Tym razem byl to basowy SUNN Sorado 60W, "modyfikowany na EUrope": Zobaczmy co dzieje sie w srodku... Instalacja autotransformatora budzi powazne podejrzenia, zdecydowalem nie ingerowac w uklad przed wymiana elekrolitow i transformatora sieciowego 115V na nowy. Hammond 378X bedzie pasowal w sam raz. Nawet otwory na sruby mocujace pasuja.
W miedzyczasie stwierdzilem ze okablowanie mimo ze szyte to jednak przewody sygnalowe sa rownolegle i scisle splatane z okablowaniem zarzenia. Ogolnie flaki. Na malej bakelitowej "turret board" jest dodatkowy stopien wstepny na tranzystorze BC109C, podlaczony do orginalnego wejscia na stale.
Dlawik znalazl sie w srodku, po zainstalowaniu autotransformatora nie bylo juz dla niego miejsca.
W wiezy kondensatoro elektrolitycznych jeden wysechl juz dawno i byl zastapiony tym zoltym, widocznym na prawo od dlawika.
Bedzie z tym troche wiecej roboty niz poczatkowo wycenilem...trudno sie mowi, slowo sie rzeklo, kobylka u plota.
OK, po 2 dniach intensywnej terapii zajeciowej jestesmy na suchym ladzie. Nowy TS, nowy garnitur lamp, blacha wyczyszczona ale tylko na tyle aby zachowac wyglad "wysluzonego wiarusa". Co bylo mozna zostawic nie naruszone to zostalo, reszta przekablowana, wtorne uzwojenia TS zaopatrzylem w bezpieczniki, dodatkowy bezpiecznik dla napiecia anodowego jest wymienialny z zewnatrz. Ten wewnetrzny gwarantuje ze sie nic nie zapali w razie awarii gdy ktos sprytny zamiast wlasciwego bezpiecznika wstawi n.p. gwozdz. Po wymianie TS i kondensatorow elektrolitycznych pierwsze testy wraz z wlasciecielem wzmacniacza zakonczyly sie decyzja o przestrojeniu ukladu tak aby lepiej brzmial z gitara typu "hollow body" i humbuckerami. Sorado to wzmacniacz basowy wiec wielkich zmian nie bedzie wymagal.
Fabryczny schemat wyglada tak (schematu dodatkowego stopnia na BC109 nie wrysowalem): A po przestrojeniu i przerobieniu stopnia wstepnego na uklad z tranzystorem polowym typu BF245A wyglada to tak: Oczywiscie trzeba to natychmiast wyprobowac:
http://www.youtube.com/watch?v=Bqcn1kmwGes
http://youtu.be/3AR3uJtSzuk
Jeszcze jeden mit obalony jakoby koncowki mocy w ukladzie UL (ultralinearnym) nie nadawaly sie do gitarowcow.
Wlasciciel nie zglaszal sie z prosba o poprawki
