Witam,
na początek chciałbym napisać że o lampach wiem niezbyt dużo i dlatego mam kilka pytań.
Chciałbym zrealizować pewien projekt bazujący na lampie 6P45S
I teraz na schemacie jest jedno połączenie (zaznaczyłem je na czerwono) ono jest wbudowane w lampie czy trzeba je narysować na płytce. Moje wątpliwości pojawiły się gdy zobaczyłem kartę katalogową tej lampy, ponieważ tam jest tylko jedno wyprowadzenie z katody do pinu 9 a na schemacie wygląda to tak że katoda ma dwa wyprowadzenia.
Następnie chciałbym zapytać czy ma ktoś może biblioteką z tą lampą do programu eagle bo nie moge jakoś znaleźć.
Z góry dziękuje i przepraszam jeśli to głupie pytanie
Witam
Niektóre lampy mają takie połączenie siatki z katodą w środku. Lampa 6P45S zgodnie z kartą katalogową takiego połączenia nie ma. Wynika to z rysunku:
Podstawka 6P45S
6p45s.gif (8.55 KiB) Przejrzano 302 razy
Zakładam przy tym, że podany rysunek jest prawidłowy - pobrałem go z jakiegoś rosyjskiego serwisu. Jeśli ktoś ma inny opis to proszę o korektę.
Co do pojedynczego wyprowadzenia katody, to nadal obowiązuje. Możesz to zobrazować rysując inaczej połączenie na schemacie, np. tak:
Schemat
Jak widać trzeba zrobić odpowiednie połączenie na płytce.
Bardzo dziękuje za odp. właśnie o to mi chodziło teraz wszystko już jasne.
Jeszcze tylko ta druga sprawa dotycząca projektowania płytki jeżeli ktoś mógłby mi napisać czy jest w ogóle jakaś biblioteka z tą lampą do programu eagle, albo może jest jakoś inaczej oznaczona w tym programie.
No i trafił się nam kolejny młody człowiek szafujący swoim życiem!
Już raz dyskutowaliśmy o tym: http://www.trioda.nazwa.pl/trioda/forum ... 37&t=24751
Nie chcę odwodzić od eksperymentów lecz nawołuję do zachowania ostrożności. O konstrukcji kol. michalch na naszym forum już było: viewtopic.php?f=18&t=10931
Ja proponuję zapoznać się z tym wątkiem: viewtopic.php?f=18&t=21113 - tu jest właśnie na temat siatek.
Nie doradzam obwodów drukowanych. Takie układy najlepiej zrobić na łączówkach. Wysokie napięcie, duże prądy i niewielka ilość elementów nie przemawia za PCB. Poza tym będziesz miał możliwość modyfikować dowolnie układ bez większego trudu i przećwiczysz temat siatek.
Kolego michalch, namawiam Ciebie byś działał z rozsądkiem. Nie widać w twoim układzie choćby bezpieczników sieciowych. Pamiętaj - gdy grzebiesz w urządzeniu będącym "pod napięciem sieci" to tylko jedną ręką a druga wówczas masz w kieszeni!
Życzę Ci byś nie miał okazji sprawdzić słuszność mojej rady.
Ostatnio zmieniony pt, 10 maja 2013, 20:37 przez gustaw353, łącznie zmieniany 1 raz.
Bardzo nie lubię robić na pająka, bardzo nie estetycznie to wygląda i nie wygodnie się z tym obsługuje
ale jeżeli będzie trzeba to nie będę miał wyjścia jeszcze poszperam trochę w internecie może coś znajdę
To że na schemacie nie ma bezpieczników nie znaczy że nie zamierzam ich zastosować, poza tym mam pewne pojęcie o BHP i pracy przy urządzeniach pod napięciem (posiadam uprawnienia SEP).
Zbudowałem już jedno takie urządzenie (cewke Tesli) tyle że na tranzystorach.
Moje pytanie dotyczy tylko lampy ponieważ w szkole nie omawialiśmy ich budowy czy zasady działania.
Nie znam programu Eagle, korzystam ze "starego" Protela. Uzupełnienie w nim biblioteki o nowy element (symbol + fizyczny obraz wyprowadzeń czyli tzw. footprint) jest dosyć proste. Myślę, że pdobnie jest w Twoim programie. Może zamiast bezskutecznie szukać dorób ten brakujacy element samodzielnie i dodaj go do biblioteki.