Dziwna praca transformatora z filtrem typi LC

Transformatory głośnikowe, międzystopniowe, sieciowe.

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp

Awatar użytkownika
Michal_Pol
250...374 postów
250...374 postów
Posty: 331
Rejestracja: pn, 4 kwietnia 2011, 10:38

Dziwna praca transformatora z filtrem typi LC

Post autor: Michal_Pol »

Cześć

Potrzebowałem niższe napięcie stałe z trafa toroidalnego, więc za mostkiem podłączyłem od razu dławik 10H i po nim kondensator 100uF, owszem napięcie jest niższe ale trafo pracuje wyraźnie głośniej. Gdy podepnę filtr typu CLC odgłosy milkną. Ktoś wie o co chodzi?
faktus
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 726
Rejestracja: pt, 15 marca 2013, 20:54

Re: Dziwna praca transformatora z filtrem typi LC

Post autor: faktus »

Witam.
Kolego Michal-Pol pierwsza sprawa dławik zasadniczo nie służy do obniżania napięcia stałego, lecz do poprawy filtracji tego napięcia. Dzięki niemu możemy zastosować kondensatory elektrolityczne o mniejszej pojemności przy zachowaniu tego samego poziomu przydźwięku.
Jeśli kryterium doboru dławika było tylko obniżenie napięcia, to nie sprawdzi się on w tej roli. Znacznie prościej i pewniej jest zastosować odpowiednio dobrany opornik, na którym uzyskamy wymagany spadek napięcia. Może on być zabudowany za mostkiem prostowniczym, lub na wyjściu zasilacza.
Podane przez Ciebie efekty są spowodowane według mnie najprawdopodobniej przesunięciem fazowym pomiędzy prądem a napięciem dopływającym z transformatora przez prostownik do dławika a następnie do kondensatora. Jest to spowodowane faktem, że na wyjściu elementu prostującego mamy napięcie jednokierunkowe pulsujące w którym prąd i napięcie nie idą z sobą w fazie, lecz są przesunięte o pewien kąt względem siebie. Uzwojenie dławika, a w zasadzie jego oporność i indukcja którą posiada, prowadzi do powstania sytuacji w której transformator dostarcza w krótkich impulsach znacznie większego prądu do zasilacza niż w przypadku zastosowania samych tylko kondensatorów i może pracować w stanie niewielkiego przeciążenia. Zastosowanie przed dławikiem kondensatora powoduje, że na uzwojeniu dławika nie występuje opisane zjawisko, na zaciskach kondensatora mamy " prawie napięcie stałe " które zasila dławik. Transformator jest zatem " wspomagany " energią zgromadzoną w kondensatorze dlatego jego uzwojenie nie jest już obciążane w takim stopniu jak przy zasilaniu bezpośrednio dławika.
Pozdrawiam.
" Nigdy się nie tłumacz-przyjaciele tego nie potrzebują, a wrogowie i tak nie uwierzą i nigdy nie mów prawdy ludziom, którzy na nią nie zasługują "
Mark Twain
Awatar użytkownika
Michal_Pol
250...374 postów
250...374 postów
Posty: 331
Rejestracja: pn, 4 kwietnia 2011, 10:38

Re: Dziwna praca transformatora z filtrem typi LC

Post autor: Michal_Pol »

Cześć
Dzięki za merytoryczne wyjaśnienie, przyczyną drgań okazał się brak zalewania uzwojeń :?, na to chwilowo nic nie poradzę...no chyba żeby zalać jakąś żywica w kubku.
Lisor
1250...1874 posty
1250...1874 posty
Posty: 1507
Rejestracja: czw, 5 czerwca 2003, 12:05

Re: Dziwna praca transformatora z filtrem typi LC

Post autor: Lisor »

... moja walka z brzęczącym toroidalnym transformatorem z nawijarni na literę I zakończyła się przejściem z filtru CLC do filtru LCLC. Trochę pomogło. Obecnie transformator w reklamacji :lol: .
Ciągle początkujący od kilkunastu lat.
ODPOWIEDZ