TV od tow.Gierka
Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp
- Marcin K.
- 6250...9374 posty
- Posty: 6544
- Rejestracja: śr, 18 stycznia 2006, 16:45
- Lokalizacja: Kolonia Poczesna, jo90nq
Re: TV od tow.Gierka
Znowu zaczynacie swoje mądrości kłaść? Dajcie sobie spokój albo spotkajcie się osobiście i dajcie sobie w twarz! Nikt prócz Was nie czyta tych wypocin, z pełnym szacunkiem do Was... Temat dotyczy telewizorów a nie części składowych telewizorów.
μ Ω Σ Φ π
SQ9MYU
SQ9MYU
- futrzaczek2
- 625...1249 postów
- Posty: 1066
- Rejestracja: ndz, 5 marca 2006, 19:30
- Lokalizacja: Warszawa (czasowo...)
Re: TV od tow.Gierka
Mów za siebie, mnie się podoba.Marcin K. pisze:Nikt prócz Was nie czyta tych wypocin, z pełnym szacunkiem do Was...
Gdzie dziś znajdziesz takie ciekawe rzeczy de facto "w pigułce"?
Jeżeli chcesz pogadać, zapraszam na GG pod numerem 7021498 

- Marcin K.
- 6250...9374 posty
- Posty: 6544
- Rejestracja: śr, 18 stycznia 2006, 16:45
- Lokalizacja: Kolonia Poczesna, jo90nq
Re: TV od tow.Gierka
Chyba jednak wolę książkifutrzaczek2 pisze:Mów za siebie, mnie się podoba.Marcin K. pisze:Nikt prócz Was nie czyta tych wypocin, z pełnym szacunkiem do Was...
Gdzie dziś znajdziesz takie ciekawe rzeczy de facto "w pigułce"?

Pozdrawiam!
μ Ω Σ Φ π
SQ9MYU
SQ9MYU
-
- 125...249 postów
- Posty: 193
- Rejestracja: śr, 10 października 2007, 22:23
- Lokalizacja: Górny Śląsk
Re: TV od tow.Gierka
Mam pytanie pasujące do tego wątku. Czy ktoś widział, posiada, ma zdjęcia, albo jakiekolwiek informacje na temat telewizora o nazwie GIOCONDA ? Ja nigdy czegoś takiego nie widziałem, a nazwa ta występuje w tabelach na końcu książki J. Łokucia "Technika naprawy odbiorników TV", wyd. II, 1970r. Z tych tabelek wynika, że telewizor ten posiadał kineskop AW47-91B podobnie jak Fregata, Ametyst, Neptun 311, Atol. Pozostałe lampy - takie jak w wymienionych odbiornikach.
W książce nie podano producenta, ale nazwa pasuje do Diory.
W książce nie podano producenta, ale nazwa pasuje do Diory.
Re: TV od tow.Gierka
I zaprzepaszczają jedna bardzo istotną zaletę rozwiązania z Belwedera: minimalizacja liczby stosowanych typów lamp.OTLamp pisze:Mogli co prawda zastosować PL82, ale z jakichś względów nie zastosowali (może akurat mieli dużo PL83).
I nie były to improwizowane warunki pracy.
PL83 mogła z powodzeniem pracować jako wzmacniacz mocy m.cz. To oznaczało że na potrzeby serwisu i produkcji nie trzeba było wprowadzać do produkcji lub kupować wielu typów lamp. Tym bardziej że taniej jest kupić większą ilość danego asortymentu. Przecież te lata to jeszcze nadal w 'użyciu' (w produkcji sprzętu) lampy loctal i bocznostykowe (xCH21, EF22, xBL21, EM4, AZ1, AZ4, UY1N....).
Tę ideę widać nawet w zespole w.cz. Dwie lampy tego samego typu: PCC85. Ta sama idea - jej cel to obniżenie kosztów eksploatacji TV oraz wdrożenie go do masowej produkcji. Odstępstwa od tej zasady to PY81 i PL81, których z racji wymogów układowych nie dało rady zastąpić a ich inne wykorzystanie nie miało sensu.
A reszta wywodu o improwizacji trąci tym samy co audiofilizm. Improwizowane będą każde punkty pracy jakie sobie ktoś zastosuje na podstawie znanych lub zdjętych przez siebie charakterystyk. Co to za określenie? Przepraszam lampy wyczują improwizację? Czy jak?
Jeszcze jedno analogiem funkcjonalnym (podkreślam FUNKCJONALNYM) PL83 jest 6P15. Jakoś to nie przeszkadza w tym by ją z powodzeniem stosować w stopniach mocy audio zamiast 6P14P.
- Tomek Janiszewski
- 3125...6249 postów
- Posty: 5263
- Rejestracja: śr, 19 listopada 2008, 15:18
Re: TV od tow.Gierka
STUDI pisze: Przepraszam lampy wyczują improwizację? Czy jak?
Często wyczują. Przejawi się to np. w tym że z PL83 nie wydusisz niemal 4,5W mocy wyjściowej m.cz. w przeciwieństwie do PCL86 o tej samej mocy strat na anodzie. Za to PCL86 nie działałaby we wzmacniaczu wizji równie dobrze jak znacznie słabsza PFL200 a nawet PCL84. Gorzej gdyby PCL86 wstawić na miejsce PCL85/805: wykończyłyby ją szybko impulsy napięcia na anodzie pentody oraz impulsy prądu katodowego pentody a już zwłaszcza triody.
Re: TV od tow.Gierka
A który to polski telewizor miał taką moc wyjściową? Ile z nich miało w ogóle moc wyjściową większą od 2W?Tomek Janiszewski pisze: Często wyczują. Przejawi się to np. w tym że z PL83 nie wydusisz niemal 4,5W mocy wyjściowej m.cz. w przeciwieństwie do PCL86
- Tomek Janiszewski
- 3125...6249 postów
- Posty: 5263
- Rejestracja: śr, 19 listopada 2008, 15:18
Re: TV od tow.Gierka
Nie widzę powodów aby w telewizorach libropodobnych wyposażonych w PCL86 pracującą w katalogowych warunkach, transformator TG5-46 lub TG5-53 oraz głośnik czterowatowy nie dałoby się wyciągnąć pelnej mocy jaka jest do dyspozycji. Jeśli w folderach pisali że jest tylko półtora wata, byłbym skłonny w to nie wierzyć: pewnie w myśl peerelowskiej bylejakości przepisano dane aktualne w czasach Belwedera. Czyba że z kolei piątka w oznaczeniu transformatora była tylko dla picu...OTLamp pisze:A który to polski telewizor miał taką moc wyjściową? Ile z nich miało w ogóle moc wyjściową większą od 2W?
Re: TV od tow.Gierka
Kręcisz. Poza tym libropochodnych to ja bym tu nie mieszał, w czasach ich produkcji były one kuriozum, skansenem, wiec gdyby w nich zastosowano jeszcze PL83, byłyby skansenem do kwadratu. Mowa jest o polskich telewizorach z końca lat 50 i pocz. 60, a konkretnie o Belwederze i jego pochodnych. Te miały transformatory wyjściowe TW2. W tych przypadkach nie było większej różnicy w parametrach osiąganych przez PL83, PL841, PL84 itd.Tomek Janiszewski pisze: Nie widzę powodów aby w telewizorach libropodobnych wyposażonych w PCL86 pracującą w katalogowych warunkach, transformator TG5-46 lub TG5-53 oraz głośnik czterowatowy nie dałoby się wyciągnąć pelnej mocy jaka jest do dyspozycji. Jeśli w folderach pisali że jest tylko półtora wata, byłbym skłonny w to nie wierzyć: pewnie w myśl peerelowskiej bylejakości przepisano dane aktualne w czasach Belwedera.
- Tomek Janiszewski
- 3125...6249 postów
- Posty: 5263
- Rejestracja: śr, 19 listopada 2008, 15:18
Re: TV od tow.Gierka
Przypomnę że mowe była o tym że PL83 jest lampą przeznaczoną do wzmacniaczy wizyjnych. Stosowanie jej do transformatorowych wzmacniaczy mocy m.cz. a już zwlaszcza do układów odchylania pionowego określilem mianem improwizacji, ponieważ istniały wraz z nią inne lampy bardziej do tego celu odpowiednie, w szczególności PL82. Dwie lampy EY88 też można by na siłę wpakować na miejsce EZ81, i też nie byłoby istotnej różnicy paramrtrów użytkowych (poza poborem mocy żarzenia) - ale czy to oznacza że EY88 są diodai prostowniczymi, i takie rozwiązanie nie byłoby improwizacją?
Re: TV od tow.Gierka
A ja przypomnę po raz n-ty, że o przydatności danej lampy w konkretnym zastosowaniu decydują tylko i wyłącznie jej PARAMETRY, a nie łatka w karcie katalogowej. Parametry PL83 są odpowiednie dla lamp pracujących w niesymetrycznej klasie A we wzmacniaczach audio: zerowa charakterystyka anodowa jest położona niewiele wyżej niż dwukrotny prąd spoczynkowy wynikający z mocy admisyjnej przy normalnych napięciach zasilania, wysokie nachylenie charakterystyki zapewnia odpowiednio duże wzmocnienie, a więc dobrą czułość, lampa jest w stanie dostarczyć mocy wyjściowej rzędu 2W - mocy, jaką miały ówczesne telewizory. Dlatego mogła być z powodzeniem stosowana w niesymetrycznych stopniach audio w klasie A. O stopniach końcowych odchylania pionowego nic nie pisałem.Tomek Janiszewski pisze:Przypomnę że mowe była o tym że PL83 jest lampą przeznaczoną do wzmacniaczy wizyjnych.
Pewnie że by można, zwłaszcza gdyby dwie EY88 wraz ze swymi podstawkami i grubszym drutem na uzwojenie żarzenia były tańsze od jednej EZ81 ze swoją podstawką i cieńszym drutem. No i oczywiście gdyby na żarzenie pobierały przynajmniej zbliżoną moc. Były? Pobierały? W przypadku PL82-PL83 wszystkie ww. warunki są spełnione: koszt podobny, moce pobierane na żarzenie takoż (PL83 pobiera nawet nieco mniej - i tak bez znaczenia).Tomek Janiszewski pisze: Dwie lampy EY88 też można by na siłę wpakować na miejsce EZ81, i też nie byłoby istotnej różnicy paramrtrów użytkowych (poza poborem mocy żarzenia)
A zastanów się, po co w Polsce produkowano tę lampę w serii E, skoro wszystkie telewizory (nie liczę Wisły) miały żarzenie szeregowe? EY88 stosowano w zasilaczach dużych wzmacniaczy mocy, np W100. Podobne diody usprawniające były stosowane nawet na zachodzie w oscyloskopach w roli prostownika dla lampy oscyloskopowej, widywałem w takich zastosowaniach EY80, EY81.Tomek Janiszewski pisze: ale czy to oznacza że EY88 są diodai prostowniczymi, i takie rozwiązanie nie byłoby improwizacją?
Ostatnio zmieniony pn, 8 marca 2010, 13:33 przez OTLamp, łącznie zmieniany 2 razy.
- tszczesn
- moderator
- Posty: 11227
- Rejestracja: wt, 12 sierpnia 2003, 09:14
- Lokalizacja: Otwock
- Kontakt:
Re: TV od tow.Gierka
Cały sprzęt profesjonalny używał żarzenia równoległego..OTLamp pisze: A zastanów się, po co w Polsce produkowano tę lampę w serii E, skoro wszystkie telewizory (nie liczę Wisły) miały żarzenie szeregowe? EY88 stosowano w zasilaczach dużych wzmacniaczy mocy, np W100. Podobne diody usprawniające były stosowane nawet na zachodzie w oscyloskopach w roli prostownika dla lampy oscyloskopowej, widywałem w takich zastosowaniach EY80, EY81.
- Tomek Janiszewski
- 3125...6249 postów
- Posty: 5263
- Rejestracja: śr, 19 listopada 2008, 15:18
Re: TV od tow.Gierka
Pod każdym względem byla do tego celu lepsza EY82, lub w wypadku gdy było potrzebne wyższe napięcie - EY84 (też z kominkiem na bańce, tyle że połączonym z anodą a nie katodą) Niestety żadnej z tych lamp nigdy nie produkowano w kraju, podczas gdy wdrożenie do produkcji lampy EY88 wymagało tylko wstawienia innego grzejnika w produkowaną masowo PY88tszczesn pisze:OTLamp pisze: A zastanów się, po co w Polsce produkowano tę lampę w serii E, skoro wszystkie telewizory (nie liczę Wisły) miały żarzenie szeregowe? EY88 stosowano w zasilaczach dużych wzmacniaczy mocy, np W100
Był też importowany z enerdupka telewizor "Record" na lampach serii "E", nie mówiąc już o sprzęcie sowieckim.Cały sprzęt profesjonalny używał żarzenia równoległego..
- ZoltAn
- 1250...1874 posty
- Posty: 1659
- Rejestracja: ndz, 9 listopada 2003, 16:08
- Lokalizacja: Gliwice, Górny Śląsk, GG 1699095 i 13822985
Re: TV od tow.Gierka
A "po temu, że pewno tata kazali": RWPG porozdzielało poszczególne lampy pomiędzy demoludy i zaczęła się, Panie Boże pożal się, swoista spicyalizacyja w danym asortymencie.OTLamp pisze:A zastanów się, po co w Polsce produkowano tę lampę w serii E, skoro wszystkie telewizory (nie liczę Wisły) miały żarzenie szeregowe?
Trudno powiedzieć, czy celem tego było uzależnienie jednych baraków w obozie (socjalistycznym

Nigdy nie dyskutuj z głupcem - ludzie mogą nie zauważyć różnicy! /Stanisław Jerzy Lec/
-
- 6250...9374 posty
- Posty: 6278
- Rejestracja: sob, 5 listopada 2005, 15:51
- Lokalizacja: Warszawa
Re: TV od tow.Gierka
Spokój orkiestra.....w temacie lampek zapytam nieśmiało (ale odpowiadać nie na pw tylko tu i na oczach całej gawiedzi) ile byście dali (i czy ktoś potrzebuje...) za PL509(PHILIPS) jak bym targował cenę za większą ilość, tyle nie potrzebuję...
Ostatnio zmieniony pn, 8 marca 2010, 16:53 przez cirrostrato, łącznie zmieniany 1 raz.