Strona 1 z 1
Telewizor Motorola - "zajawka"
: pn, 6 czerwca 2016, 10:58
autor: romanradio
Witam
już dawno w dziale nie było nic dziwacznego=ciekawego=nietypowego, więc na razie 2 zdjęcia TV Motorola z 1948r, a więc dużo starszy niż były nasze polskie.Bardziej to podobne do radia choć ma aż 16 lamp + lampo-podobny układ do zbijania napięć zasilacza. Powoli go rozgryzę, uruchomię , pokażę. Wiadomo, że po "odpaleniu" trzeba będzie przestroić fonię - bo w USA mają f.r. 4,5 Mhz
pozdrawiam
Roman
Re: telewizor Motorola-"zajawka"
: pn, 6 czerwca 2016, 13:17
autor: brys
romanradio pisze:Wiadomo,że po "odpaleniu" trzeba będzie przestroić fonię-bo w USA mają f.r. 4,5 Mhz
Mają też 525 linii i 29,97 obrazów na sekundę, a w gniazdkach 120 V i 60 Hz. Wszystko muszą robić źle
Będziesz go chciał całkiem dostosować do naszych warunków?
Re: telewizor Motorola-"zajawka"
: pn, 6 czerwca 2016, 14:39
autor: romanradio
Prawdziwym wyzwaniem było przestrojenie usa-ńskiego TVC z systemem NTSC, ponad 30 lat temu

zanim nie pojawiły się odbiorniki multisystemowe
Re: telewizor Motorola-"zajawka"
: pn, 6 czerwca 2016, 22:50
autor: tszczesn
Nie przerabiaj go na nasz system, szkoda zabytku. Lepiej znaleźć źródło sygnału potrafiące zapodać mu sygnał zgodny z amerykańskim standardem.
Re: telewizor Motorola-"zajawka"
: pn, 13 czerwca 2016, 12:05
autor: stdi
Każdy cyfrowy tuner DVB dostarczy sygnał NTSC (3.579 MHz taka uwaga bo był dalekowschodni NTSC z podnośną zbliżoną do 4.43 MHz) i 30 pełnych / 60 półobrazów na sekundę (interlace)
29.97 kl/s to już wymuszone przez elektroniczne telekina - tak jak 23.99 kl/s dla Europy.
Re: telewizor Motorola-"zajawka"
: ndz, 19 czerwca 2016, 23:06
autor: tarasw
Przepraszam, że zapytam - ale skąd sie biorą te nierówności na drugim miejscu po przecinku?
Pozdrawiam,
Wojciech
Re: telewizor Motorola-"zajawka"
: pn, 20 czerwca 2016, 08:44
autor: cirrostrato
Lata temu na PW moim wykładowcą od TV był Pan Marek Rusin (później przez jakiś czas p.o. ministra łączności), kiedyś na wykładzie też padło pytanie dlaczego np. częstotliwość odchylania poziomego TV w Polsce (i nie tylko) to akurat 15625Hz (625 linii). Sprawa jest historycznie prosta, lata temu generator kwarcowy (a i sam kwarc) nie kosztował tyle co dziś na Allegro, typowa częstotliwość generatora to np. 1MHz, po wielokrotnym podziale przez dwa (proste nawet wtedy na lampach) otrzymywało się akurat taką częstotliwość linii, ramka (50Hz) też była otrzymywana z tego samego generatora (brak niestabilności fazowej przy użyciu innego generatora kwarcowego) oczywiście przy innym podziale, w studiu wystarczał jeden generator do otrzymania sygnałów synchronizacji linii i ramki. W początkach telewizji wiele parametrów sygnału TV (duży temat) wynikało np. z ograniczonego pasma wzmacniaczy (wtedy) lampowych, potem, aby zachować kompatybilność ,,do tyłu'' po dodaniu informacji w sygnale o kolorze (czarno białe TV musiały przecież sygnał kolorowy odbierać choć bez koloru co oczywiste, nie można było złomować milionów tych TV po wprowadzeniu koloru) wiele parametrów ,,kolorowego'' sygnału TV też stanowiło kompromis tego co trzeba i tego co można było wprowadzić. Dziś to już historia.
Re: telewizor Motorola-"zajawka"
: pt, 24 czerwca 2016, 18:38
autor: MAc
tarasw pisze:Przepraszam, że zapytam - ale skąd sie biorą te nierówności na drugim miejscu po przecinku?
Pozdrawiam,
Wojciech
59,94/2= 29,97 - to się bierze z odchylania pionowego trochę przesuniętego (oczywiście celowo) w stosunku do 60Hz w sieci
z kolei 23,976 to 4/5 z 29,97 - to jest wynik cygaństwa mającego pozwolić na puszczanie w TV filmów kręconych (techniką filmową) w 24 klatkach na sekundę.
tu jest dokładniej
https://en.wikipedia.org/wiki/Three-two_pull_down
U nas przy układzie 24film/25tv po prostu puszcza się nieco szybciej i nie ma tych jaj.
Ot i tyle.
Temat był jednym z dwóch wiodących (obok aspect ratio) jak się pojawiło ripowanie z DVD.
Ale to tylko z kronikarskiego obowiązku.
A tak w ogóle to piękny odbiornik.
MAc
Re: Telewizor Motorola - "zajawka"
: czw, 30 czerwca 2016, 15:28
autor: romanradio
dziś nastąpiła obdukcja chassis telewizora
Jak widać chassis jak z miedzi,ale niestety to tylko grubo miedziowane,(nie tak jak współczesne detale mikronową warstewką).Co ciekawego,odróżniajacego ten amerykański wynalazek z 1948r.od naszych?
-Układ WN szczelnie zaekranowany grubą aluminiową osłoną.Widać dołożone współczesne kondensatory wysokiego napięcia (niebieskie).Przełącznik kanałów z cewkami na spodzie chassis,nie jako odrębna zabudowana,ekranowana konstrukcja.Jak podglądnąłem-zasilacz napięcia anodowego wykonany jest jako powielacz,dokładnie podwajacz napięcia.Dlatego piękne elka przykryte paskudnymi tekturowymi tulejami,ale dlaczego wszystkie ,a nie jedno? Niestety dwie diody powielacza są wymienione na współczesne.Od spodu chassis gruba blacha alu ,ekranująca.Kineskop typ 7JP-4 z niespotykaną u nas podstawką.Wyglądający jak lampa z cokołem oktalowym układ do redukcji napięć,z siatką metalową (foto),sadzę po wyglądzie,że musi się to porządnie nagrzewać.Pod spodem chassis widać stary błąd jaki zdarza się radiotechnikom,dołożone współczesne elko 150 uF,ale nie odpięte stare uszkodzone!-widać wylewającą się białą masę.Rezystory z kodem paskowym,dokładnie jak w TV Pye importowanym za Gomóły.Sądzę,że te 15 lamp nie pracuje w jakichś zasadniczo różniących się od naszych układach telewizorów z lat 50-tych.Tyle na dziś
pozdrawiam Roman
Re: Telewizor Motorola - "zajawka"
: czw, 30 czerwca 2016, 16:48
autor: Vic384
Czesc
A mozna wiedziec na jakich lampach ?
Pozdrowienia
Re: Telewizor Motorola - "zajawka"
: pt, 1 lipca 2016, 21:26
autor: Maciek1
Z zazdrością patrzę na tak wspaniały eksponat. Najbardziej zastanawia mnie jak udało się przesłać tak wrażliwe na udary mechaniczne urządzenie jak telewizor. Na Ebay.com często można znaleźć ciekawe telewizory i bakelitowe radyjka Motoroli, przed zakupem zawsze bałem się, że poczta zmasakruje je po drodze. W zeszłym roku udało im się zdewastować TRX Heathkit HW22 za to HW101 dotarł bez szwanku a są one zbudowane bardziej pancernie niźli OTV. Sprowadzałeś go bezpośrednio z USA?
Na jednym z moich ulubionych kanałów YT „Bandersentv” widziałem już kiedyś uruchamianie tego OTV. Może, któryś z filmów okarze się pomocny przy pracy:
https://www.youtube.com/watch?v=OaFofCAQUwM
https://www.youtube.com/watch?v=4IgEYXcJ2xY
Re: Telewizor Motorola - "zajawka"
: sob, 2 lipca 2016, 12:33
autor: romanradio
Vic384 pisze:Czesc
A mozna wiedziec na jakich lampach ?
Pozdrowienia
Witam Koledzy
15 lamp + umownie kineskop a dokładniej raczej lampa oscylograficzna 7-calowa 7JP-4
Co widzę?
lampa 25 L6 (odchylanie H),lampa 1B3-prostownik WN,lampa 6AG-5 (?), lampa 12 AT-7, lampy 6AG-5 3 szt ( pcz.jak u nas 3 x EF-80), lampa 6SL-7 odchyl.ramki ,lampa 12SN-7, lampa 6AU-6 wizja , lampa 25L6 mcz. fonii,lampa 12SN-7, 6AL 5, 6AU-6, 12SN7 Lampy są w typowym układzie szeregowego żarzenia.Kol. Maćku,przesyłka na ryzyko właściciela ,ja jestem jak zwykle tylko "uruchamiaczem" Telewizor był szczelnie i ciasno zawalony styropianowym groszkiem,mimo tego lampa 7JP-4 przemieściła się w mocowaniu,ale nie rozbiła.Motorola wylicytowana była na E-bay us za 250 usd,czyli w cenie ładnego TV Wisła u nas.Telewizory starsze,z lat 30-tych są w USA znacznie droższe,ale dla nich tanie,porównując godzinową stawkę "jobową".Poza tym hobby amerykańców to praca na cały zegar,dla mnie nie do pomyślenia
miłego weekendu/wakacji
Roman
Re: Telewizor Motorola - "zajawka"
: sob, 2 lipca 2016, 15:22
autor: Vic384
Czesc
Panie Romanie, nie jest tak zle z ich hobby, wiekszosc z nich pracuje tylko 8 godzin, to znaczy od osmej do osmej. Sam to doswiadczalem, wyjezdzalem o 7.00 i o 9.00 bylem juz w domu po robocie. Proste ? Prawda ?
Pozdrowienia.
Re: Telewizor Motorola - "zajawka"
: wt, 4 października 2016, 21:54
autor: chrzan49
Zupełnie nie rozumiem po co ludziska tam jadą,Przecież u nas za kilka chwil nocnej roboty po pijaku smiało odbierzesz te pincet na każdego patriote.
Ale konstrukcja miodzio,Niestety od dawna juz tak sie nie robi.
Tomasz