 13:34A jest sens dawać dzielnik skoro przed dzielnikiem mamy dzielnik w postacji potencjometru ? W przypadku gdy Volume jest przed ostatnim stopniem to raczej nie ma dyskusji, ale chyba takie topologie nie są częste.Marek7HBV pisze: ↑wt, 5 listopada 2019, 11:09 Witam.Tak od końca.Napięcie wyjściowe dopasowuje się dzielnikiem rezystorowymi{może być PR} umieszczonym na wyjściu przedwzmacniacza-gdy jest to wtórnik katodowy dzielimy jego rezystor katodowy w odpowiednich proporcjach.Orginalnych potencjometrów nie tykamy!
Jeżeli Kolega lubi grać z Volume ustawionym na ,,1,, to nie ma sensuA pytanie było,, jak łączyć niedopasowane części wzmacniacza,,klejonego czasem z bardzo dziwnych elementów
{eksperymentować należy
,bo coś ciekawego można odkryć }
Kurde, że też jeszcze nikt nie nagrał jakiegoś filmiku jak to wszystko obadać![]()
