Witam.
Przymierzam się do wykonania pierwszy raz wzmacniacza o mocy 50W. I mam w związku z tym pytanie o lampy.
Nie wiem na jaki typ się zdecydować el34(nowe) czy 6P3S-E(na aledrogo są do kupienia nosy w fajnej cenie)...
Czy w ogóle jest jakaś różnica w brzmieniu(z moich podejrzeń wynika że różnica jest subiektywna czyli żadna ale mogę się mylić dlatego pytam) no i jak z wytrzymałością?? Drugie pytanie to co lepiej zastosować dławik czy filtr aktywny??
Jeżeli dławik to prosiłbym o pomoc w doborze parametrów z tego co wyczytałem to do końcówki 50W
indukcyjność około 10H
prąd dc około 100mA
rezystancja około 100ohm
I pozostaje jeszcze napięcie anodowe spotkałem się z rozbieżnością od 330VAC do 360VAC i prądy od 300mA do 400mA.
Prosiłbym bardziej doświadczonych kolegów o poradę
Pozdrawiam.
Muszę cię rozczarować, ale różnica pomiędzy pentodami i tetrodami strumieniowymi jest. Jakby nie było to by było wsio rawno, a nie jest. 6P3S-E to nie jest do końca 6L6GC i przy napięciach godnych tej drugiej będziesz potrzebował nastepnej pary dość szybko. No chyba, że mało grasz. A dławik... dławik nie jest nawet konieczny. Różnica w brzmieniu dla niewprawnego muzyka mniejsza niż pomiędzy pentodą a tetrodą. Dławika od rezystora nie odróżnisz.
Właśnie doczytałem w tej chwile a propos pentod tetrod. Czyli jeżeli tetroda to 6L6GC? A dławik wcale nie polepsza filtracji?
Jeżeli tak to szkoda ładować w niego kasę.
A jak z tym napięciem anodowym jakie wybrać aby było optymalne?
Odpowiedź dynamiczna zasilacza z dławikiem jest inna niż z rezystorem. Wytrawny gitarzysta rozpozna różnice bo ma to niewielki wpływ na brzmienie. Słuchacz już też różnicy nie wychwyci. Za to nie ma to wpływu na brumy, szumy, a przynajmniej słuszalnego. Co do napięcia anodowego... zalezy od prostownika.
Dławiki stosuję tylko w kopiach konkretnych modeli wzmacniaczy, bądź gdy mam prostownik lampowy. W innych przypadkach robię zasilacze bez złomu.
Lampy końca mocy uzależniam od tego jakie brzmienie ma być. Napisz co będzie przed końcówką , bo jeżeli to ma być coś a'la Mesa to masz odpowiedź na schemacie Mesy . Nigdy nie sprzedaję lub oddaję wzmacniacza z używanymi lampami ( u mnie można kupić wzmacniacz bądź wyjść z nim z warsztatu jako z prezentem) , choć pierwsze odpalenie robię na lampach które do tego mi służą . Przemyśl co z tym wzmacniaczem zrobisz , czy będzie to ciekawostka i radocha weekendowa , wtedy możesz użyć jak najtańszych części , czy coś co ma służyć do pracy, wówczas użycie elementów wysokiej klasy ma sens.
Dokładnie będzie to ala mesa(piszę ala ponieważ jak wiadomo będzie to próba wykonania kopii) lampy będą 6l6. Dławik też dam bo chciałbym poczuć na własnej skórze jaka jest różnica pod palcami. Elektronika audio to moje hobby to nie będzie mój pierwszy wzmacniacz na lampach ale pierwszy powyżej 18w. chcę ten akurat wzmacniacz postarać się wykonać jak najlepiej. Dlatego też pytam o niektóre rzeczy was bardziej doświadczonych aby się upewnić o niektórych sprawach
bartm71 pisze: chcę ten akurat wzmacniacz postarać się wykonać jak najlepiej
Podstawę sukcesu już masz . Jasne lepiej zapytać niż błądzić, od tego powinno być forum.
Hobby powiadasz... masz świetne hobby , budowa lampiaków to moja odskocznia od wszystkiego , bo z zawodu jestem rolnikiem.
Powodzenia w budowie
Witam kolegów!
Rozmyślam nad tematem pętli efektów jaką by tu zastosować? Pod uwagę biorę dwie:
Mam akurat wolną triodę więc pierwsza się idealnie komponuje ale nie jestem zbytnio przekonany do stosowania krzemu.
Jeżeli zastosowałbym tą drugą to ma ktoś pomysł co zrobić z wolną triodą żeby się tak biedna nie marnowała?? I jakie
ogólnie macie o tym zdanie co lepiej zastosować??