Wybierak grupowy podnosząco-obrotowy (Strowgera)

Elektronika retro

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp

Awatar użytkownika
Alek
1250...1874 posty
1250...1874 posty
Posty: 1858
Rejestracja: wt, 2 października 2012, 08:40
Lokalizacja: Świat

Wybierak grupowy podnosząco-obrotowy (Strowgera)

Post autor: Alek »

Otrzymałem śliczny podarek :D . Jest to wybierak telefoniczny podnosząco- obrotowy Strowgera, produkcji krajowej. Poniżej opisuję zasadę jego działania, choć możliwe, że nie uniknąłem pewnych przekłamań. Spisałem możliwie jak najwierniej względem tego, co przekazał mi darczyńca- człowiek, który bardzo wiele lat pracował w "telefonach".
Wybierak podnosząco- obrotowy grupowy (w skrócie WG) stanowił element centrali do zestawienia
połączenia dla więcej niż 200 abonentów. Dla mniejszej ich liczby wystarczyłby sam wybierak liniowy, o czym będzie jeszcze mowa dalej.
Opisywany wybierak stosowany był więc jako element pośredniego stopnia łączenia (początkowe cyfry numeru poza dwiema ostatnimi).

Na stopce pisało się adres wybieraka, np. WG1. Z przodu znajduje się specjalne gniazdko. Piórka tego gniazdka liczy się
od lewej do prawej i od dołu do góry. Piórka gniazdka "T" o numerach 3-4 są żyłami rozmównymi. Tam można wpiąć mikrotelefon, ale to gniazdko jest przeznaczone dla obsługi, a nie dla abonenta. Na gniazdku "T" znajduje się lampka telefoniczna, która informuje o stanie jałowym wybieraka (wybierak w pozycji wyjściowej).
Ponadto na wybieraku znajdują się przekaźniki A, B, C, HA, HB. Przekaźniki A, B i C są na każdym wybieraku, za wyjątkiem wybieraka zwanego "szukaczem linii". Jest on pierwszym
wybierakiem, do którego "podłączony" zostaje abonent, który życzy sobie mieć zestawioną rozmowę.
Ten wybierak- szukacz linii "startuje" samoczynnie po podniesieniu słuchawki przez w/w abonenta.
Wróćmy jednak do wybieraka grupowego. Gdy nastąpi zajęcie wybieraka, wówczas zamyka się obwód przekaźnika A. Ten zaś przekaźnik zamyka obwód przekaźnika B, zaś przekaźnik B zamyka obwód przekaźnika C.
Gdy abonent naciągnie tarczę i ją puści, wtenczas tarcza zacznie wysyłać impulsy- przerwy w obwodzie przekaźnika A.
Przekaźnik A jest specjalnie przekaźnikiem szybko działającym, więc w skutek nadchodzących impulsów z tarczy przerywa- impulsuje. Przekaźnik B ma dużą bezwładność, więc nie odpada w czasie impulsowania przekaźnika A.
Siłą rzeczy trzyma też przekaźnik C. W tej sytuacji istnieje obwód dla elektromagnesu podnoszącego "V". Tak więc, w zależności od tego, ile będzie przerw wygenerowanych przez tarczę,
tyle też kroków wykona wybierak- o tyle kroków podniesie się piasta ze szczotkami wybieraka. Jeśli wybierak wykona choćby jeden krok, wówczas nastąpi przełączenie się obwodu podtrzymania przekaźnika C dzięki sprężynom czołowym (styki sprężyste), dzięki czemu po ustaniu impulsów z tarczy przekaźnik C straci podtrzymanie i odpadnie.
Wtenczas powstanie obwód dla elektromagnesu R- odpowiadającego za ruch obrotowy samoczynny, przerywany przerywaczem "R" (z prawej strony z boku wybieraka czarna kostka).
Na wybieraku są 3 pary szczotek.
Para dolna 1-2- żyły rozmówne "dolnej" setki.
środkowe 3-4- żyły rozmówne "górnej" setki
górne- 5-6 żyły próbne 5- od "dolnej" setki, 6- od "górnej" setki.
Przekaźniki HA i HB są to przekaźniki próby dostępności następnego stopnia łączenia- czyli kolejnego wybieraka. Gdy wybierak następny po pierwszym skoku w obrocie jest zajęty, wówczas istnieje obwód dla elektromagnesu "R",
co zmusza wybierak do przesunięcia szczotek o kolejną pozycję w poziomie.
Gdy szczotki trafią na wolne wyjście C, nacechowane baterią- czyli istnieje napięcie baterii na stykach zył próbnych w polu wybieraka, wtenczas powstanie obwód dla przekaźników HA i HB. Pierwszeństwo ma jednak HA (jeżeli oba są wolne). Jeśli nie-
to HA nie przeszkodzi w zajęciu przez HB.
Znajdujące się na konstrukcji wybieraka kondensatory to gasiki- gaszą łuk na stykach obciążonych.
Jeśli przekaźnik HA lub HB przyciągnął, to linia zostanie przedłużona do następnego stopnia łączenia- czyli kolejnego wybieraka. Tam znów przyciąga przekaźnik A, B i C. Przekaźnik B następnego stopnia po żyle próbnej daje potencjał ziemi (! do następnego stopnia idą 3 żyły).
Gdy przekaźniki HA lub HB stopnia następnego przyciągną, wówczas odłączają się przekaźniki A, B i C wybieraka poprzedniego.
Po żyle próbnej odbywa się cała logika- próba dostępu do następnego stopnia łączenia, podtrzymywanie poprzedniego stopnia łączenia oraz impulsy do liczenia rozmów abonenckich. Impulsy wybierania "idą" po żyłach rozmównych.
Jeśli w ruchu w poziomie zajdzie sytuacja, że wybierak obróci się poza pole jedenaste, wówczas w sposób mechaniczny nastąpi uwolnienie i odpadnięcie piasty i powrót szczotek do pozycji wyjściowej.

Wybierak linii abonenckich, czyli liniowy lub wybierak ostatnich dwóch cyfr) ma ruch w pionie zależny od przedostatniej wykręconej cyfry i ruch w pionie zależny od ostatniej wykręconej tarczą cyfry.
Wybierak ten ma też o wiele więcej przekaźników, z uwagi na to, że wybierak ten obsługuje o wiele więcej czynności np. sygnał dzwonienia, prąd dzwonienia, zaliczenie (impulsy rozmowy). Ale to już zupełnie inna historia.

Na zakończenie dodam, że mam nadzieję otrzymać jeszcze wybierak liniowy. Pozwoliłby mi on w prosty sposób zbudować centralę na 100 a może nawet 200 numerów. Wadą byłoby jedynie to, że przy jednym wybieraku można by było zestawić tylko jedną rozmowę jednocześnie.
Załączniki
strowger1.jpg
strowger2.jpg
strowger3.JPG
strowger4.JPG
strowger5.jpg
stdi
250...374 postów
250...374 postów
Posty: 305
Rejestracja: ndz, 12 lipca 2015, 17:05

Re: Wybierak grupowy podnosząco-obrotowy (Strowgera)

Post autor: stdi »

Ten wybierak to full-wypas i nowczesność była. Na początku lat 90-tych w jednej z najstarszych cnetrali (wybudowanej chyba przez Ericsona) w moim mieście zdemontowano wybieraki silnikowe sprzed ery takiej nowoczesności.
Awatar użytkownika
ciasteczkowypotwor
500...624 posty
500...624 posty
Posty: 590
Rejestracja: śr, 9 lutego 2011, 11:15
Lokalizacja: jcty
Kontakt:

Re: Wybierak grupowy podnosząco-obrotowy (Strowgera)

Post autor: ciasteczkowypotwor »

Mam takie coś w domu, ale bez części z wybierakami :( Jest tylko uchwyt i ta ruchoma ośka. Na złomie były tylko takie "bez" a było ich cała hałda.
qdi
1 post
1 post
Posty: 1
Rejestracja: wt, 15 marca 2016, 18:57
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Wybierak grupowy podnosząco-obrotowy (Strowgera)

Post autor: qdi »

Witam
Gdzie kolega nabył takie cacko? Sam jestem zainteresowany takim wybierakiem grupowym i liniowym.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Alek
1250...1874 posty
1250...1874 posty
Posty: 1858
Rejestracja: wt, 2 października 2012, 08:40
Lokalizacja: Świat

Re: Wybierak grupowy podnosząco-obrotowy (Strowgera)

Post autor: Alek »

Upłynęło trochę czasu i w końcu otrzymałem wybierak liniowy. Na razie opiszę to, co wiem. Wybierak ten ma znacznie bogatsze wyposażenie przekaźnikowe niż wybierak grupowy. Ma on bowiem przekaźniki A, B, C, D,E, F, H, J, DF, DP, FR, WS.
Wybierak ten pozwala obsłużyć 100 lub 200 numerów i odpowiada za dwie ostatnie cyfry numeru.
Do piórek 3-4 gniazdka z przodu dołączyć można telefon monterski do sprawdzania. Linia abonencka przychodzi z tyłu i są styki nożowe 1-2. Styk 4 noża to bateria (-) - zasilanie elektromagnesów wybieraka, styk 12- bateria (-) - zasilanie przekaźników i linii, 11- ziemia (+). Napięcie baterii 50V. Styk 5 uruchamia przekaźnik DF - on decyduje czy setka będzie dolna czy górna, ale ten sygnał przychodzi z poprzedniego wybieraka- grupowego. A to z kolei zależy od przedostatniej cyfry numeru.
4 dolne szczotki wybieraka- to abonenci. Górne zaś dwie szczotki to szczotki próbne. Sprawdza się nimi stan abonenta. Może przecież być zajęty. Wyposażenie abonenckie stanowią dwa przekaźniki : L i K. Nie mam ich niestety i będę je usilnie poszukiwać. Te przekaźniki występują jednak na schemacie szukacza linii a nie na schemacie wybieraka liniowego. Przekaźnik kontrolny K ma oporność cewki 1200 omów.
W piórkach 13-14 z przodu wybieraka tkwi czerwony kołek. Jeśli go wyjąć, to wybierak nie będzie dostrzegany przez poprzedni stopień łączenia. Poprzedni bowiem stopień szuka oporników YF w stopniu następnym (szuka baterii poprzez opornik YF). Gdy stopień poprzedni "zobaczy" ten opornik to zamknie się obwód dla przekaźnika A, potem B i wreszcie C i zajmie wybierak następnego stopnia łączenia. Jak przekaźnik B przyciągnie, to na żyle próbnej zamiast potencjału pojawi się ziemia. Wskutek tego w zespole poprzedniego stopnia łączenia odpadnie przekaźnik A.
Przekaźnik C odróżnia serie impulsów. Czyli najpierw wybierak poruszać się będzie w pionie, potem zaś w poziomie. Po wykręceniu przedostatniej cyfry przyciąga przekaźnik E i wówczas drugi elektromagnes jest gotów na przyjęcie serii impulsów- ruch odbędzie się w poziomie.
Przekaźnik H przyciągnie, gdy abonent żądany nie rozmawia.
Przekaźnik FR wysyła sygnał dzwonienia poprzez uzwojenie przekaźnika F.
Przekaźnik D jest "równoznaczny" w pewnych sytuacjach z przekaźnikiem A, ale nie wiem jeszcze co to naprawdę znaczy.

Do wybieraka liniowego trzeba dostarczyć sygnały z maszynki sygnałowej, ale niestety jeszcze nie wiem, co na który styk nożowy.
Maszynkę trzeba będzie zbudować, raczej nie będzie to trudne zadanie.

W chwili obecnej naprawiłem wybierak- uszkodzone były dwa oporniki Y, drutowe RDL po 510 omów. Po tej naprawie mogę wybrać dwie cyfry numeru, ale po odłożeniu na widełki słuchawki wybierak nie wraca do pozycji wyjściowej. Na razie za mało wiem, by zrobić coś dalej. Postaram się niedługo wrzucić zdjęcia.
elektrit
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 927
Rejestracja: ndz, 24 stycznia 2010, 11:20
Lokalizacja: Brzesko-Okocim
Kontakt:

Re: Wybierak grupowy podnosząco-obrotowy (Strowgera)

Post autor: elektrit »

Symbol T-2
Co to było, Telkom Telcza?
Poszukuję 1R5T.
Awatar użytkownika
Alek
1250...1874 posty
1250...1874 posty
Posty: 1858
Rejestracja: wt, 2 października 2012, 08:40
Lokalizacja: Świat

Re: Wybierak grupowy podnosząco-obrotowy (Strowgera)

Post autor: Alek »

A nie ZWUT?

Załączam filmik z wybierania numeru :)

https://youtu.be/3TTvtynZd7c
Awatar użytkownika
Alek
1250...1874 posty
1250...1874 posty
Posty: 1858
Rejestracja: wt, 2 października 2012, 08:40
Lokalizacja: Świat

Re: Wybierak grupowy podnosząco-obrotowy (Strowgera)

Post autor: Alek »

Układ obsługuje teraz trzy telefony :) . Jeśli dołożyć po dwa przekaźniki dla abonenta, to z tym wybierakiem obrotowym mogę podłączyć 17 numerów, z większym 25 lub nawet 50.
Załączniki
centralka1.jpg
centralka2.jpg
Awatar użytkownika
Jado
1250...1874 posty
1250...1874 posty
Posty: 1867
Rejestracja: pn, 15 maja 2006, 11:06
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wybierak grupowy podnosząco-obrotowy (Strowgera)

Post autor: Jado »

Czy stojący w tle telewizor to przymiarka do wideofonu? :wink:
Pozdrawiam

Jado.

"Kto chce szuka sposobu, kto nie chce - szuka powodu"
Awatar użytkownika
Alek
1250...1874 posty
1250...1874 posty
Posty: 1858
Rejestracja: wt, 2 października 2012, 08:40
Lokalizacja: Świat

Re: Wybierak grupowy podnosząco-obrotowy (Strowgera)

Post autor: Alek »

Ten telewizor czeka na remont swojej budy :(

Tymczasem jeszcze krótki film z pracy wybieraków:

https://www.youtube.com/watch?v=V21WZw5 ... e=youtu.be
Awatar użytkownika
Alek
1250...1874 posty
1250...1874 posty
Posty: 1858
Rejestracja: wt, 2 października 2012, 08:40
Lokalizacja: Świat

Re: Wybierak grupowy podnosząco-obrotowy (Strowgera)

Post autor: Alek »

Prace elektryczne w zasadzie zakończone :)

https://www.youtube.com/watch?v=FU1eMbFbnrM
ODPOWIEDZ