Bardzo prosiłbym Was o opinie czy warto pokusić się o budowę tego typu, beztransformatorowego wzmacniacza słuchawkowego. Schemat wydaje sie dość prosty, co może przemawiać na jego korzyść. Czy widzicie jakiekolwiek błędy, niejasności, itp. w załączonych schematach? Chciałbym się w najbliższym czasie zająć budową takej zabaweczki. To jedne z moich pierwszych zarówno lampowych, jak i elektronicznych szlifów, na tym układzie oraz wcześniejszym - bardziej skomplikowanym, uczę się rozumieć pewne zjawiska, tak więc byłbym wdzięczny za możliwie jasne i wyczerpujące odpowiedzi, które uchronią mnie przed przysłowiowym zejściem na manowce . Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Witam!
Przedstawiony przez Pana układ zawiera w zasadzie jeden drobny błąd, który powstał zapewne podczas rysowania schematu. Rezystor 100R/1W widoczny w dolnej części schematu wzmacniacza został jak sądzę omyłkowo „podłączony” z siatkami lampy V1 zamiast z jej katodami. Ponadto odnoszę wrażenie, że układ został zaprojektowany jedynie do współpracy ze słuchawkami o stosunkowo dużej impedancji.
Osobiście bałbym się używać tego wzmacniacza słuchawkowego ze względu na wysokie napięcie zasilania 310V, które w razie zwarcia się kondensatora sprzęgającego słuchawki z katodami lampy V2 i samej lampy mogłoby doprowadzić do przykrych następstw takiej awarii.
Pozdrawiam,
Romek
Witam
Do uwag Romkad dodalbym może abyś rozważył rozdzielenie zasilania na dwa mostki i filtry - to niewiele wpłynie na koszt, a separację kanałów będziesz miał lepszą.
Powtórzę uwagę Romkad o dużym napięciu anodowym. Są lampy pracujące przy znacznie mniejszych napięciach np. o ile nie pomyliłem oznaczenia lampy 6H13S, które pracują dobrze w zakresie 90V. Charakteryzują się małymi opornościami wewnętrznymi, są mocniejsze i nie trzeba ich łączyć równolegle, no i są rzeczywiście często stosowane w układach wzmacniaczy słuchawkowych. Spróbuj może rozważyć wariant układu na tych lampach.
Po co łączyć lampy równolegle? Można połówkę każdej lampy dać dla osobnych kanałów- chyba że się jest audiofilem i chce dążyć do doskonałej separacji kanałów.