Strona 1 z 4

Transformator głośnikowy P-P do 6P3S-E...

: pt, 3 listopada 2006, 23:29
autor: macylapka
Koledzy mam do was pytanie... Dla jednej czesci uzwojenia pierwotnego Raa wg. obliczen potrzebuje około 3,3k - 250V i 0,075A ale chciałbym dac na anode napiecie rzędu 400V i płynąby wtedy max prad 0,045 A co jest mniejsze od max mocy lampu <20,5W. Czyli z tego mam wyliczyć rezystancje Ra ('jednego') pierwotnego uzwojenia transformatora czyli 400/0.045 co mi daje rezystancje rzedu 8,8 k czyli na dwie lampy 17,6 k. Jak ustalic wartosc Ua0 na 250V i Ia0 0.075A dla Us1= -14V , Przy Ea = 400 ?

: sob, 4 listopada 2006, 10:31
autor: KaW
Raa to prosta pracy dwóch lamp -i jako prosta -rozpieta jest między dwoma punktami-na niej muszą lezec inne posrednie punkty.

sprawdzamy rachunki

: sob, 4 listopada 2006, 10:53
autor: KaW
jesli Pa na charakterystyce 6p3s ma kolano -i Panska prosta pracy bedzie styczna -w jednym punkcie -z Pa-to z tej wartości Pa -mozna -w tym punkcie styczności -wziac wartośc Ra.

Od tego też punktu mozna poprowadić w prawo prostą -do jakiegoś napiecia zasilania -nazwałbym to -jak to w literaturze -Eb/Ub/. To chyba te 400V ,o które chodzi .......
Prosta ,prowadzona w lewo w górę -powinna trafić w miejsce -krzyej
Us1=0 .....
-PROSTA spuszczona w dół /z powyższego punktu/-wskaże napięcie resztkowe na lampie mocy -
-przy max wysterowaniu -dodatnią połówką jakiejś sinusoidy....

: sob, 4 listopada 2006, 11:07
autor: KaW
WSZYSTKO JEST ŁADNIE OPISANE NA :


http://www.audiotriodes.com

: sob, 4 listopada 2006, 11:32
autor: macylapka
Kolego Raa to wg mnie rezystancja Anoda-Anoda która wynosi Raa =2*Ra. Mi chodzi o to jak przy napieciu 400V i dobranym napieciu siatki panowało na anodzie napiecie ustalone ok 250V w pp.

: sob, 4 listopada 2006, 12:03
autor: OTLamp
macylapka pisze:Kolego Raa to wg mnie rezystancja Anoda-Anoda która wynosi Raa =2*Ra.
Ale tylko dla klasy A, w klasie B i AB Raa=4*Ra. Przy projektowaniu stopnia końcowego operuje się na rezystancji widzianej przez jedną lampę (Ra). Rezystancja Raa jest informacją bardziej dotyczącą transformatora głośnikowego




macylapka pisze: Mi chodzi o to jak przy napieciu 400V i dobranym napieciu siatki panowało na anodzie napiecie ustalone ok 250V w pp.
To ja nie wiem o co chodzi, bo z tego zdania nic nie wynika. Zerknij tu: http://www.trioda.com/php/forum/viewtopic.php?t=6528

: sob, 4 listopada 2006, 12:10
autor: Zibi
A dla mnie rezystancja anoda-anoda, to rezystancja uzwojenia pierwotnego transformatora wyjściowego. Jeżeli prąd spoczynkowy wywoła na połówce uzwojenia spadek napięcia równy 150V, to przy zasilaniu 400V będziesz miał na anodzie 250V.

: sob, 4 listopada 2006, 13:55
autor: macylapka
Chce obliczyć transformator dla tych że lamp które podałem w tytule... I sprawa przectawia się nastepująco. Mam zamiar do zasilania lamp użyć napiecia 400V. Prad który bedzie płyną przez lampe jest zależny od Rwew lampy? Czy od napiecia na siatce pierwszej?Jak obliczyć Rwew lampy bo cyrylica nie za dobrze mi idzie i nie moge znależć. A jeszcze jedno czy liczy sie tylko Rwew lampy czy raczej mam brać pod uwage Rz z Rwew i Ri,"Rd' lampy?

: sob, 4 listopada 2006, 14:14
autor: macylapka
OTLamp dzieki za cenna uwagę bo liczyłbym wzmacniacz który pierwotnie ma byc P-P w klasie AB1 a zostałby omyłkowo zrobiony w A :)... A teraz troche jeszcze o Ra... Jak mówiłem dla Ua0 = 250V i Ia0=75mA Ra=3,3kczyli w klasie AB ma miec 6,6 k jedna strona, czyli w sumie 13,2 k obie ?A co do mocy jak to sie przectawia w wzmacniaczach P-P bo skoro lampka ma moc maxymalną 20,5W to Ile z niej moge wydusić w tej klasie i układzie chodzi mi o to ze z przeliczeń niektorych wzmacniaczy wychodzi ze lampa ma wykozystywane znacznie wieksza moc jaka jest dopuszczona np. z el 34 które ma 25 W w PP i klasie AB1 można wydusić ok 33W mocy... Jak to moge rozumieć ?

: sob, 4 listopada 2006, 15:51
autor: OTLamp
macylapka pisze:A teraz troche jeszcze o Ra... Jak mówiłem dla Ua0 = 250V i Ia0=75mA Ra=3,3kczyli w klasie AB ma miec 6,6 k jedna strona, czyli w sumie 13,2 k obie ?
Ale jakie Ia0? Jakie, Ua0?
Przecież to dotyczy układu w klasie A., Ty chcesz zaprojektować stopień w klasie AB, więc wartości te nic Ci nie dadzą, mają się nijak do warunków pracy w klasie AB czy B. Podałem Ci link, gdzie jest wszystko wyjaśnione (załączniki). Dlaczego tam nawet nie zajrzałeś?

Przy projektowaniu stopnia od początku nie obchodzi Cię Raa, będzie Cie ono obchodziło, gdy będziesz obliczał transformator głośnikowy. Obchodzi Cię, Ra, czyli rezystancja widziana przez jedną lampę. Stopień projektuje się wrysowując w charakterystyki jednej lampy rezystancję Ra - wszystko jest dokładnie opisane w załącznikach w wątku, który ci podałem.

: sob, 4 listopada 2006, 16:03
autor: macylapka
Wybacz ale my angielski is not so good :(... A co dopiero w sprawach technicznych... Ale skoro twierdzisz ze strona warta uwagi to trzeba będzi spojżeć...Wybacz że tak wyszło nie zaóważylem tego link'u jeszcze raz przepraszam.

: sob, 4 listopada 2006, 16:18
autor: OTLamp
macylapka pisze:Wybacz ale my angielski is not so good :(... A co dopiero w sprawach technicznych... Ale skoro twierdzisz ze strona warta uwagi to trzeba będzi spojżeć...Wybacz że tak wyszło nie zaóważylem tego link'u jeszcze raz przepraszam.
Ale jaka strona? Ja Ci podałem link do dyskusji na tym forum, gdzie zamieściłem odpowiednie skany. Spójrz wyżej

: sob, 4 listopada 2006, 16:23
autor: Zibi
macylapka pisze:A co do mocy jak to sie przectawia w wzmacniaczach P-P bo skoro lampka ma moc maxymalną 20,5W to Ile z niej moge wydusić w tej klasie i układzie chodzi mi o to ze z przeliczeń niektorych wzmacniaczy wychodzi ze lampa ma wykozystywane znacznie wieksza moc jaka jest dopuszczona np. z el 34 które ma 25 W w PP i klasie AB1 można wydusić ok 33W mocy... Jak to moge rozumieć ?
To, co wydziela się w lampie, to są straty. Moc użyteczna wydziela się w obciążeniu.

: sob, 4 listopada 2006, 16:28
autor: Zibi
OTLamp pisze:
macylapka pisze:Wybacz ale my angielski is not so good :(... A co dopiero w sprawach technicznych... Ale skoro twierdzisz ze strona warta uwagi to trzeba będzi spojżeć...Wybacz że tak wyszło nie zaóważylem tego link'u jeszcze raz przepraszam.
Ale jaka strona? Ja Ci podałem link do dyskusji na tym forum, gdzie zamieściłem odpowiednie skany. Spójrz wyżej
Chyba chodzi mu o odnośnik, który tam zamieściłem: http://www.vac-amps.com/Technical_Monograph_90-8.htm . Być może przytrafiło mu się to samo, co mi przed chwilą - wątek otworzył się w nowym oknie przeglądarki, ale bez zalogowania i skany nie były widoczne.

: sob, 4 listopada 2006, 22:17
autor: macylapka
OTL z kąd ty masz taką skarbnice :P? Nie zaóważyłem tych skanów... Niebyło ich jak mówi Zibi przed zalogowaniem...Z checią poczytam... Tylko jest jeden problem dużo czytałem na temat lamepk mam m.in ksziążke Alka w której jest troszke opisane ale nie mam wiedzy praktycznej jak złożyc wzmacniacz, najlepiej bedzie jak jakiegoś poprostu złoże i przestestuje jak gra choć pewnie efekt nie bedzie zadawalający... Dla tego sie pytam o te napiecia... Bo mam schemat na którym chce sie wzorować od 'Piotra' ale on zrobił koncówki na El34... u niego Uzaś = 450 V Ia który płynie na dwie lampy to 150 mA i przy Us1 = -30V rezystancja 1 uzwojenia Ra trasformatora = 6k...