Strona 1 z 1

Monitor komputerowy

: pn, 29 stycznia 2007, 11:12
autor: k4be
Mimo że problem dotyczy dość nowoczesnego urządzenia (monitor Proview - schemat), to wygląda na 'lampowy'. Otóż w monitorze do regulacji jaskrawości obrazu służy ujemne napięcie na G1 (przesłona katod). W tym monitorze napięcie jest równe 0 (pomijając moment przed pełnym nagrzaniem katod - wtedy jest nawet przez chwilę normalny obraz), a nawet pojawia się dodatnie, nawet po odpięciu wyprowadzenia kineskopu od reszty układu i podaniu -130V przez 100kom z zewnątrz. Napięcie wraca do normy po odłączeniu niebieskiej katody (pozostałe dwie nie mają wpływu), oziębienie katod (po odłączeniu grzejnika napięcie jeszcze chwilę jest 'zerowane', po czym wraca do prawidłowego) lub odpięcie napięcia przyspieszającego G2 (<2kV). To by oznaczało, że problem występuje tylko podczas przepływu prądu przez kineskop od niebieskiej katody.
W monitorze zmieniałem już kineskop - w poprzednim nie świecił kolor zielony, po wymianie sprzęt przepracował ledwo kilka miesięcy. Problem jest wyjątkowo nietypowy, więc proszę o jakieś podpowiedzi.

: wt, 30 stycznia 2007, 23:39
autor: k4be
Problem rozwiązałem sam - strzał 200V z niebieskiej katody w G1 naprawił problem. Ale zbieżność nadal nie taka jakbym chciał...

: śr, 31 stycznia 2007, 11:52
autor: Marcin K.
Żeby ustawić zbnierzność kolorów to będzie ciężko. Gdzieś na forum w "TV" jest poruszony właśnie problem "Rozjazdu kolorów". Rozbieżność jest na całym kineskopie czy tylko jest odbarwienie w rogu?

: śr, 31 stycznia 2007, 12:52
autor: k4be
Tu się raczej spodziewam tego, że kineskop jest z innego monitora, a ten zasila cewki korekcyjne innymi prądami. Po kilku godzinach regulacji statycznej i dynamicznej nie jest już tak źle (na początku środek był dobrze, a rogi rozjechane), ale nie idealnie.
W drugim monitorze - Syncmaster z płaskim ekranem - też się zaczęła ostatnio rozchodzić zbieżność...

: śr, 31 stycznia 2007, 12:57
autor: marekb
Niestety, zwłaszcza dużych rozmiarów kineskopy do monitrów mają ze zbieżnościa problemy. Prawdopodobnie w miarę upływu czasu trwale odkształca się maska i na nic regulacje. Dochodzi z czasem do takiego efektu, że nie dość że brak zbieżności w rogach to jeszcze brak ostrości - w centrum lub na skraju ekranu.

: śr, 31 stycznia 2007, 13:02
autor: k4be
Na brak ostrości na ogół pomaga poprawa położenia cewek odchylających :)
Jedna znajoma ma monitor AOC (2001r) z ekranem takim jak w monitorze z którym jest problem - zbieżność jak w nowym. To, że nie jest idealnie w urządzeniu z przekładanycm kineskopem, to można jeszcze zrozumieć. Tylko czemu się rozłazi w tym samsungu, ledwo z 2003?

: sob, 3 lutego 2007, 11:10
autor: k4be
I znowu dziwne zjawisko... Odłączone G1 i wszystkie katody - ekran świeci jasno na zielono. Po połączeniu zielonej albo czerwonej katody z masą nic się nie dzieje. Przy niebieskiej - obraz staje się biały. Wygląda na zwarcie zielonej i czerwonej, ale z czym? nigdzie nie widzę upływu... Poza tym, że elektrolit włączony między zieloną a G1 (+ na katodę) dość szybko się rozładowuje, ale tylko przy nagrzanej katodzie. Ekran świeci tak samo nawet po odłączeniu napięcia przyspieszającego :shock: