nie wiem co zrobić z lampami

Teoria lamp elektronowych, techniki próżniowe, zagadnienia konstrukcyjne. Nic dodać, nic ująć. Wszystko o lampach.

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp

edi_pg
375...499 postów
375...499 postów
Posty: 413
Rejestracja: pt, 23 lipca 2004, 21:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: edi_pg »

----> Kauczuk

Wiem jakie są istotne parametry, po prostu przeoczyłem kawałek twojego postu. Oczywiście zgadzam się, jeśli parametry są takie same, ewentualnie niewiele sie różnią. Ale co do blach Senicza, to niby nie słychać ze są grubsze, ale przy pomiarach to wychodzi. Jak wiadomo w transformatorach EI im cieńsze blachy tym lepiej.
Aha, apropo Senicza i jego mentora Florka. Wiadomo że Pan F jest naciągaczem i wciska lampowe badziewia za wygórowaną cene, ale dorwałem trafo Florka do dwóch EL34 P-P. Przyznam że spisuje sie całkiem nieźle. Znajomy je badał i wyszło że Zatra czy Telto wymięka. Ale gdyby popatrzeć na stosunek jakość/cena to Florek dalej przegina.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Kauczuk
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 190
Rejestracja: śr, 22 września 2004, 17:33
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: Kauczuk »

W opracowaniu wszystko jest, ale na bazie tego zrobisz wzmacniacz rozgłoszeniowy - spora moc (75W) ale wskaźniki jakościowe słabe.

Zwróć też uwagę na dość wysokie zniekształcenia w kl. AB2, poza tym prosty układ uzwojeń transformatora wyjściowego (2 sekcje PRI + 3 sekcje SEC) gwarantuje ograniczone z góry pasmo przenoszenia.

Bardziej przydatne w praktyce informacje znajdziesz na stronie Jasia: http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/jasi ... msony.html

A konkretnie
1) http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/jasi ... on-807.pdf
2) http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/jasi ... Linear.pdf

I na Fonarze, tutaj: http://www.fonar.com.pl/audio/projekty/ ... m1/wzm.htm

Ostatni układ jest o tyle przystępny że autor zamieścił schemat uzwajania transformatora wyjściowego, myślę że na początek jest to wzmacniacz w sam raz dla Ciebie.

--> Edi - co konkretnie wyszło w pomiarach? Gorsze pasmo na grubszych blachach? zniekształcenia większe?
edi_pg
375...499 postów
375...499 postów
Posty: 413
Rejestracja: pt, 23 lipca 2004, 21:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: edi_pg »

Witam!

Te pomiary nie odnosiły sie do gubości blach, ale konkretnie do trafa Florka. Sam nie badałem, widziałem wyniki. Przedewszystkim lepsze było pasmo, ale czy to wynika z blach? Raczej nie. Myśle ze w blachach chodzi o prądy wirowe w rdzeniu, które powodują zniekształcenia. Ale ja nie mam nic przeciwko grubszym blachom. Wszystko jest kwestią zastosowania i układu. Jak zniekształcenia beda mniejsze na rdzeniu z ołowiu i ktos to udowodni, to ok.

pozdrawiam
buczor
20...24 posty
20...24 posty
Posty: 20
Rejestracja: wt, 10 maja 2005, 11:28

Post autor: buczor »

Dzięki Wam Panowie a szczególnie tobie Kauczuk. Popatrze teraz na to i mam nadzieję, że coś z tego uda mi się zrobić. Oczywiście będę uczestniczył w Forum i pytaniami będę jeszcze was nękał, a może sam czegoś się nauczę to z chęcią się podzielę.
pozdrawiam -buczor
ODPOWIEDZ