Strona 1 z 5

relacje z budowy WRAKA.

: sob, 29 września 2007, 19:38
autor: METALOWIEC
Witam. Jak już wspomniałem gdzieś na forum, buduję wzmacniacz Trainwreck Express z końcówką przeciwsobną o mocy 15W. Obsada lamp to:
- preamp, inverter 6N2P-EV sztuk 3
- poweramp 6P1P-EV sztuk 2
Chassis wykonane jest z kątownika 5x2 z przodu i z tyłu, 2x2 po bokach oraz kawałka blachy 1mm - wszystko aluminium, skręcane wkrętami.
Wiercąc otwory na tylnim panelu pomyliłem się i zrobiłem go w listrzanym odbiciu.
Elementy bierne wzmacniacza zamontowane są na turret-boardzie wykonanym z kawałka laminatu oraz zwykłych kołków lutowniczych.
Co do traf, to jako głośnikowe mam tym czasem TS50/49 ze zmodyfikowanym uzwojeniem wtórnym a jako sieciowe zastosuję TS40/25/676, przynajmniej tymczasowo. Trochę się zapędziłem projektując zasilacz, a mianowicie jako prostownik napięcia anodowego dałem mostek graetza a zasilanie biasu z uzwojenia anodowego co w praktyce nie ma prawa działać, nie przemyślałem tego. Mając transformator z niedzielonym uzwojeniem anodowym miałem wybór albo zastosować osobne trafo do zasilania biasu, albo zastosować prostownik jednopołówkowy dla zasilania anodowego. Wybrałem drugą opcję.
Wzmacniacz nie jest jeszcze uruchomiony, dopiero co dziś poskładałem go do kupy. Poniżej zamieszczam fotki.

: sob, 29 września 2007, 19:40
autor: METALOWIEC
Fotki - Ciąg dalszy

: sob, 29 września 2007, 20:20
autor: Vault_Dweller
Znasz się na porządnej robocie!

: sob, 29 września 2007, 21:05
autor: dodo_1989
Rewelacja! Trochę szczegółów zrobiłbym inaczej, ale to już kwestia bardziej od strony konstruktora i własnych "widzi mi sie". Oczywiście baaaardzo proszę o próbki! Pozdrowienia!

: sob, 29 września 2007, 22:05
autor: eS
zapowiada się bardzo ładnie. osobiście, nauczony doświadczeniem, nie jestem zwolennikiem upychania wszystkich elementów biernych na jednej płytce w taki sposób, ale zobaczymy co Tobie z tego wyjdzie.

: ndz, 30 września 2007, 10:35
autor: METALOWIEC
Cieszę się, że wam się podoba:D Przyznam się, że troche mało precyzyjnie wyszły mi otwory pod podstawki i będę musiał coś z nimi wykombinować jeszcze. W ostateczności wymienię blachę ale mam nadzieję że uda mi się tego uniknąć. Co do rozmieszczenia elementów biernych: Wzmacniacz nie ma wielkiej czułości więc problemów być nie powinno ze wzbudami, tymbardziej, że projektując płytkę starałem się kierować fabrycznymi rozwiązaniami ze wczesnych marszałków :)

Pozdrawiam :)

: ndz, 30 września 2007, 12:40
autor: eS
Przyznam się, że troche mało precyzyjnie wyszły mi otwory pod podstawki i będę musiał coś z nimi wykombinować jeszcze.
jeżeli to aluminium to rewelacyjne są wiertła koronkowe. jeden kaliber pasuje pod KEN'y i nowale. ;)

: pn, 1 października 2007, 12:34
autor: METALOWIEC
Witam. Dzisiaj kolejna relacja. W prawdzie niewiele dziś zrobiłem, bo uporałem się z otworami pod podstawki oraz poprowadziłem żarzenie. Dobrym źródłem "fajnych" przewodów okazał się być spalony zasilacz komputerowy - przewody ładne i kolorowe oraz bardzo wygodnie się nimi pracuje i większość jest miedzianych :!: W następnym "odcinku" postaram się już zamieścić relację z uruchomienia :) Poniżej zdjęcia.

: pn, 1 października 2007, 13:10
autor: jethrotull
METALOWIEC pisze:Dobrym źródłem "fajnych" przewodów okazał się być spalony zasilacz komputerowy - przewody ładne i kolorowe oraz bardzo wygodnie się nimi pracuje i większość jest miedzianych.
Też je lubię, ale przy skręcaniu na żarzenie są dość upierdliwe, bo bardziej sprężyste niż plastyczne i mają tendencję do rozwijania się i rozluźniania zwojów.

: pn, 1 października 2007, 13:33
autor: METALOWIEC
jethrotull pisze:
METALOWIEC pisze:Dobrym źródłem "fajnych" przewodów okazał się być spalony zasilacz komputerowy - przewody ładne i kolorowe oraz bardzo wygodnie się nimi pracuje i większość jest miedzianych.
Też je lubię, ale przy skręcaniu na żarzenie są dość upierdliwe, bo bardziej sprężyste niż plastyczne i mają tendencję do rozwijania się i rozluźniania zwojów.
Jakoś nie zauważyłem żebym miał z nimi problem :) Zawsze można je lekko podgrzać i wtedy się układają jak chcesz.

: pn, 1 października 2007, 14:51
autor: megabit
Imho najlepsze do skretek sa przewody z litego drutu (ja mam 1mm^2 z budowlanego) , ja skrecam je b.ciasno wkretarka, zero rozplatania, super sie uklada i formuje, latwiejsze cynowanie koncowek...

Czego chciec wiecej... :twisted:

: pn, 1 października 2007, 16:45
autor: petersz
Gdzie kupujesz takie przewody, właściwie druty? Według mnie, to też dobry pomysł, sam bym go zresztą zastosował, gdyby brak zapasów drutu...

METALOWIEC - te zasady projektowania płytek to z obserwacji, czy gdzieś coś opisane jest?

Pozdr.

: pn, 1 października 2007, 18:44
autor: megabit
Kupuje w NOMI tam jest cala sciana roznych przewodow. Poczatkowo znalazkem tylko 1,5mm^2 ale po chwili znalazlem tez dwuzylowy kabel 1mm^2 za mniej niz 3zl/metr (2 zyly)

Kupi sie to w kazdym budowlanym albo elektrycznym.

: pn, 1 października 2007, 19:02
autor: painlust
a ja używam zawsze przewodów ze zdemontowanego okablowania z OTV lampowych. Nie ma lepszych ekranowanych przewodów niż te z OTV.

: pn, 1 października 2007, 20:37
autor: petersz
Megabit - mówisz o takich drutach w niebieskiej i brązowej izolacji plus razem jeszcze w białej?

Pozdr.

P.S.
Żeby tak całkiem off-topu nie było: METALOWIEC - wzmacniaczyk naprawdę ładnie się zapowiada, powodzenia, przy uruchamianiu. Mam nadzieję, że płytka została dobrze wykonana, bo szkoda by było, gdyby przez nią coś brumiało albo sprzęgało... Gniazdo wejściowe nie odizolowane od chassis?