Strona 1 z 1
Zniekształcenia nieliniowe zespołów głośnikowych
: pn, 4 stycznia 2016, 19:04
autor: Waldemar D.
No właśnie, w przypadku słuchawek taki parametr jest czasem podawany. Np. słuchawki dobrej jakości to zniekształcenia rzędu 0,1%. Nie spotkałem nigdy takich danych w opisie parametrów zespołów głośnikowych - dlaczego? Przecież nie ma żadnych technicznych przeszkód, żeby je zmierzyć. Ciekawi mnie ich poziom. Czy ktoś ma wiedzę na ten temat?
Re: Zniekształcenia nieliniowe zespołów głośnikowych
: pn, 4 stycznia 2016, 20:01
autor: AZ12
Witam
Zniekształcenia nieliniowe dla dobrych głośników niskotonowych przy maksymalnej mocy wyjściowej nie przekraczają kilku procent, dla głośników średnio i wysokotonowych nie przekraczają 1%. Nie są one podawane w opisach, gdyż przy przeciętnym słuchaniu pracują z dużo mniejszej mocą i zniekształcenia są pomijalnie małe. Materiały użyte do budowy układu magnetycznego charakteryzują się pętlą histerezy (indukcja magnetyczna nie rośnie liniowo w pełnym zakresie) i to właśnie jest przyczyną powstawania zniekształceń. W głośnikach z drgającą kotwiczką (DKE-1938) były stosowane materiały słabej jakości, co zwiększało poziom zniekształceń, podobnie słuchawki z membraną z blachy stalowej.
Re: Zniekształcenia nieliniowe zespołów głośnikowych
: pn, 4 stycznia 2016, 20:17
autor: gsmok
Wydaje mi się, że zniekształcenia nieliniowe w funkcji częstotliwości dla zespołów głośnikowych są podawane.
W każdym razie, gdybyś chciał wykonać takie pomiary to zapraszam do siebie - mogę je wykonać w komorze bezechowej za pomocą zestawu pomiarowego firmy Audio Precision.
AZ12 - > pytający pyta o zniekształcenia zespołów głośnikowych a nie samych głośników - wyniki pomiarów głośnika i np. tego samego głośnika umieszczonego w obudowie otwartej, zamkniętej, bass-reflex, z otworem stratnym itp. są różne.