Strona 1 z 1
szukam informacji na temat elektromagnesu pradu stalego
: pn, 6 marca 2006, 18:12
autor: marioo
Przejzałem kilka stron na temat elektromagnesów i nieznalazłem prostych wzorów na zaleznosci miedzy przekrojem rdzenia iloscia zwoi i napieciem na cefce elektromagnesu. Przy uzadzeniach pradu zmiennego jest to dosc proste ale niesprawdza sie przy pradzie stałym. Macie nato jakas prosta recepte

: pn, 6 marca 2006, 18:35
autor: Piroman1024
Przyłączam się do pytania.
: pn, 6 marca 2006, 21:59
autor: Pyra
Ale konkretnie o jakie parametry Ci chodzi?
Bo tak to trudno wywnioskować. Może wystarczy Ci obliczyć rezystancję uzwojeń, która to w elektromagnesach prądu stałego ogranicza prąd..
: wt, 7 marca 2006, 09:36
autor: marioo
Znalazlem jeden opis naprawy elektromagnesu.Niestety polegal na odwzorowaniu.liczyc zwoje przy demontazu.Potrzebuje reguly by nawinac nowa cewke na nieco wiekszym rdzeniu....zasilana napieciem 12 v .czy tu wystarczy oprzec sie na rezystancji ?? -12 ohm a w obwodzie poplynie 1 A.Z tego moge dobrac dlugosc uzwojenia przyjmujac obciazenie przewodnika..ale.......jak optymalnie dobrac do tego przekroj rdzenia by otrzymac maxymalny strumien czy moc pola?moje wiadomosci na poziomie szkoly sredniej sa zbyt cienkie,chociaz staralem sie wybiegac poza program.POZDRAWIAM ZAINTERESOWNYCH.
Re: szukam informacji na temat elektromagnesu pradu stalego
: wt, 7 marca 2006, 10:50
autor: pawelrusk
Jeżeli chcesz zrobić trafo to musisz znać przekrój rdzenia. Następnie współczynnik 50 podzielić przez przekrój rdzenia i wyjdzie liczba zwoi na 1 Volt(na wtórnym i na pierwotnym). Następnie tą tliczbe (50:przekrój rdzenia) mnożysz przez 220 i wychodzi Ci liczba zwoji na uzwojeniu pierwotnym. W ten sam sposób obliczsz na wtórnym. Życzę miłej zabawy.
: wt, 7 marca 2006, 11:04
autor: marioo
Dzieki. Z transformatorem to raczej prosta sprawa.Mi chodzi teraz o zaleznosc tego typu przy cewce elektromagnesu pradu stalego, przy rdzeniu ze szczelina.te prawa tu sie nie sprawdzily nawet biorac pod uwage wieksza sprawnosc pradu .
: pn, 13 marca 2006, 22:37
autor: KaW
SOLENOID = TO rurka zelazna -pomiedziowana niekiedy z uzwojeniem
nawinietym na okraglym karkasie.
jak do takiej rurki po podaniu pradu wlatywal zelazny rdzen - to mniej wiecej tak dzialal kierunkowskaz starego typu- ruszal choragiewka- .
sygnalizatorow w starych pieknych samochodach bylo dwa -zlewej jeden i z prawej drugi-
to bylo retro...
w tym przypadku tez troche bedzie retro -bo ksiazek o przekaznikach telekomunikacyjnych juz prawie nie ma -ja tez nie mam.
ale wiadomo ,ze jak sie na rdzeniu zelaznym nawinie uzwojenie
o ilosci zwoji "z " to powstanie cos co ma ksztalt obwodu magnetycznego
o dlugosci L .w tej dlugosci zawarty bedzie odcinek zelazny/na nim cewka/ oraz czesc zawierajaca powietrze /szczelina powietrzna/.
Po podaniu na uzwojenie pradu ze zrodla o napieciu np 12V -nastapi proces magnesowania materialu rdzenia - bedzie t o trwac ok,
wg wzoru U=-L dI/dt .
w prawdziwej cewce jest jeszcze R cewki . w kazdym razie po czasie
moze kilku msek prad tak namagnesuje rdzen -ze jesli poboru pradu
sie nie ograniczy t o zniszczy akumulator .
Stad fachowcy potrafia tak nawinac aby uzwojenie dawalo tzw AMPEROZWOJE -a telekomunikacji - przy masowej produkcji dodawali opornosc nawijajac drut oporowy jeszcze .
I to jest i niestety na tyle -bo mnie przepadla ksiazka z e wzorkami
ktore nalezaloby tu jakos wplesc w te opowiesc.
Ta o przek. telekom tez wcielo.
: ndz, 3 września 2006, 13:32
autor: KaW
znalazlem ogolne wzorki-a pzypomina mi sie ,ze jesli mamy zelazo jakies i owiniemy go drutem -o liczbie zwoji Z -przepuscimy prad-to otrzymamy w tym rdzeniu indukcje B -i w zaleznosci od materialu
wyniesie ona B=ux H . H-w " Amperozwojach".
Z tego ktos liczyl sile przyciagania takiego elektromagnesu -
Ale juz nie mam ksiazek na ten temat....
: wt, 5 września 2006, 17:23
autor: KaW
wynika z dalszej lektury ,ze w tym przypadku -mozna utrxymac
amperozwoje -pomierzyc prad i policzyc zwoje -i pi razy oko -jesli ogolna konstrukcja sie nie zmieni- a wzrosnie tylko przekroj rdzenia -to amperozwoje przeliczyc proporcjonalnie do przekroju nowego...
..bo wiekszy przekroj rdzenia musi żądac wiekszego AMPEROZWOJA/ilosci/
Ksiazka ktora ruszylem w tej sprawie jest S.FRISZ i A.TIMORIEWA
KURS FIZYKI -tomII 1955r PWN. Wszystko w niej jest stare ale moze za
ktoryms razem sie dowiem -o tych silach od elektromagnesow...