Strona 1 z 5

Diora Mazur

: ndz, 28 stycznia 2018, 13:05
autor: jackie01
Część,

Macie może koledzy jakiś patent na przywrócenie włącznika sieciowego ukrytego w potencjometrze głośności do żywych? Włącznik zaskakuje, słychać kliknięcie jednak nie ma przejścia na stykach. Zapewne najlepiej byłoby wyjąć cały potencjometr i go rozebrać ale wydaje się to kłopotliwe w tym gąszczu elementów. Chciałbym uniknąć rozlutowywania połowy połączeń.

Pozdrawiam
IMG_20180125_173650.jpg

Re: Diora Mazur

: ndz, 28 stycznia 2018, 14:21
autor: navi
Cześć.
Na początek, jeśli słyszysz klikanie to spróbuj potraktować wyłącznik Kontaktem w sprayu, dość obficie. Przekręcaj w tym czasie wyłącznik. Możliwe że brud się rozpuści, w kilku przypadkach tak miałem. Jak to nie pomoże to niestety trzeba rozebrać :(

Re: Diora Mazur

: ndz, 28 stycznia 2018, 14:59
autor: jackie01
Wygląda na to, że kontakt pomógł. Wczoraj już go stosowałem ale po dzisiejszym powtórzeniu dawki z jednoczesnym obkręcaniem chassis aby płyn mógł swobodnie spenetrować zakamarki włącznik ma dobry styk.

Zasilacz sprawdzony, czas na sprawdzenie pojemności i upływności kondensatorów w filtrze PI i sprzęgających smolaków. Coś musi być na rzeczy bo rezystor w filtrze PI zasilacza jest nadpalony i o dziwo jest on o wartości 1k zamiast 2k.

Re: Diora Mazur

: ndz, 28 stycznia 2018, 15:24
autor: cirrostrato
Najczęściej po odgięciu metalowych ,,łapek'' sam wyłącznik, przy odrobinie wprawy, da się wyjąć, można go zastąpić takim samym z podobnego NOWEGO potencjometru (rezystancja obojętna) kupionego za kilka PLN, wtedy naprawa pewna, osobiście jakichś chemicznych psikanych wynalazków unikam.

Re: Diora Mazur

: ndz, 28 stycznia 2018, 18:43
autor: jackie01
Pytanie z tych głupich - czy taki rezystor w filtrze PI zasilacza wskazuje na przeciążenie układu czy po prostu po latach pracy tak może ten rezystor wyglądać? Rozsądek podpowiada mi, że to pierwsze dlatego sprawdzam kondensatory na uplywność.
IMG_20180128_183747.jpg

Re: Diora Mazur

: ndz, 28 stycznia 2018, 18:51
autor: AZ12
Witam

Rezystor jest spalony. Po usunięciu przyczyny należy go wymienić na sprawny. Może być to zwarcie siatki drugiej do siatki trzeciej wewnątrz pentodowej cześci lampy EBL21.

Re: Diora Mazur

: ndz, 28 stycznia 2018, 20:43
autor: jackie01
Słuszna uwaga, dzięki za sugestię - sprawdzę to.

Dokonałem pomiaru parametrów dwóch kondensatorów sprzęgających ECH21 z lampą EBL21 o wartości 20nF. Czy uplywność na poziomie 7% kwalifikuje je do wymiany czy spokojnie mogę je zostawić w układzie ?

Re: Diora Mazur

: ndz, 28 stycznia 2018, 21:10
autor: tszczesn
Nie mam pojęcia co to jest 7% upływności, ale jak przy znamionowym napięciu przekracza 20µA to należy je wymienić. 20µA na oporniku polaryzującym o wartości 100kΩ dodatkowo dodaje już 2V. Zmierz napięcie na oporniku siatkowym i będziesz wiedział. Jak jest coś więcej od 2V do jest już źle.

Re: Diora Mazur

: pn, 29 stycznia 2018, 17:17
autor: jackie01
AZ12 pisze: ndz, 28 stycznia 2018, 18:51 Rezystor jest spalony. Po usunięciu przyczyny należy go wymienić na sprawny. Może być to zwarcie siatki drugiej do siatki trzeciej wewnątrz pentodowej cześci lampy EBL21.
Lampy sprawdzone omomierzem na zwarcie miedzy elektrodowe - wszystko ok. Zauważyłem, że jedna ECH21 została wymieniona z krajowej na Tungsram. Być może właśnie ona zastąpiła wadliwą lampę w przeszłości na sprawną a rezystor pozostał niezmieniony pomimo nadpalenia gdyż cały czas posiadał rezystancję i układ mógł działać.

Pozostaje mi jeszcze wymiana kondensatorów w zasilaczu - chcę nowe elektrolity umieścić w kubku po oryginlanym podwójnych kondensatorze Tesla. Wtedy będę wpinał lampy zaczynając od końca, uważnie przyglądając się czy wszystko gra.

Re: Diora Mazur

: wt, 30 stycznia 2018, 01:56
autor: TELEWIZOREK52
jackie01 pisze: ndz, 28 stycznia 2018, 18:43 czy po prostu po latach pracy tak może ten rezystor wyglądać?
Dokładnie tak i bardzo często tak wygląda po latach eksploatacji. Mam przed sobą kilka sztuk podobnych i tylko jeden ma zwiększoną oporność. Zmierz jeszcze swoim omomierzem jakąś znaną wartość i porównaj z tym opornikiem bo i "omomiarka" może błędnie wskazywać.

Re: Diora Mazur

: wt, 30 stycznia 2018, 08:40
autor: Tomek Janiszewski
jackie01 pisze: pn, 29 stycznia 2018, 17:17Pozostaje mi jeszcze wymiana kondensatorów w zasilaczu - chcę nowe elektrolity umieścić w kubku po oryginlanym podwójnych kondensatorze Tesla.
A jesteś pewien że trzeba bebeszyć stare, dobre i trwałe elektrolity sprzed blisko pół wieku (które było nie było działają) i zastępować je współczesnym chińskim chłamem który ma pełne prawo ulec awarii po czasie mierzonym w tygodniach? Dlatego że wszyscy tak robią? Jeżeli tylko kondensator nie wykazuje zwarcia na krótko ani też nie uległ dehermetyzacji i wyschnięciu, to może działać jeszcze co najmniej drugie tyle. Zwiększona upływność jest normalnym objawem po długim okresie nieużywania, i usuwa się ją poprzez formowanie kondensatora małym prądem przez duży rezystor. Nie licz na to że wymiana kondensatorów zapewni Ci czysty odbiór, to może się zdarzyć tylko z dala od cywilizacji, świetlówek kompaktowych i lamp LED ze zminiaturyzowanymi przetwornicami, komputerów a zwłaszcza ich zasilaczy, telewizorów plazmowych, LCD i OLED, kuchenek mikrofalowych oraz wszelkiego podobnego paskudztwa.

Re: Diora Mazur

: pn, 5 lutego 2018, 19:27
autor: jackie01
OK, kondensator pomierzony - pozostał. Rezystor wymieniony.

Wzmacniacz m.cz. przywrócony do sprawności - wejście gramofonowe sprawne, potencjometr sprawny, przełącznik barwy tonu sprawny.

Niestety na każdym z zakresów D, S, K w głośniku jest cisza - brak reakcji na strojenie agregatem. Cewki wyglądają na całe, wstępnie pomierzone mają przejścia. Lampy ECH21 zamieniałem miejscami - mam jeszcze jedną rezerwową i w każdej ich konfiguracji brak sygnału. Proszę o jakieś wskazówki w dalszym przywracaniu radia do żywych. Do ECH21 zasilanie dochodzi. Stosownym wydaje się w pierwszej kolejności sprawdzenie agregatu na zwarcie i dokładne sprawdzenie wszystkich cewek na przejście.
IMG_20180205_183317.jpg
IMG_20180205_183322.jpg
Dodam tylko, że mój egzemplarz budową przypomina tę ze schematu poniżej. Są różnice względem schematu z Fonaru i oldradio.pl
7802726400_1379619783.jpg

Re: Diora Mazur

: pn, 5 lutego 2018, 23:43
autor: Tomek Janiszewski
jackie01 pisze: pn, 5 lutego 2018, 19:27 Niestety na każdym z zakresów D, S, K w głośniku jest cisza
Cisza zupełna (tzn. taka jak przy ustawieniu przełącznika w pozycję Gramofon) czy też pojawiają się dodatkowe szumy, trzaski, warkoty?
- brak reakcji na strojenie agregatem
Przepraszam za gópie pytanie - ale masz świadomość że to radio nie zadziała bez chociażby kawałka druta wetkniętego w gniazdo antenowe? Tutaj nie ma anteny ferrytowej dla D i S jaka występowała w późniejszych radiach, szczególnie tych na lampach noval.
Cewki wyglądają na całe, wstępnie pomierzone mają przejścia. Lampy ECH21 zamieniałem miejscami - mam jeszcze jedną rezerwową i w każdej ich konfiguracji brak sygnału.
Napięcia stałe na poszczególnych elektrodach lamp ECH21 (zwłaszcza na anodach i siatkach ekranujących ich sekcji heptodowych) - pomierzone? Jaki jest sumaryczny prąd płynący przez rezystor filtru napięcia anodowego (2k)? Tu nic nie trzeba rozłączać w celu pomiaru tego prądu, wystarczy zmierzyć spadek napięcia na tym rezystorze i skorzystać z prawa Ohma.
Proszę o jakieś wskazówki w dalszym przywracaniu radia do żywych.
Masz jakiekolwiek działające radyjko AM, choćby tranzystorowego Koliberka? Można je wykorzystać jako improwizowany generator sygnałowy w.cz. i to nawet z modulacją, a także jako falomierz. Sygnał p.cz. (465kHz) pobrany z ostatniego stopnia p.cz przy dostrojeniu do odbioru Warszawy I na falach długich należy wprowadzić przez kondensator o pojemności rzędu 10pF (i napięciu dopuszczalnym minimum 250V!) na początek na anodę diody demodulacyjnej lampy EBL21. Efektem powinny być przynajmniej ślady odbioru w głośniku. Następnie przełączyć się na anodę sekcji heptodowej drugiej lampy ECH21. Z kolei przełączyć się na siatkę pierwszą tej lampy, co powinno przynieść znaczny wzrost głośności o ile tylko wzmacniacz p.cz. działa. To samo powinno się stać w wyniku przełączenia się na siatkę pierwszą pierwszej heptody ECH21. Można sprawdzić wówczas czy obwody p.cz. są podatne na strojenie rdzeniami a tym samym sprawne, i w razie potrzeby zestroić je na maksimum głośności. Potem sprawdzić czy działa heterodyna. W zakresie DF powinna ona pracować w zakresie 615-750kHz, toteż jej sygnał można odebrać wzorcowym radyjkiem na falach średnich (objawia się ona wystąpieniem głośnego stukiem w momencie dokładnego dostrojenia, i zwykle gwizdem o zmieniającej się częstotliwości; wystarczy w tym celu zbliżyć wzorcowy odbiornik do cewki odbiornika naprawianego, tym razem nie trzeba nic łączyć). Również i heterodyna pracująca w zakresie fal średnich (990 do 2070kHz) da się przynajmniej częściowo wykryć odbiornikiem średniofalowym. Jeżeli wzmacniacz p.cz jest sprawny a heterodyna działa - z kolei heterodyna odbiornika wzorcowego powinna dać się odebrać odbiornikiem badanym, oczywiście nastrojonym na fale średnie. Zaś przyłączenie anteny z drutu do siatki pierwszej ECH21 powinno pozwolić na odbiór przynajmniej na odbiór kilku najsilniejszych stacji. Gdy to się uda - pora zająć się obwodami wejściowymi oraz ich dostrojeniem.
Powodem niepowodzenia na którymś z tych etapów mogą być m.in. uszkodzone kondensatory w filtrach p.cz. (co uniemożliwia ich zestrojenie) lub przerwa w kartoflaku (względnie smolaku) 0,1uF umasiającym siatki ekranowe obu lamp ECH21.

Re: Diora Mazur

: wt, 6 lutego 2018, 07:48
autor: jackie01
Tomek Janiszewski pisze: pn, 5 lutego 2018, 23:43
Cisza zupełna (tzn. taka jak przy ustawieniu przełącznika w pozycję Gramofon czy też pojawiają się dodatkowe szumy, trzaski, warkoty?
Niepokojąca głucha cisza.

Przepraszam za gópie pytanie - ale masz świadomość że to radio nie zadziała bez chociażby kawałka druta wetkniętego w gniazdo antenowe? Tutaj nie ma anteny ferrytowej dla D i S jaka występowała w późniejszych radiach, szczególnie tych na lampach noval.
Podłączałem antenę - być może była zbyt krótka a ja byłem w piwnicy... Sprawdzę to jeszcze
Napięcia stałe na poszczególnych elektrodach lamp ECH21 (zwłaszcza na anodach i siatkach ekranujących ich sekcji heptodowych) - pomierzone? Jaki jest sumaryczny prąd płynący przez rezystor filtru napięcia anodowego (2k)? Tu nic nie trzeba rozłączać w celu pomiaru tego prądu, wystarczy zmierzyć spadek napięcia na tym rezystorze i skorzystać z prawa Ohma.
Napięcia stałe pomierzone - wrzucę wyniki ich pomiaru w najbliższym czasie jeśli nadal dzięki poniższym poradom nic nie wskóram. Prąd płynący przez rezystor filtra napięcia anodowego wynosi około 22mA.
Masz jakiekolwiek działające radyjko AM, choćby tranzystorowego Koliberka? Można je wykorzystać jako improwizowany generator sygnałowy w.cz. i to nawet z modulacją, a także jako falomierz. Sygnał p.cz. (465kHz) pobrany z ostatniego stopnia p.cz przy dostrojeniu do odbioru Warszawy I na falach długich należy wprowadzić przez kondensator o pojemności rzędu 10pF (i napięciu dopuszczalnym minimum 250V!) na początek na anodę diody demodulacyjnej lampy EBL21. Efektem powinny być przynajmniej ślady odbioru w głośniku. Następnie przełączyć się na anodę sekcji heptodowej drugiej lampy ECH21. Z kolei przełączyć się na siatkę pierwszą tej lampy, co powinno przynieść znaczny wzrost głośności o ile tylko wzmacniacz p.cz. działa. To samo powinno się stać w wyniku przełączenia się na siatkę pierwszą pierwszej heptody ECH21. Można sprawdzić wówczas czy obwody p.cz. są podatne na strojenie rdzeniami a tym samym sprawne, i w razie potrzeby zestroić je na maksimum głośności. Potem sprawdzić czy działa heterodyna. W zakresie DF powinna ona pracować w zakresie 615-750kHz, toteż jej sygnał można odebrać wzorcowym radyjkiem na falach średnich (objawia się ona wystąpieniem głośnego stukiem w momencie dokładnego dostrojenia, i zwykle gwizdem o zmieniającej się częstotliwości; wystarczy w tym celu zbliżyć wzorcowy odbiornik do cewki odbiornika naprawianego, tym razem nie trzeba nic łączyć). Również i heterodyna pracująca w zakresie fal średnich (990 do 2070kHz) da się przynajmniej częściowo wykryć odbiornikiem średniofalowym. Jeżeli wzmacniacz p.cz jest sprawny a heterodyna działa - z kolei heterodyna odbiornika wzorcowego powinna dać się odebrać odbiornikiem badanym, oczywiście nastrojonym na fale średnie. Zaś przyłączenie anteny z drutu do siatki pierwszej ECH21 powinno pozwolić na odbiór przynajmniej na odbiór kilku najsilniejszych stacji. Gdy to się uda - pora zająć się obwodami wejściowymi oraz ich dostrojeniem.
Sprawdzę to i dam znać.
lub przerwa w kartoflaku (względnie smolaku) 0,1uF umasiającym siatki ekranowe obu lamp ECH21.
Też go podejrzewałem - wymontowany i sprawdzony - pojemność o połowę niższa (500pF) i nie wiem czy to wynika z uszkodzenia czy taki był wstawiony - nie mogę odczytać jego pojemności z nadruku.

Dzięki za wsparcie ;)

Re: Diora Mazur

: wt, 6 lutego 2018, 15:42
autor: Tomek Janiszewski
jackie01 pisze: wt, 6 lutego 2018, 07:48 Niepokojąca głucha cisza.
Sygnał z detektora ma przejście na potencjometr? Czy po dotknięciu paluchem anody lewej diody lampy EBL21 (lub wtórnego obwodu drugiego filtru p.cz.; drugą ręką oczywiście lepiej w tym czasie niczego nie dotykać) słychać w głośniku brum?
Prąd płynący przez rezystor filtra napięcia anodowego wynosi około 22mA.

Na ten prąd składa się prąd anod i siatek ekranujących wszystkich ECH21 oraz ekranu EBL21. Ręce i nogi taka wartość ma.
Sprawdzę to i dam znać.
Pamiętaj że źródłem sygnału w odbiorniku wzorcowym jest cewka oscylatora. Najlepiej gdy jest nieekranowana, jak to właśnie jest w Koliberku.
Trzeba zorientować radyjko tak aby sprzęgła się ona z cewką obwodu antenowego fal średnich "Mazura". A przy próbie odbioru heterodyny "Mazura" na wzorcowym odbiorniku trzeba ustawić je tak aby osie anteny ferrytowej radyjka i cewki oscylatora w "Mazurze" się pokrywały.
Też go podejrzewałem - wymontowany i sprawdzony - pojemność o połowę niższa (500pF)
Jaką połowę??? On powinien mieć 100nF a nie 1nF! Może faktycznie ma upalone niemal całe okładziny, wskutek wcześniejszego przebicia?