Kolego możesz spróbować wsadzić np. DOG53, DOG61 lub DOG56, jeżeli kolega nie posiada można spróbować włożyć też AAP152, lub zobaczyć jak zachowa się TV z współczesną diodą krzemową, jak np 1N4148, z tego co kolega pisze, ta dioda ma w sobie pastylki selenowe, i patrząc na schemat to działa jako zwykły prostownik, nie jest to dioda z detektora, ja włożył by na początek zwykłą prostowniczą 1N4007, sądzę że będzie działać prawidłowo.
Witam
Tak zrobię wstawię tam jakiegoś germana z piwnicy i zobaczę co będzie. Z telewizorem jest większy kłopot ponieważ jest bardzo niekompletny i potem nie będę wiedział po odbudowie co jest nie tak .... ale to potem.
Pozdrawiam
walllker pisze:ta dioda ma w sobie pastylki selenowe, i patrząc na schemat to działa jako zwykły prostownik, nie jest to dioda z detektora
To jest dioda opóźnienia ARW dla PCC84 we wzmacniaczu w.cz. przełącznika kanałów, względem ARW dla EF80 we wzmacniaczu p.cz. wizji. W nieco późniejszych "Szmaragdach" nie stosowano takiej diody, w odbiornikach zunifikowanych I generacji (Fiord, Zefir, Tosca) wykorzystywano jedną z diod lampy EBF89 użytej w miejsce wcześniej stosowanej EF80 w pierwszym stopniu wzmacniacza częstotliwości różnicowej fonii, natomiast poczynając od odbiorników zunifikowanych II generacji (z torem częstotliwości różnicowej na tranzystorach) stosowano diody krzemowe różnych typów: DK60...63, BY238, BA561...564 (późniejsze BYP660). Zadziała więc dowolna dioda krzemowa impulsowa lub prostownicza.
Witam
Właśnie rozebrałem tą diodę i naprawiłem (dziwnie to brzmi NAPRAWIŁEM DIODĘ ). Wystarczyło przetrzeć papierem ściernym pastylki i druciki stykowe i dioda zaczęła być diodą ...
Pozdrawiam
Rolę tej "diody" właściwie opisał Tomek Janiszewski. Ta "dioda" (bo tak oznaczona na schemacie) to stos selenowy. Wykorzystany jest jako dioda zenera - nie prostownicza i nie jest detekcyjną.
W kierunku przewodzenia na jednej pastylce (złączu) jest spadek napięcia 0,2...0,3V. Należy policzyć pastylki i zastosować taką ilość diod krzemowych (1N4148) aby ten stos zastąpić.
Diody germanowe nie nadają się do tego - nie mają stromej charakterystyki.
Selen starzeje się i znacznie zmienia parametry, rośnie oporność. Połączenia pastylek i ich wyprowadzenia są nietrwałe - ściska je klamra i to wszystko. Próba naprawy z użyciem papieru ściernego powoduje większą degradację warstwy selenu.
Zastosowanie w tym miejscu klasycznej diody zenera nie brałem pod uwagę bo jest to kluczowana ARW i nie wiadomo jak mógł by zachować się układ w przypadkowych "stanach nieustalonych". Dioda zenera w jednym kierunku jest diodą zenera a w drugim zwykłą diodą.
Mierzenie takiej "diody" omomierzem może dać błędne wnioski. Lepiej puścić przez nią niewielki prąd i zmierzyć na niej spadek napięcia.