Głowica UKF z przełącznika kanałów

Masz nietypowy problem 'lampowy'? Spróbuj tutaj.

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd

Awatar użytkownika
AZ12
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Posty: 5424
Rejestracja: ndz, 6 kwietnia 2008, 15:41
Lokalizacja: 83-130 Pelplin

Głowica UKF z przełącznika kanałów

Post autor: AZ12 »

Witam

Zdobyłem dzisiaj za darmo przełącznik kanałów z drukowanymi cewkami z datą produkcji 1971. Myślę że po modyfikacjach związanych z usunięciem bębna z cewkami i wstawieniem zwykłych strojonych cewek, wymianą niektórych elementów LC oraz filtru wyjściowego można by zbudować w ten sposób głowicę UKF.
Ratujmy stare tranzystory!
Awatar użytkownika
marekb
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 932
Rejestracja: pt, 2 kwietnia 2004, 13:03
Lokalizacja: Krosno

Re: Głowica UKF z przełącznika kanałów

Post autor: marekb »

Będzie działać. Zdarzało mi się słuchać "Trójki"na telewizorze w latach wczesnych 70-tych, na kanale 2 -trochę odstrojonym (stary zakres OIRT 65-73 MHz). Były takie wczesne telewizory, o ile mnie pamięć nie myli np. Temp 7M - można było wyłączyć wizję i działał jako radio.
Wracając do tematu, zakres CCIR UKF jest gdzieś między 5 a 6 kanałem (bliżej 5). Pozostaje kwestia p. cz. Można zrobić podwójną przemianę - pierwsza p.cz. 38,5 MHz i druga, standardowa - 10,7 MHz.
REX
25...49 postów
25...49 postów
Posty: 36
Rejestracja: wt, 22 sierpnia 2006, 20:02

Re: Głowica UKF z przełącznika kanałów

Post autor: REX »

W Twoim pomyśle wykorzystania przełącznika kanałów z TV na głowicę UKF zaintrygowało mnie stwierdzenie:
.....Myślę że po modyfikacjach związanych z usunięciem bębna z cewkami i wstawieniem zwykłych strojonych cewek, wymianą niektórych elementów LC oraz filtru wyjściowego można by zbudować w ten sposób głowicę UKF....
Co byś nie robił "rozbijesz się" o system strojeniowy. Przełącznik kanałów TV, jak sama nazwa wskazuje służył do przełączania kanałów. Każdy kanał miał zestrojone na stałe obwody , a system strojeniowy w postaci tzw. "dostrojki" (oscylatora) działał tylko w obrębie tego kanału i nie można było przy jego pomocy przestroić się na kanał sąsiedni, a to ze względu na minimalny zakres przestrajania. Moim zdaniem wypadało by się zastanowić nad innym podejściem do zagadnienia, bo przy takim jak napisałeś to już lepiej budować głowicę od początku.
Skłaniał bym się do rozpatrzenia następującej koncepcji. Pasmo 88-108MHz "rozbić" na tyle części ile pozycji ma ten przełącznik. Powstaną w ten sposób niejako nowe "kanały" obejmujące po kilka stacji z zakresu UKF. Na każdej wkładce nawinąć nowe cewki (obwodu wejściowego i oscylatora) i zestroić je jednorazowo na środek powstałych "kanałów". Istniejąca dostrojka powinna przestrajać w ramach tych kilku stacji przypadających na jeden "kanał". Cewki PCz należy przewinąć na typową wartość 10,7MHz.
Przemyśl taki wariant, bo można go wykonać najmniejszym nakładem pracy. Sprowadza się li tylko do przewinięcia cewek i zestrojenia poszczególnych "kanałów".
_idu

Re: Głowica UKF z przełącznika kanałów

Post autor: _idu »

Ale można to obejść.
Przełącznik kanałów - p.cz. rzędu 30MHz. Szerokość pasma ponad 7MHz.
Potem druga przemiana z przestrajaną heterodyną.
Owszem kombinowanie ale kolejna p.cz może być stosunkowo niska np. 6.5MHz - czyli filtry z TV!!! (uwaga stosowano detektory fazy wymagające wyższego poziomu i dobrego ograniczania!!!) bez ryzyka zakłóceń odbioru lustrzanego.
Można pokusić się o przełącznik, pierwszą p.cz. na EF183, przemianę sumacyjną np. na ECF82, stopień 2 p.cz. na EF183 i ogranicznik na EF80 czy EF184. Czemu nie?
ODPOWIEDZ