Co oznacza wejście UKW?

Masz nietypowy problem 'lampowy'? Spróbuj tutaj.

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd

Awatar użytkownika
Thereminator
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 7357
Rejestracja: sob, 2 kwietnia 2005, 21:42
Lokalizacja: Nizina Wschodnioeuropejska

Re: Co oznacza wejście UKW?

Post autor: Thereminator »

STUDI pisze:Co do kultury technicznej i akustycznej przypomnę że na początku XX wieku porównywano jakość obrazu i dźwięku emisji DVB naszej Cyfry+ i skandynawskiego Viasatu.
Podobno Tesla i Edison ostro się pożarli w tej kwestii :mrgreen:
W teorii nie ma różnicy między praktyką a teorią. W praktyce jest.
Awatar użytkownika
Lecho
375...499 postów
375...499 postów
Posty: 450
Rejestracja: pn, 17 czerwca 2013, 19:43
Lokalizacja: Cieszyn ale czeski po tamtej stronie granicy

Re: Co oznacza wejście UKW?

Post autor: Lecho »

Chyba na złość komuchom to koncern JVC dostarczał kilka tunerów (TG-X3, TX200L...) do odbioru obu pasm CCIR oraz OIRT i po całym kłopocie...na schyłku ery zdeformowanego socjalizmu to można było kupić takie cudo u nas w kraju tyle że za waluty do których pracujący obywatel raczej nie miał dostępu.
lubię szum starej płyty
chrzan49
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Posty: 2469
Rejestracja: sob, 2 lutego 2008, 19:18

Re: Co oznacza wejście UKW?

Post autor: chrzan49 »

Lecho,obywatel Przodującego Systemu miał otwarty dostęp poprzez kantory na 2-ch łapach czyli cinkciarzy operujacych przed Pewexem ale nie bardzo miał za co.Jednak parcie było ogromne i jakos sie ten sprzet pojawiał w domach.Prawdziwa eksplozja zas nastapiła w antenach satelitarnych i magnetowidach.[amietam żepierwsza antena to było 500 USD a magnetowid około 400 gdy dolar miał wartość!
Na Astrze było chyba 10 programów i dawało się oglądać bo teraz same reklamy z powtórkami.
Po latach człek nabiera doswiadczeń i optykę ma lepszą.
Technicznie postęp nastapił w TV w radiu zaś koszmarny regres.Tego sie nie daje słuchać!
Co ciekawe gdy porównac powojenne wyroby obu niemieckich krajów to widać że DDR to był Mercedes a Zachodnie klepały siermiężna tandetę radiowa. Rozziew nastapił po reformach kanclerza Adenauera(wybitny człowiek tak znienawidzony przez komunę który był twórca potęgi obecnej RFN) i okazało sie wtedy kto lepiej potrafi.Gdy znikły lampy to juz były zupełnie inne swiaty.Proces nastąpił około 1957 roku.Sowieci wkładali ogromne środki aby udowodnić wyższość Swiat wielkanocnych nad bożonaredzeniowymi ale na autka nie starczyło już i DDR zostało z reliktowym Trabantem czy Warczyburgiem.Tego sie juz nie dało uratować po zjednoczeniu.
Co ciekawe że niektóre konstrukcje tranzystorowe naprawde nie miały sie czego wstydzić pomijajac raczej mizerny design.
Ostatnio zaś naprawiałem szwagierce kombajn kuchenny Komet ktory ma prawie 40 lat i wciąż działa .Kola zębate ZnAl jak z Tygrysa!Za to optyka z DDR była b.wysokiej jakości .
Co do wędrowania po zakresach UKF nie wypowiadam się choć temat ciekawy.
Jak zauwazył Studi hamrykańce w ogromnym kraju eksperymentowali z odbiorem stero na MW (szaleństwo) bo prze era satelitów pokrycie kraju UKF było zbyt kosztowne .Sowieci zaś postawili na kratkije wołny bo na ch...j sowieckomu czełowieku stereo.Dlatego ich radia maja doskonałe kratkije diapazony.
Japończycy zaś podbijali swiat czyli głownie USA doskonałym sprzętem a sami siedzieli w srodku pasma podobnie jak Azja.
Teraz mamy erę chińczyka (tfu).No i Internetu.Ja tego nie mogę słuchać bo radio ma gadać i czekam na dobra publicystyke czy reportaź a zwlaszcza na archiwalia satyryczne a mam sieczkobrzęczenie .
Pamiętam pierwsze próby sterofoniczne i to była porazka .Świerszcze i zaniki sygnału ,nierówny poziom kanałow.W Łodzi 3-ka zaś wciąz po kilkudziesięciu latach nadaje niestety najgorzej .Niski poziom sygnału ,czeste szumy oraz przerwy.
Pozdrawiam Tomasz
_idu

Re: Co oznacza wejście UKW?

Post autor: _idu »

chrzan49 pisze:Jak zauwazył Studi hamrykańce w ogromnym kraju eksperymentowali z odbiorem stero na MW (szaleństwo) bo prze era satelitów pokrycie kraju UKF było zbyt kosztowne .Sowieci zaś postawili na kratkije wołny bo na ch...j sowieckomu czełowieku stereo.Dlatego ich radia maja doskonałe kratkije diapazony.
Stereo na MW to nie był eksperyment a normalny standard. Jakość niczego sobie bowiem pasmo akustyczne rzędu 10kHz nie jest takie złe. Przecież obecnie stopień kompresji MPEG czy AAC dosyłów do sieci FM na niewiele więcej pozwala.

Krótkie fale to inna inszość. MW ma daleki zasięg dopiero w nocy. Za to szerokośc pasma KF i różnorakość warunków propagacji pozwalały na nadawanie całodobowe z dalekim zasięgiem (owszem wędrówka po pasmach w ciągu dnia).

ZSRR miał nieco gorzej od USA bowiem taka Syberia.... W USA przy takim pustkowiu nikt by sie nie przejmował kwestią dostępności radia, telewizji. Rachunek ekonomiczny wygrywał.
Fale krótkie to było raczej okno na świat. Szersze niż fale średnie. Odbiór z satelity a potem internet ubił krótkie fale.

Co do zakresów.... ZSRR miał tez tereny bardziej typowe już dla topików stąd u nich obecność w radiach takich pasm ja 75m. Ale np. Braun robił radia z zekresem krótkich obejmującym pasmo 60m. Firma Akkord produkowała turystyczne radio lampowo-tranzystorowe z krótkim obejmującymi pasma: 120m, 90m, 80m (obecnie 75m), 60m, 49m, 41m, 31m, 25m (obecne 22m), 19m.

A jak już satelita. to w USA jest dostępny dosył z satelitów tematycznych stacji radiowych do urządzeń przenośnych oraz np. radii samochodowych. Bez specjalnej anteny odbiorczej. Sirius XM Stellite Radio, pasmo L. W ofercie oprócz tematycznych stacji radiowych (muzyka i sport) niewielka ilość klasycznych stacji radiowych.
http://www.lyngsat.com/packages/xm85.html
ODPOWIEDZ