Strona 1 z 1

szukam metod

: ndz, 7 listopada 2021, 22:14
autor: Alek
...pomiaru próżni w lampach gotowych. Metodę z opornikiem znam, szukam czegoś bardziej wyrafinowanego, nadającego się na zakres 10^-7...10^-8 Tr. Pomoże ktoś :?:

Re: szukam metod

: pn, 8 listopada 2021, 14:45
autor: ^ToM^
Nie wiem czy to nie jest czasem metoda, o której wspomniałeś?

Re: szukam metod

: pn, 8 listopada 2021, 14:51
autor: ^ToM^
Albo tu

Re: szukam metod

: pn, 8 listopada 2021, 15:36
autor: staszeks

Re: szukam metod

: pn, 8 listopada 2021, 18:37
autor: Alek
Dziękuję za odzew. Przejrzałem zamieszczone materiały, ale albo opierają się na rezystorze w siatce albo dotyczą pomiarów próżniowych ogólnie. Mi chodzi o pomiar próżni w lampach już zatopionych, gotowych :idea: :!: .

Re: szukam metod

: pn, 8 listopada 2021, 21:35
autor: atom1477
Chodzi o pomiar w już zatopionym dowolnym pojemniku?
To w ogóle są do tego jakieś metody?

Re: szukam metod

: pn, 8 listopada 2021, 21:43
autor: Marek7HBV
Można by zrobić kondensator,którego jedną elektrodę stanowiłaby anoda lampy-a drugą {o potencjale zerowym}podstawa i półprzezroczysta metalizacja szkła bańki z umieszczonym fotopowielaczem.Zawsze jakieś jony,albo elektrony by się znalazły :lol: :D

Re: szukam metod

: pn, 8 listopada 2021, 22:52
autor: staszeks
Jeżeli jestem w stanie wyobrazić sobie, że istnieją (może niektóre jeszcze nieznane) pozwalające porównać próżnię w zatopionej bańce w różnym czasie (czy nie uległa zmianie), to nie jestem w stanie wyobrazić sobie metody pozwalającej zmierzyć wielkość tej próżni.

Re: szukam metod

: pn, 8 listopada 2021, 23:10
autor: Alek
Cieszę się, że udało mi się Was sprowokować do tej dyskusji :D . Istnieje co najmniej jedna metoda, którą zamierzam gruntownie wypróbować.

Najbardziej znaną metodą pomiaru (którą zresztą odrzucam), a raczej oceny próżni w lampach gotowych jest metoda z opornikiem włączanym w obwód lampy badanej. W ten sposób próżnia jest sprawdzana np. w mierniku BM215A. W takim układzie mogą być badane lampy o co najmniej trzech elektrodach, czyli triody.
Z uwagi na zakłócający wpływ różnych czynników zakłócających pomiar próżni metodą konwencjonalną w lampach jest niemożliwy dla ciśnień niższych niż 10^-6…10^-5 Tr, zależnie od typu lampy. W niektórych lampach ciśnienie jest znacznie niższe od tej granicy, np. w dobrej lampie kineskopowej próżnia jest 2-3 rzędy lepsza. Nawet w lampach odbiorczych ciśnienie to może być w pewnych warunkach bardzo niskie. Tak więc opisane wyżej metody konwencjonalne pozwalają co najwyżej zakwalifikować lampę jako złą. jeśli próżnia jest gorsza od 10-5 Tr, ale nie mówią nic o wartości próżni w sytuacji, gdy lampa ta jest dobra i chcielibyśmy o tej próżni powiedzieć coś więcej.

Czynniki zakłócające, które powodują błędy pomiaru to:

-prąd upływu przez oporność izolacji siatka – katoda. Prąd ten rośnie wraz z temperaturą katody i ujemnym napięciem siatki, a kierunek tego prądu jest zgodny z kierunkiem prądu jonowego.
-termoemisja z siatki, która zależy od budowy geometrycznej siatki, jej odległości od katody i od pracy wyjścia elektronów z siatki, a więc od stanu powierzchni siatki. Ten stan zależy od historii lampy (naparowania z czasem materiałem katody itp.) . Kierunek tego prądu jest zgodny z kierunkiem prądu jonowego siatki.
-emisja fotoelektronów z siatki, która zależy od budowy geometrycznej siatki i od pracy wyjścia elektronów z siatki, a więc od stanu powierzchni siatki. Emisja ta rośnie wraz z temperaturą katody, a także od natężenia oświetlenia padającego na siatkę. W kineskopach oświetlenie to może pochodzi z ekranu, o ile konstrukcja wyrzutni pozwala na „widzialność siatki przez ekran”.
-W mniejszym stopniu na pomiar wpływają jony emitowane przez katodę, miękkie promieniowanie X powstające wskutek zderzeń elektronów z elektrodami lampy, promieniowania kosmiczne czy promieniowanie radioaktywne z elementów lampy i otoczenia.
W lampach wieloelektrodowych (tetrody, pentody itd.) lepsze wyniki daje użycie jako kolektora jonów nie siatki, ale innej elektrody lampy, np. anody czy elektrody ogniskującej wyrzutni ( o ile wyrzutnia ma taką elektrodę). W takiej sytuacji jest możliwy pomiar próżni rzędu 10^-6…10^-7 Tr, bowiem anoda, pracująca jako kolektor jonów jest niejako ekranowana pozostałymi elektrodami. W takiej sytuacji anoda otrzymuje potencjał ujemny, aby przyciągać jony, siatka druga zaś dodatni w celu wywołania przepływu prądu elektronowego.
Pomiary w układach prądu stałego są jednak obarczone błędem spowodowanym przez upływności.

Dlatego najlepsze wyniki daje jednak zastosowanie układu z modulacją prądu elektronowego prądem m.cz. o częstotliwości kilkudziesięciu Hz, co pokazuję Wam na rysunku. W układzie tym zastosowana jest jeszcze neutralizacja pojemności międzyelektrodowych lampy, zaś wzmocnieniu i zmierzeniu ulega składowa zmienna prądu jonowego, wzmacniana we wzmacniaczu selektywnym i mierzona woltomierzem lampowym. Dla pentod układ z pomiarem prądu jonowego w anodzie charakteryzuje się największą wartością czułością, dzięki ekranującemu działaniu siatki trzeciej.
Nawet w najgorszych możliwych warunkach zakres pomiarowy tej metody można przesunąć 100 razy niżej względem klasycznej metody z opornikiem w siatce. Tak więc gra jest warta świeczki :) .

Re: szukam metod

: wt, 9 listopada 2021, 16:06
autor: atom1477
Ja mam taki pomysł, ale nie wiem czy w ogóle fizycznie realizowalny.
Laserowa pułapka na atomy. Da się to zrobić zdalne poprzez szkło.
Pułapka musi być słaba, aby wykrywać że atom z niej wypadł.
Łapiemy atom, i czekamy aż inny w niego uderzy i go wytrąci.
Ciśnienie jest jednoznacznie powiązane z drogą swobodną atomów (a ta w stałej temperaturze jest stała).
Więc łatwo tak wyznaczyć średni czas wytrącania atomów (trzeba średni, bo pojedyncze pomiary będą znacznie rozsiane).
Zmierzony średni czas to chyba będzie 1/2 czasu drogi swobodnej pomiędzy zderzeniami.
Dlaczego 1/2? Bo łapiąc atom łapiemy go nie tuż po jakimś zderzeniu, ale w nieznanym momencie. Średnio pomiędzy dwoma zderzeniami, czyli połowę czasu ma już za sobą. Pomiar zmierzy więc drugą połowę.

Re: szukam metod

: śr, 10 listopada 2021, 09:45
autor: ^ToM^
Alek pisze: pn, 8 listopada 2021, 18:37 Dziękuję za odzew. Przejrzałem zamieszczone materiały, ale albo opierają się na rezystorze w siatce albo dotyczą pomiarów próżniowych ogólnie. Mi chodzi o pomiar próżni w lampach już zatopionych, gotowych :idea: :!: .
Wybacz, ale ja trochę nie rozumiem. To co podałem, dotyczy właśnie pomiaru w gotowej, zatopionej i zakupionej w sklepie lampie. Czyż nie?

Re: szukam metod

: śr, 10 listopada 2021, 10:06
autor: Alek
Może napisałem zbyt wąsko, bo jeszcze był tam opisany wprost pomiar prądu stałego prądu siatki. Niestety, te metody nie spełniały kryterium zakresu pomiarowego, bowiem jedynie w próżniomierzu, którego głowice są w pewien sposób zoptymalizowane ten zakres jest szerszy.

Re: szukam metod

: śr, 10 listopada 2021, 11:50
autor: ^ToM^
No więc, jest wielce prawdopodobne, że już innych metod nie ma. A już na pewno prostych metod, dostępnych nawet przy pewnych zasobach sprzętowych.
Z drugiej zaś strony trzeba zwrócić na uwagę, że chcesz mierzyć coś, czego w zasadzie nie ma. :lol: :lol:

Re: szukam metod

: śr, 10 listopada 2021, 16:52
autor: Marek7HBV
Przynajmniej na przyszłość przy produkcji lamp warto zamontować dodatkową elektrodę pomiarową-,,kolektor jonów,, :lol: . :D