Zapytam także, czy mogę podmienić ecc85 na 81 ? Gdyż mam takich dużo

Dziękuję z góry za uwagi i pozdrawiam
Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp
Tak. Można zastosować regulację barwy tonu w obwodzie ujemnego sprzężenia zwrotnego, zobacz schemat wzmacniacza EBL21 EF80.bisz pisze:Chyba żeby zrealizować ją w obwodzie sprzężenia zwrotnego ?
Jest to układ wzmacniacza mocy ze sprzężeniem katodowym, czyli różnicowy. Druga lampa pracuje w układzie z uziemioną siatką. W takich układach zamiast rezystora katodowego zaleca się stosowanie źródła prądowego.bisz pisze:Tak sobie teraz patrzę, czy na tym schemacie nie brakuje rezystora przy siatce drugiej lampy ? Siatka jest zwarta do masy przez rezystor...
Chyba raczej katodowym...AZ12 pisze:Jest to układ wzmacniacza mocy ze sprzężeniem emiterowym
Kombinujesz jak qń pod górę, wpadając z deszczu pod rynnębisz pisze:Dziękuje za uwagi. To następna koncepcja.... W zasadzie gotowiec tylko bez regulacji barwy:
Gdyż?Tomek Janiszewski pisze:Zaleca się osobne rezystory katodowe na każdą lampę
10W bez UL a 8W z UL z takiego układu kontra 17-18W w klasie B bez UL.Tomek Janiszewski pisze: Ten układ, ze względu na to że stopień mocy pełni zarazem rolę inwertera może pracować tylko w klasie A, co nie pozwoli w pełni wykorzystać mocy jakiej mogą nastarczyć dwie lampy EL84.
Tak samo nie będzie nawet w klasie B jak lampy nie będą identyczny w stopniu mocy.Tomek Janiszewski pisze: Tym bardziej że symetria nie będzie całkowita
I z prostego układu robi się kolumbryna.Tomek Janiszewski pisze: 1. Stopień napięciowy z ujemnym szeregowym sprzężeniem zwrotnym na katodę: EF86.
2. Odwracacz fazy z dzielonym obciążeniem, może być galwanicznie sprzężony z poprzednim stopniem: ECC85 (albo ECC82), po jednej połówce na kanał.
3. Stopień mocy UL z polaryzacją automatyczną, koniecznie z elektrolitycznym kondensatorem katodowym (bez niego rośnie oporność wyjściowa stopnia, a w przypadku pracy w klasie AB pojawiają się dodatkowe zniekształcenia jeżeli rezystro katodowy jest współny dla obu lamp. Napięcie zasilania nie może przekraczać 300V (między anodą a katodą lampy EL84 w spoczynku) a moc tracona na anodzie - 12W. Zaleca się osobne rezystory katodowe na każdą lampę, po 250 omów: http://www.r-type.org/pdfs/el84.pdf
Regulator barwy można włączyć wówczas na wejście lampy EF86, poprzedziwszy go przedwzmacniaczem, w najprostszym przypadku jednostopniowym z połówką lampy ECC82 (lub ECC85) na kanał.
Chociażby dlatego, ze gdy przy wspólnym rezystorze jedna lampa pindryknie, to druga zostanie przeciążona. Przy wspólnym rezystorze większe jest też ryzyko stosowania dużych rezystorów upływowych (1M) w wypadku gdy lampa ma uplywność siatki (np. prąd emisyjny): rezystor wspólny stanowi jakby stan pośredni międzty polaryzacją automatyczną a sztywną, gdzie ryzyko zniszczenia lampy z upływnością jest największe.Piotr pisze:Gdyż?Tomek Janiszewski pisze:Zaleca się osobne rezystory katodowe na każdą lampę
STUDI pisze:Bo wspólny będzie niekoszerny?