Strona 1 z 1

Nie działa oscyloskop STD-501XY

: pn, 21 czerwca 2021, 15:18
autor: MiloszW
Witam,
Przyszedł do mnie zamówiony Kabid STD-501XY - rzekomo miał być sprawny... Nie wyświetla żadnego przebiegu - sprawdzany po podłączeniu do wyjścia kalibracyjnego. Nie ma żadnego przebiegu, ani nawet podstawy czasu. Plamka tylko stoi w jednym miejscu. Nie da się jej przesuwać, i nawet aby ją zobaczyć, trzeba zbliżyć oczy do ekranu. Na chwilę rozjaśnia się i pokazuje po wciśnięciu "beam loc". Jest ciągle w jednym miejscu i nic nie działa, na dodatek jest dziwna, prostokątna. Nie reaguje na żadne przyciski i pokrętła. Co może być tego przyczyną?
Usterkę widać na filmie. (na filmie sonda jest wyłączona, ale po włączeniu jest to samo)
https://youtu.be/aYOKexYF1Oo
Dodam jeszcze, że podczas trzymania "beam loc" i regulowania jasności, kontrastu i astygmatyzmu zmienia swój kształt i lekko przemieszcza się po ekranie, ale jasności nie zmienia.

Re: Nie działa oscyloskop STD-501XY

: pn, 21 czerwca 2021, 17:17
autor: tszczesn
Na filmie ich nie używałeś - na pokrętła przesuwu też nie reaguje zmiana pozycji? Sprawdź zasilanie wzmacniaczy końcowych X i Y, połączenia lub zwarcia w doprowadzeniach do elektrod lampy. Jaka tam jest lampa? Jak możesz to zmierz napięcia na elektrodach, w szczególności, czy zmieniają się odpowiednie napięcia przy regulacji jasności, i ostrości.

Re: Nie działa oscyloskop STD-501XY

: pn, 21 czerwca 2021, 21:51
autor: MiloszW
tszczesn pisze: pn, 21 czerwca 2021, 17:17 Na filmie ich nie używałeś - na pokrętła przesuwu też nie reaguje zmiana pozycji? Sprawdź zasilanie wzmacniaczy końcowych X i Y, połączenia lub zwarcia w doprowadzeniach do elektrod lampy. Jaka tam jest lampa? Jak możesz to zmierz napięcia na elektrodach, w szczególności, czy zmieniają się odpowiednie napięcia przy regulacji jasności, i ostrości.
Na jakiekolwiek pokrętła czy regulacje nie reaguje. Jedynie zmianą kształtu lub lekkim przesuwem na skos przy kręceniu kontrastem, jasnością i astygmatyzmem.

Re: Nie działa oscyloskop STD-501XY

: pn, 21 czerwca 2021, 22:53
autor: tszczesn
No to na 90% zasilacz ewentualnie podłączenia. Potencjometry astygmatyzmu jasności i ostrości regulują bezpośrednio napięcia na elektrodach lampy i to musi być widoczne na ekranie w kształcie i jasności plamki. Typowo są one połączone w szereg wraz z dodatkowymi opornikami do zasilacza WN tworząc dzielnik napięć zasilający poszczególne elektrody lampy, ale nie mam schematu tego oscyloskopu, nie wiem jak akurat tam to rozwiązano.

Uważaj przy pomiarach napięć, bo prawie na pewno elektrody odchylające są na potencjale zbliżonym do masy a katoda jest jest mocno ujemna (pewnie gdzieś w zakresie od -1kV do -2kV, zależy od typu lampy) w stosunku do masy. Jak lampa ma dodatkowa anodą przyspieszającą to ona z reguły jest na wysokim dodatnim potencjale (od kilku do nawet kilkunastu kV).