Transformator sieciowy buczy i blachy się grzeją
Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp
- Tomek Janiszewski
- 3125...6249 postów
- Posty: 5263
- Rejestracja: śr, 19 listopada 2008, 15:18
Re: Transformator sieciowy buczy i blachy się grzeją
Transformator do zasilania kolejek PIKO z enerdupka miał uzwojenie pierwotne nawijanie drutem aluminiowym (i przez to cholerycznie ciężko było podlutować końcówkę gdy się oberwała). Uzwojenie wtórne, chcąc nie chcąc musieli nawijać miedzią (mimo że ledwo dyszeli pod ciężarem haraczy nałożonych po wojnie przez Wielkiego Brata) - ponieważ po tym uzwojeniu (ściślej mówiąc po części jego powierzchni z której zdarto lakier izolacyjny glanspapierem) przesuwał się ślizgacz regulatora prędkości.
Re: Transformator sieciowy buczy i blachy się grzeją
Aluminium jest od dawna stosowane do nawijania traf energetycznych,tych najpopularniejszych i najczęściej spotykanych/widywanych 15/0,4kV z których mamy napięcie w gniazdkach.Ma to na celu zmniejszenie kosztów,masy i (najważniejsze chyba) wartości złomu po kradzieży takiego trafa.
µΩΠø§•°³²½¼¾√∞≈
Re: Transformator sieciowy buczy i blachy się grzeją
A rzeczywiście te nawinięte aluminium miały największe rdzenie - planuję je wykorzystać na głośnikowe, mam dwa identyczne.AZ12 pisze:w celu uzyskania takiej samej sprawności należy zwiększyć przekrój drutu nawojowego, przez co wymagane jest większe okno w rdzeniu.
- jacekk
- 1250...1874 posty
- Posty: 1609
- Rejestracja: sob, 17 października 2009, 23:04
- Lokalizacja: Okolice Lublina
Re: Transformator sieciowy buczy i blachy się grzeją
Oj nie tylko takie kwiatki spotkać można. Najciekawsze "coś" widziałem w dławiku kompensacji mocy biernej z zasilacza ATX. Drut na oko miedziany, po oskrobaniu izolacji też miedź wygląda spod emalii. Ale po zeszlifowaniu cieniutkiej warstwy pojawia się aluminiowy rdzeń. Nawet na wagę zwykły DNE w porównaniu z tym wynalazkiem jest cięższy. Lutuje się toto normalnie, wygląda też prawidłowo a jednak to podróba. A średnica jak w identycznym dławiku ale nawijanym miedzianym drutemTomek Janiszewski pisze:Transformator do zasilania kolejek PIKO z enerdupka miał uzwojenie pierwotne nawijanie drutem aluminiowym (i przez to cholerycznie ciężko było podlutować końcówkę gdy się oberwała)

Dziś nic już nie jest tak oczywiste jak to było kiedyś.