gu50 wykres, punkt pracy, liniowość

Przed wypowiedzią bardzo proszę o zapoznanie się z regulaminem tego działu.

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp

Awatar użytkownika
Tomek Janiszewski
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Posty: 5263
Rejestracja: śr, 19 listopada 2008, 15:18

Re: gu50 wykres, punkt pracy, liniowość

Post autor: Tomek Janiszewski »

Romekd pisze:Prosty SE, nawet z nie optymalną lampą (lub dwiema w połączeniu równoległym) zadziała i nie nastręczy kłopotów przy uruchamianiu, zachęci do dalszych eksperymentów
Jako że to był dział dla początkujących - uznałem uprzedzić pytającego czy zaproponowany przez niego układ ma sens, odpowiadając przecząco. I zarazem wskazując drogę jaką powinny pójść dalsze eksperymenty. No ale najwyraźniej nadepnąłem na odcisk, burząc w jego świadomości mit arcydoskonałych układów SE.
Układ przeciwsobny będzie wymagał zastosowania odracacza fazy, uzyskania symetrycznych sygnałów o zbliżonej amplitudzie, dodatkowej lampy, lub nawet dwóch.
Bez przesady, taki prosty układ triodowy, nie stwarzający przykrych niespodzianek ma być jakimkolwiek argumentem przeciw układom PP? Może tylko w lampowych radioodbiornikach bateryjnych, gdzie liczy się każda lampa obciążająca baterię żarzenia.
Po co zniechęcać początkujących dużo bardziej złożonymi i trudniejszymi w uruchomieniu układami? Nich wykonają Low-END, zwany dla żartów Hi-Endem.. :wink:
Taki SE można zrobić najprościej na nieśmiertelnej ECL86, przy czym można znaleźć niejeden układ cokolwiek ciekawszy niż taki z projektu "EP". Choćvby i z radia "Klawesyn". Nakłady ponoszone na wzmacniacze SE z lampami dużej mocy zawsze są niewspółmiernie duże w porównianu z efektami.
Zdecydowaną większość wzmacniaczy w zabytkowych sprzętach lampowych powszechnego (wtedy) użytku stanowią najprostsze, przeważnie jedno lub dwulampowe układy SE, i to nie zawsze pracujące w najbardziej optymalnym układzie. Układy PP w takich sprzętach to wyjątkowa rzadkość..
No i znów wraczamy do czegoś z czego jak mi się wydawalo - dawno się już wytłumaczyłem? Wszysko ma swoje należne miejsce, zarównio SE w babcinej Balladzie, jak i PP w stereofonicznym DSL-201.

Pozdrawiam,
Romek
Awatar użytkownika
Piotr
moderator
Posty: 8656
Rejestracja: pn, 30 czerwca 2003, 12:38
Lokalizacja: Kraków, Ślusarska 9
Kontakt:

Re: gu50 wykres, punkt pracy, liniowość

Post autor: Piotr »

Tomek Janiszewski pisze:Jako że to był dział dla początkujących - uznałem uprzedzić pytającego czy zaproponowany przez niego układ ma sens, odpowiadając przecząco. I zarazem wskazując drogę jaką powinny pójść dalsze eksperymenty.
Tak. Raz, drugi, piąty. Wszyscy już wiemy, uwierz!
Mam pomysł, zawrzyj to w swoim podpisie, podobnie jak Jasiu, wtedy zawsze będzie wiadomo i nie będziesz musiał nabijać kolejnego tysiąca postów o tym samym.
Tomek Janiszewski pisze:Pozdrawiam,
Romek
:shock: :?:
OTLamp

Re: gu50 wykres, punkt pracy, liniowość

Post autor: OTLamp »

Romekd pisze: Na szczęście to co robimy stanowi nasze hobby (czyli nie ma racjonalnego wytłumaczenia) i przyjemność można czerpać z budowy również tych prostych wzmacniaczy SE, które jako najłatwiejsze do wykonania i uruchomienia można śmiało polecać początkującym.
Owszem, można, o ile ten początkujący nie wyznaje religii nt. "jedynie słusznej" topologii stopnia końcowego. Założyciel tego wątku niestety taką wyznaje. Zresztą bardzo ciekawe jest, że pojawił się na forum tuż po odejściu "innego" wyznawcy tej religii - drvatican...
Ostatnio zmieniony ndz, 29 stycznia 2012, 11:58 przez OTLamp, łącznie zmieniany 1 raz.
geguś

Re: gu50 wykres, punkt pracy, liniowość

Post autor: geguś »

Piotr pisze:
Tomek Janiszewski pisze:Pozdrawiam,
Romek
:shock: :?:
To jest efekt wycinania kto co napisał. Następna nowomoda. Zamiast czytać kto co napisał trzeba przewalać cały wątek, by się dowiedzieć, że jeden cytat to tego a dwa następne to innego usera. Dobrze, że nie z przed miesiąca, a temat ma tylko 3 strony.
Awatar użytkownika
u-boot
75...99 postów
75...99 postów
Posty: 86
Rejestracja: śr, 4 stycznia 2012, 17:27
Lokalizacja: Brighton

Re: gu50 wykres, punkt pracy, liniowość

Post autor: u-boot »

Witam
Wybaczcie ze przerywam Wasze O.T dywagacje i powracam do tematu wątku.
Czy mógłby ktoś ze znawców tematu wyjaśnić co wynika z zamieszczonego wykresu?
Widzimy na nim proste dla trzech typów obciążenia Ra 2,5k 3,5k i 5k. Wszystkie trzy proste przecinają się w punkcie 350v 100mA. Katalogowo lampa ma pracować przy napięciu 800v i Ia 140mA, więc skąd się wzięło to 350V 100mA?
Jak przykładowo można by obliczyć zachowanie lampy przy powiedzmy Ua250v/100mA a Ua600V/80mA?
Załączniki
GU50 350v100ma.jpg
Awatar użytkownika
TooL46_2
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Posty: 2024
Rejestracja: ndz, 20 lipca 2008, 12:06
Lokalizacja: Seattle, WA

Re: gu50 wykres, punkt pracy, liniowość

Post autor: TooL46_2 »

u-boot pisze:Katalogowo lampa ma pracować przy napięciu 800v i Ia 140mA
Na jakie Ra? (jesli mowisz o stopniu SE) Mozesz podac namiary na katalog? Z wykresu z tej strony wyglada, ze anoda przy tym punkcie pracy bylaby strasznie przeciazona (~112W mocy). Przy zaproponowanym punkcie pracy (350V@0A1), moc wydzielana na anodzie to 35W wiec lampa ma (spory) zapas.
u-boot pisze:Jak przykładowo można by obliczyć zachowanie lampy przy powiedzmy Ua250v/100mA a Ua600V/80mA?
Drugi link od Zibiego (pierwsza strona) powinien rozjasnic sprawe. Konkretnie -- rys. 1. Wyrysuj sobie ksztalt sinusoidy dla roznych wartosci Ra to zobaczysz, o czym mowa.
Pozdr,
-Tomek Drabas
________
‎"One should not pursue goals that are easily achieved. One must develop an instinct for what one can just barely achieve through one's greatest efforts."
—Albert Einstein

tomdrabas.com
ODPOWIEDZ