Strona 1 z 1

Rekonstrukcja "Stolicy"

: śr, 5 września 2007, 17:55
autor: buksal
Witam. Parę dni temu dostałem radio Stolica rok produkcji 1956 i chciałbym je odnowić tylko nie wiem jak sie za to zabrać. W środku wszystko jest chyba kompletne. Na zewnątrz brakuje tylko tylnej ścianki i brak fragmentu skali. Chciałbym prosić wszystkich którzy mają jakiekolwiek pojęcie o restaurowaniu szczególnie tego modelu radia o pomoc. Dodatkowo jak by ktoś miał skany skali lub skalę do mojego radia do sprzedania chętnie bym kupił oraz jeśli by ktoś miał ściankę tylną do sprzedania lub ściankę tylną mógłby mi dokładnie ją zwymiarować wraz z rozmieszczeniem wszystkich otworów to byłbym bardzo wdzięczny. Jeśli nie podałem wszystkich informacji na temat mojego modelu które mogą być potrzebne to proszę napisać jakie informacje są jeszcze potrzebne.

: śr, 5 września 2007, 19:27
autor: k24
Najprościej będzie kupić drugie takie radio na Allegro za niedużą kasę. Można trafić z tymi rzeczami, które są Co potrzebne.

: śr, 5 września 2007, 21:44
autor: buksal
No tak ale ja prawie wszystko mam więc nie opłaca mi się raczej kupować drugiego takiego radia. Poza tym interesuje mnie najbardziej porada jak się za to zabrać. Jeśli może mi ktoś pomóc to będę bardzo wdzięczny.

: śr, 5 września 2007, 21:49
autor: gachu13
Mógłbym Ci pomóc w rekonstrukcji skali - moge zrobić skan, ale za pare dni. Zrób jakieś zdjęcia tej Stolicy, zwłaszcza chasis z góry i z dołu to ocenimy czy naprawa bedzie łatwa i pomyślimy o uruchomieniu. Schemat jest w sieci: http://fonar.com.pl/audio/schematy/radi ... 6_01_1.htm
Napisz też jak się czujesz w takich naprawach - jeśli jesteś całkiem zielony w elektronice - zwłaszcza lampowej - lepiej oddaj radio do uruchomienia komuś innemu, bo pomyłki możesz przypłacić tu życiem :?
Pozdrawiam

: śr, 5 września 2007, 22:24
autor: buksal
W elektronice tak całkiem zielony to ja nie jestem, chociaż za specjalistę to sie nie uważam. Przy jakichkolwiek pracach przy prądzie to jestem ostrożny od czasu jak mnie podczas spawania kopnęło ;]. Ze zdjęciami chassis od dołu to będzie problem bo jest ono cały czas w skrzynce, ale jego stan oceniam na dobry. Zdjęcia jakie uda mi się zrobić wrzucę jutro jak wrócę ze szkoły. Za skany skali będę bardzo wdzięczny. Mam nadzieję tylko że jeszcze ktoś dokładnie mi zwymiaruje tylną ściankę lub sprzeda. Z wykonaniem jej nie będzie problemu bo odpowiednie narzędzia mam a z cierpliwością też u mnie nie najgorzej. Jeszcze jedno pytanko. Jest w obudowie tego radia dużo dziur po kornikach. Co zrobić, aby były one mniej widoczne i żeby korniki się z tego radia wyprowadziły?

: czw, 6 września 2007, 02:17
autor: Piotr
W Stolicy akurat chassis wyciąga się bajecznie prosto. Wystarczy odkręcić cztery śruby od spodu, wyjąć oko i wtyczkę głośnikową, a całość będzie można bez przeszkód wysunąć do tyłu. Reszta jest również bardzo łatwo rozbieralna.

Jakiś czas temu zrobiłem remont takiego radyja. Skala jest na szczęście cała, ale nie bardzo mam ją jak zeskanować.

Re: Rekonstrukcja "Stolicy"

: czw, 6 września 2007, 09:29
autor: Marcin K.
buksal pisze:Witam. Parę dni temu dostałem radio Stolica rok produkcji 1956 i chciałbym je odnowić tylko nie wiem jak sie za to zabrać. W środku wszystko jest chyba kompletne. Na zewnątrz brakuje tylko tylnej ścianki i brak fragmentu skali. Chciałbym prosić wszystkich którzy mają jakiekolwiek pojęcie o restaurowaniu szczególnie tego modelu radia o pomoc. Dodatkowo jak by ktoś miał skany skali lub skalę do mojego radia do sprzedania chętnie bym kupił oraz jeśli by ktoś miał ściankę tylną do sprzedania lub ściankę tylną mógłby mi dokładnie ją zwymiarować wraz z rozmieszczeniem wszystkich otworów to byłbym bardzo wdzięczny. Jeśli nie podałem wszystkich informacji na temat mojego modelu które mogą być potrzebne to proszę napisać jakie informacje są jeszcze potrzebne.
A niechcesz sprzedać tego Radia? Jakby coś to ja jestem chętny!
Pozdrawiam!

: czw, 6 września 2007, 14:48
autor: buksal
Zrobiłem zdjęcia tego radyjka. Myślę że nie jest w złym stanie, ale oceńcie sami co dokładnie trzeba przy nim zrobić. Przeczytałem na nalepce znamionowej, że jest to "skrzynka radiowa Stolica 3264". Tego radia nie mam zamiaru sprzedawać. Jak by ktoś chciał to mogę załatwić trochę takich eksponatów, bo w moim mieście co miesiąc odbywa się giełda staroci i zawsze można tam jakieś radio (lampowe oczywiście) wytrzasnąć. Moje też jest z tej giełdy za równowartość flachy (20 złotych) ;]. Na zdjęciach nie ma diody AZ1, ale mam ją tyle że jest wyciągnięta. Czy jak odkręcę te 4 śruby od dołu, to chassis wyjdzie mi razem z gałkami i skalą?

: czw, 6 września 2007, 17:57
autor: Piotr
buksal pisze:Czy jak odkręcę te 4 śruby od dołu, to chassis wyjdzie mi razem z gałkami i skalą?
Tak.

: czw, 6 września 2007, 20:30
autor: gachu13
Witaj!
Niestety muszę Cie zmartwić - nie będzie łatwo :/. Skrzynka jest w kiepskim stanie - obowiązkowo musi zostać odrobaczona jakimś środkiem na korniki, następnie wyszlifowana do gołego forniru, zaszpachlowana i pomalowana lakierem bezbarwnym - masa roboty a dziurki i tak będzie widać.Rozsądniej byłoby się rozejżeć za innną skrzynką.
Chasis wygląda znacznie lepiej, ale mam wrażenie że na trzecim zdjęciu widzę potarganą cewkę heterodyny - jeśli tak to pożegnaj się z falami długimi :(. Najlepiej pooglądaj wszystkie cewki (te 3 bloki pod chasis i te na kawałku teksolitu na chasis) - jeśli większość z nich jest potargana to sens rekonstrukcji stoi pod dużym znakiem zapytania. Można oczywiście te bloki wymienić ale bez odpowiednich przyrządów nie zestroisz po tym radia.
Jeśli mimo to chcesz uruchomić chociaż wzmacniacz m.cz. to daj znać, postaram napisać Ci w miarę dokładny tok postępowania.
Zerknij też na stronę tszczesna - http://www.stareradia.pl/theory/index.html
Pozdrawiam

: czw, 6 września 2007, 20:30
autor: buksal
Chassis już wyjąłem. Magiczne oko chyba jest do wymiany bo ma białe plamy na bańce w środku. Czy obudowa od Stolicy jest politurowana? Jaki fornir (rodzaj drewna) jest na niej?