Strona 1 z 2

Kanał czysty- Mu Follower (projekt do oceny)

: sob, 2 kwietnia 2016, 00:41
autor: Autko
Witam!

Jakiś czas temu mój znajomy zachwycił się brzmieniem wzmacniacza p. Karzełka z Katowic (niestety nie znam wzmiankowanego). Jedyne co był w stanie powiedzieć o wzmacniaczu to to, że kanał czysty był właśnie na MuF. W związku z tym postanowiłem trochę poeksperymentować i zaprojektować coś do przetestowania tego rozwiązania.

Ponieważ mam trafo zasilające od radia i małą obudowę więc nie mogę zaszaleć z ilością lamp- postanowiłem ograniczyć preamp do 3 lamp przy dwóch kanałach (czysty mojego pomysłu i OD wzorowany na SLO 100) oraz 6P6S na wyjściu (mam akurat NOS w szufladzie a jak dobrze pójdzie i trafo da rade to bez zmian dużych będzie można podmienić na 6P3S). Takie podejście wymusiło użycie odrobiny krzemu. Dodatkowo nie chciałem robić wzmiankowanych wtórników na dwóch połówkach triody lub triodo-pentodzie ze względu na późniejszą konieczność zabawy z napięciem żarnik-katoda. Wybrałem lampy 6N3P ponieważ chciałem mieć coś z większym "oddechem" na wejściu niż 6N2P (w tym układzie wzmocnienie stopnia wynosi trochę ponad 30V/V co nie jest dużo gorszym wynikiem niż tradycyjny stopień na 6N2P z typowym obciążeniem). Wiem, że ten dość egzotyczny typ lampy dość dobrze sprawdza się w audio, co dobrze wróży. Dodatkowo musiałem zadbać o dość sporawe wzmocnienie jak na kanał czysty- zamarzył mi się baxandall oraz końcówka bez kondensatora w katodzie (z moich obliczeń wynika, że do pełnego wysterowania wymagana jest amplituda min 26V) co przy możliwym małym sygnale z singla (założyłem najgorszy wariant 80mV rms) może sprawiać pewne problemy.

Poniżej zamieszczam schemat do oceny- będę wdzięczny za wszelkie uwagi. W ciągu kilku dni planuje zabrać się za płytkę a wiadomo, że jak samemu się coś projektuje to może kilka rzeczy umknąć. Na schemacie brak zasilania cewek przekaźników- do tego celu mam osobne małe trafo, którego już nie pokazywałem na schemacie tak samo jak układów gasikowych do cewek.

Re: Kanał czysty- Mu Follower (projekt do oceny)

: sob, 2 kwietnia 2016, 13:38
autor: stary
Witaj.
1. Przeniósłbym włącznik standby przed pierwszy kondensator prostownika. Zmniejszy to napięcie, na którym pracuje przełącznik i wydłuży mu żywotność.
2. Dałbym bezpiecznik pomiędzy uzwojeniem zasilania anodowego (żarzenia też) a diodami.
3. Obawiam się, że przekaźnik K4B (przełączanie kanałów) może powodować trzaski/stuki podczas przełączania.
Znajdź schemat Marshall JCM 800 4210 50W (2205 50W) Split Channel - są tam dwa kanały przełączane (wyciszanie przekaźnik K1B i C) tranzystorami npn (BC184, ale mogą być inne). Myślę, że kilka tranzystorów (zasilanie z uzwojenia żarzenia) zajmie mniej miejsca i wykluczy ewentualne trzaski podczas przełączania. Zobacz też jak zsumowany jest sygnał wyjściowy obu kanałów (Marshall -> rezystory za potencjometrami volume obu kanałów), bez przekaźnika/przełącznika.
4. Zamiast przekaźników w obwodach katod kanału przesterowanego (zwieranie rezystorów 10k) też dałbym tranzystory. Tylko zamienić miejscami rezystor 10k i kondensator 1,5uF: kondensator do katody, potem rezystor 10k do masy, a zamiast przekaźnika dać tranzystor (emiter do masy, kolektor do punktu pomiędzy rezystorem a kondensatorem).
5. Wiesz, że potencjometry w układzie barwy Baxandall musisz dać Log-B (Log-revers), bo inaczej zmienia się cała charakterystyka układu barwy?


Pozdrawiam
PS. Jakby co to mogę podrzucić schemat Marshalla.

Re: Kanał czysty- Mu Follower (projekt do oceny)

: sob, 2 kwietnia 2016, 14:54
autor: Autko
Witam!

Dziękuję za uwagi!

1. Długo się zastanawiałem nad tym włącznikiem- nie chciałem, żeby diody w prostowniku "wisiały" bez obciążenia żadnego. Nie mam zamiaru się upierać- narazie przeniose zgodnie z uwagą.

2. Bezpieczników nie umieściłem na schemacie- już poprawiam. Powinny być dwa- jeden na pierwotnym uzwojeniu trafa zasilającego a drugi myślałem by dać przed podaniem napięcia na transformator wyjściowy (Vaa)

3. To nie obawa a raczej pewność i dlatego chciałem na takim "bzykaczu" zobaczyć- ratuje mała moc. Z drugiej strony mam Jet City (wiem- chińczyk ale po poprawkach gra naprawdę wyśmienicie) i tam przełączanie nie jest zbytnio słyszalne

Jeżeli chodzi o ten schemat:
http://www.drtube.com/schematics/marshall/4210.gif

to faktycznie warty uwagi układ. Zastanawiałem się nad wyciszaniem za pomocą JFET-ów ale tam są dość duże amplitudy i łatwo przekroczyć nap. maksymalne. Zaraz odpalę SPICE i potestuję :)

4. Tutaj myślałem nad FET-ami- można wykorzystać nawet napięcie żarzenia do "włączania" ich- chyba właśnie się przekonałem bo przekaźniki dość sporo zajmują na PCB a miejsca w obudowie mało...

5. Wim :) Będzie zabawa ale chyba w TME powinni mieć :)

Raz jeszcze dziękuje za przejrzenie schematu- poprawiona wersja pojawi się wieczorem

Re: Kanał czysty- Mu Follower (projekt do oceny)

: sob, 2 kwietnia 2016, 15:41
autor: thn.technik
Cześć, przełącznik standby robię ostatnio pomiędzy trafem i mostkiem. Kilka razy mi się zgrzał przełącznik jak miałem go gdzieś na wysokim napięciu pomiędzy kondensatorami. Łatwiej też taki układ rozwiązać "logistycznie" - wchodzimy na trafo sieciowe z przełącznika power, wracamy na przełącznik standby i potem do płytki zasilacza, obydwa przełączniki podwójne. Bezpieczniki daje przy gnieździe sieciowym i przed trafem głośnikowym - też jest to rozwiązanie łatwe "kablowo" z gniazda do bezpiecznika i dalej na przełącznik power, z płytki zasilacza do bezpiecznika i dalej na trafo :D

Re: Kanał czysty- Mu Follower (projekt do oceny)

: sob, 2 kwietnia 2016, 17:08
autor: Autko
I to faktycznie jest dość poważny argument za- dzięki!

Przy okazji- patrze się na te wyciszenia z Marshalla: karta katalogowa BC184 daje prąd "odcięcia" 15nA co przy 30V daje 1GOhm tylko jest mały problem- w tym miejscu amplituda sygnału może przekroczyć katalogowe 30V (max CE). Wiem, ze w tym Marshallu tak samo a tam to działa tylko jakoś "czuję wewnętrzny niepokój"

Kolejna sprawa- czy to aby nie ma wpływu na sam sygnał?

Przy kondensatorach katodowych- na pewno FET jeżeli cokolwiek półprzewodnikowego- zdecydowanie mniejsza Ron :)

Re: Kanał czysty- Mu Follower (projekt do oceny)

: sob, 2 kwietnia 2016, 17:55
autor: stary
Tylko że... bezpiecznik w obwodzie zasilania anodowego umieszczony przy trafo głośnikowym nie zabezpiecza trafo zasilającego przed uszkodzeniem mostka lub kondensatorów w prostowniku. Jeśli będzie przebicie w mostku lub diodach prostowniczych, to uzwojenie zasilania anodowego idzie z dymem.

Ja bezpieczniki okablowuję tak:
- gniazdo zasilania->bezpiecznik główny->włącznik power->uzw. pierwotne trafo zasilające.
- uwz.wtórne anodowe->bezpiecznik->mostek->włącznik standby->pierwszy kondensator prostownika....
- uwz.wtórne żarzenia->bezpiecznik->lampka power->reszta układu żarzenia

Nie daje bezpiecznika w obwodzie zasilania BIAS, bo brak napięcia BIAS smaży lampy mocy, ale w tym przypadku (projekcie - układ SE) nie ma BIAS :)

Oprócz BC184 jest jeszcze BC182 (patrzę w kartę katalogową), który ma Vceo 50V, a Vcbo 60V. Reszta parametrów (BC184 vs BC182) jest identyczna, poza hFE, ale hFE (BC182 ma o około połowę mniejsze hFE) do przełączania nie jest chyba potrzebny.
Trzeba by znaleźć jakiś zamiennik BC182...184, bo chyba cienko z dostępnością. To stary model tranzystora. W TME nie mają. Wyszukiwarka pokazuje mi BF546, ale mus sprawdzić parametry.

Czy rzeczywiście amplituda sygnału może przekraczać u Ciebie 30Vp (15Vpp)?

Re: Kanał czysty- Mu Follower (projekt do oceny)

: ndz, 3 kwietnia 2016, 21:03
autor: Autko
Co do amplitudy zakładam taki możliwy scenariusz:

6N2P w tym układzie ma wzmocnienie wedle moich obliczeń ca 60V/V (tutaj nawet 64V/V pokazuje: http://www.trioda.com/tools/triode.html)

Przy takiej jak u mnie konfiguracji możliwa jest zmiana na anodzie napięcia między 60 a 220V (napięcie zasiania jest 240 ale sumaryczne obciążenie to 84k) a więc mówimy o amplitudzie 80V- po dzielniku zostaje 40V. Czy jest realne wystąpienie tak dużych amplituda już po pierwszym stopniu wzmocnienia? Myślę, że tak- mój HB (zgodnie z danymi producenta) daje około 400mV sygnału RMS (ca. 565mV amplitudy). Teraz wystarczy, że przed wejściem wzmacniacza zastosuje np. dopałkę lub mój ostatnio ulubiony korektor graficzny o zakresie wzmocnienia do 15dB- nagle sygnał skacze do 3,18V a więc na wyjściu pojawia się wzmiankowane 80Vp-p czyli o amplitudzie 40VV (i to już za dzielnikiem). Oczywiście, sytuacja ma miejsce tylko na kanale OD przy maksymalnym ustawieniu pokrętła gain- kanał czysty jest bezpieczny.

Co do tranzystora- zaraz poszukam coś o odpowiednim napięciu C-E- jak dla mnie hfe może mieć jedynie znaczenie przy stanie włączonym ale to się da spokojnie sprawdzić (od czego jest SPICE ;)

EDIT
Zgodnie z tym co mi pokazuje SPICE, przy tym tranzystorze będzie sygnał obcinany już przy około 1V za GAIN- ogólnie działa na zasadzie krzemowego obcinacza jednej połówki :) Coś mi się wydaje, że ten schemat nie ma czegoś ważnego albo tak to ma działać (za V2b jest nawet ładnie diodami poobcinane ;)

Re: Kanał czysty- Mu Follower (projekt do oceny)

: ndz, 3 kwietnia 2016, 21:50
autor: przemak
Autko pisze:mój HB (zgodnie z danymi producenta) daje około 400mV sygnału RMS (ca. 565mV amplitudy).
W praktyce spokojnie 5x więcej ;)

Re: Kanał czysty- Mu Follower (projekt do oceny)

: pn, 4 kwietnia 2016, 07:38
autor: Autko
A czy ktokolwiek używał czegoś takiego (przykład pierwszy z brzegu- ma podane char przenoszenia):
www.irf.com/product-info/datasheets/data/pvt412.pdf

Nieliniowość ma sporą ALE przez niego nie będzie przechodził sygnał- ma tylko stanowić zwarcie (ponizej 1Ohm) lub dużą rez (10^12Ohm) w zależności od potrzeby :) Jedyny duży minus jaki widzę to naprawdę spora pojemność między wyjściowymi zaciskami co może rodzić spore problemy (może ale nie musi...)

Re: Kanał czysty- Mu Follower (projekt do oceny)

: pn, 4 kwietnia 2016, 22:10
autor: Vic384
Czesc
Czy na pewno 400mV RMS odpowiada 565mV amplitudy? A moze ciut-ciut wiecej?
Pozdrowienia

Re: Kanał czysty- Mu Follower (projekt do oceny)

: pn, 4 kwietnia 2016, 22:14
autor: Autko
Vic384 pisze:Czesc
Czy na pewno 400mV RMS odpowiada 565mV amplitudy? A moze ciut-ciut wiecej?
Pozdrowienia
Amplitudy, nie p-p ;)

Pozdrowienia

Re: Kanał czysty- Mu Follower (projekt do oceny)

: wt, 5 kwietnia 2016, 00:08
autor: przemak
Vic384 pisze:Czesc
Czy na pewno 400mV RMS odpowiada 565mV amplitudy? A moze ciut-ciut wiecej?
Pozdrowienia
Biorąc pod uwagę, jak wygląda sygnał z gitary, to bardzo dużo więcej. To są praktycznie impulsy ;)

Re: Kanał czysty- Mu Follower (projekt do oceny)

: wt, 5 kwietnia 2016, 07:44
autor: stary
Autko pisze: EDIT
Zgodnie z tym co mi pokazuje SPICE, przy tym tranzystorze będzie sygnał obcinany już przy około 1V za GAIN- ogólnie działa na zasadzie krzemowego obcinacza jednej połówki :) Coś mi się wydaje, że ten schemat nie ma czegoś ważnego albo tak to ma działać (za V2b jest nawet ładnie diodami poobcinane ;)
Sprawdzałeś w SPICE tranzystor BC184 czy BC182?
Czyli ten patent Marshalla z wyciszaniem tranzystorem npn zamiast przekaźnika jest do bani?

PS. Widzę, że w swoim poprzednim poście popełniłem czeski błąd: 30Vp to przecież 60Vpp.

Re: Kanał czysty- Mu Follower (projekt do oceny)

: wt, 5 kwietnia 2016, 11:47
autor: Vic384
Czesc
A ja mam drugie pytanie: czym sie rozni amplituda od P-P dla np: sinusoidy, juz nie mowie o sygnale znieksztalconym?
Pozdrowienia

Re: Kanał czysty- Mu Follower (projekt do oceny)

: wt, 5 kwietnia 2016, 13:07
autor: przemak
Vic384 pisze:Czesc
A ja mam drugie pytanie: czym sie rozni amplituda od P-P dla np: sinusoidy, juz nie mowie o sygnale znieksztalconym?
Pozdrowienia
Amplituda to jedno p, pp to dwa p, czyli najwyżej dwie amplitudy albo mniej ;)