Strona 1 z 1

rdzeń ferrytowy a trafo głośnikowe

: czw, 13 września 2007, 22:38
autor: masater
Witam,
posiadam 2 rdzenie ferrytowe- ei28 oraz jakiś mniejszy ee. Z tego co mi wiadomo, stosuje się je głownie przy wyższych częstotliwościach, i przy małych rozmiarach mogą przenieść dużo większą moc. Mi natomiast potrzebny jest dławiczek do zasilacza oraz trafo głośnikowe 2W do układu SE. Czy te rdzenie mogę wykorzystać w tym celu? Czy też nie sprawują się one za dobrze przy niskich częstotliwościach. No i czy ktoś wie, gdzie mogę znaleźć parametry takich rdzeni, gdybym chciał na nich coś nawijać?
Aha, nie chodzi mi o jakiś hi-end tylko o minimalizację układu, a te są zachęcająco malutkie, dławik wiadomo jaka częstotliwość a głośnikowiec "częstotliwości gitarowe".

: czw, 13 września 2007, 22:56
autor: masater
Ew co sądzicie o zasilaniu gitarowca zasilaczami impulsowymi?

: czw, 13 września 2007, 23:04
autor: k4be
Sam mówisz, że rdzenie ferrytowe mogą mieć mniejsze rozmiary przy większych częstotliwościach (ja dodam - nie tylko ferrytowe, ale wszystkie). Zatem chyba nie masz zamiaru podnieść do góry pasma akustycznego i częstotliwości sieci? ;) Natomiast przy normalnych częstotliwościach, rdzenie z blach sprawują się dobrze, a są znacznie tańsze od ferrytu o podobnych wymiarach.
A co do zasilacza impulsowego - jeśli jesteś w stanie zapewnić wystarczającą niezawodność i niski poziom zakłóceń na wyjściu - nie ma problemu. Tylko 'klasykom' może to się nie spodobać.

: czw, 13 września 2007, 23:08
autor: masater
Pytam, bo nie chcę dokładać, a wykorzystać to co mam, więc teraz koszt ferrytowego rdzenia mnie ryba, ale czy nada się na 2W trafko głośnikowe czy raczej nie? Innymi słowy, czy przy tych 80Hz zachowuje się jak blacha czy nie? I jeżeli tak, jakie stałe przyjąć przy liczeniu?

: czw, 13 września 2007, 23:13
autor: k4be
Zauważ, że rdzeń ferrytowy powinien mieć (w uproszczeniu) taki sam rozmiar jak rdzeń z blach. A z EI28 nie wyjdzie 2W, chyba, że dolna granica pasma będzie gdzieś na kilku kHz :)
Znaleziony gdzieś i zapisany przeze mnie empiryczny wzór na moc:
P = (Qr * Qo * 2 * f * Bm * r * n * S * kż * km)/10^6

P - moc obliczeniowa [VA]
Qr - przekrój rdzenia [cm^2]
Qo - przekrój okna [cm^2]
f - częstotliwość [Hz]
Bm - max indukcja [Gs]
r - gęstość prądu [A/mm^2]
n - sprawność
S - ilość kolumn, na których nawinięto uzwojenie
kż - współczynnik wypełnienia rdzenia żelazem
km - współczynnik wypełnienia miedzią okna

: czw, 13 września 2007, 23:15
autor: KaKa
Raczej nie.

: czw, 13 września 2007, 23:15
autor: Romekd
Witam.
Rdzenie ferrytowe, mimo dużej przenikalności magnetycznej, bardzo łatwo się nasycają. Z tego powodu nie nadają się do przenoszenia niskich częstotliwości. Jakiś czas temu toczyła się dyskusja na ten temat na Forum..

Pozdrawiam,
Romek